Tek yaptığı mazlumların arkasında durmaktı

 

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet tarafından bir ayı aşkındır gözaltına tutulan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Gazze Şeridi’ndeki çalışanı Filistin uyruklu Muhammed Murteca, “teröre destek” suçlamasıyla tutuklandı. TİKA koordinatörleri ve yerel personelin Ankara’daki yıllık eğitim toplantısına katılmak üzere çıkış izni almasına rağmen sınır kapısında İsrail güçlerince gözaltına alınan Murteca, o tarihten bu yana ailesiyle de görüştürülmüyor. Gerçek Hayat’a konuşan Muhammed Murteca’nın eşi Fatıma Murteca, “Muhammed’in tek gayesi vardı, o da tüm mazlumların arkasında durmaktı. Onun tek suçu fakir-fukaraya yardım etmekti” diyor.

Hamas’a yardım terör suçu

TİKA’nın Gazze çalışanı olarak görev yapan Muhammed Murteca, İsrail yönetimi tarafından 37 gün gözaltında tutulduktan sonra 21 Mart Salı günü tutuklandı. İsrail basınında yer alan habere göre Murteca, “Hamas ile çalışmak, düşman bir örgüte üye olmak, yabancı casuslarla iletişim halinde olmak, devlet güvenliğine zarar vermeyi amaçlayan komplo hazırlamak” la suçlanıyor. Ayrıca Murteca ile aynı iddianamede adı geçen İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya, Hamas Lideri İsmail Haniye ile iletişim kurmak ve nakdi yardım yapmak şeklinde Hamas’a destek verdiği yani teröre destek verdiği gerekçesiyle suçlanıyor.

Murteca’nın avukatı Halid Zeberka, basına verdiği bir demeçte “Murteca’nın çalışmaları tamamen insani yardım projeleriyle ilgiliydi. Şu ya da bu gruba yönelik yardımlar değildi bunlar. Sadece ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım faaliyetleriydi, başka bir şey değil” diye konuştu. Murteca’nın 19 gün boyunca avukatıyla görüşmesine izin verilmediğini hatırlatan Zeberka, bu süre zarfında müvekkilinin çok sert bir askeri sorgulama sürecine maruz kaldığını ve bunun tek başına bile Murteca’nın ne denli zor zamanlar geçirdiğinin kanıtı olduğunu ifade etti. Evli ve 4 çocuk babası olan Murteca’nın eşi Fatıma Murteca ise 12 Şubat’tan beri eşiyle görüşemediğini söyleyerek şunları söylüyor:

“Eşim, TİKA’nın eğitim semineri için Türkiye’ye gidecekti. En son o Pazar günü görmüştüm. Sınır kapısında gözaltına alındığını duyduk. O günden beri ne görüşmeme müsaade ediyorlar ne de telefonla konuşmama. Keza anne-babasına da aynı muameleyi yapmışlar. Sadece avukatıyla görüşüyormuş. Gözaltında alındıktan 19 gün sonra ilk defa avukatıyla görüşmesine müsaade etmişler. Mahkemeye gelmemize de izin vermiyorlar. Eşimin yanında avukatından başka kimse yok, Yalnız, bir başına… Eşim, ne yaptı, ne ile suçlandığı için gözaltına alındı, ilk mahkemeye çıkana kadar biz de bilmiyorduk. Daha sonradan öğrendik ki Hamas’a yardım gerekçesiyle gözaltına alınmış. ”

Eşim yanlış bir şey yapmadı

İsrail İstihbarat Birimleri tarafından medya sansürü uygulanarak hiçbir bilgi ve açıklama yapılmadan bugüne kadar tutulan Murteca’nın eşi Fatıma Murteca, avukat aracığıyla eşinden haberdar olduklarını söyleyerek şöyle devam ediyor:

“Avukatımız; sağ olsun, bizi arayıp bilgilendiriyor. 16 Mart’ta mahkemesi olacaktı ama 28 Mart’ta ertelediler. Avukatımızın verdiği bilgilere göre tahkikat bir ay kadar sürecekmiş. Durumu hamdolsun iyiymiş. Ancak ekranlara yansıyan görüntülerde iyi olduğunu söylemek pek güç, yorgun ve bitkin görünüyordu. Hamas’ın savaşçı çocuklarına gıda ve ilk yardım desteği verdiklerini iddia ediyorlar. Allah şahit, tüm arkadaşları şahit, o hiçbir zaman yanlış bir şey yapmadı. Her zaman mazlumların yanında oldu. Gücü nispetinde fakir-fukaraya kol kanat geren bir adamdı. İsrail, Hamas’ı terör örgütü olarak görüyor. Hamas için yapılan her yardım onlar için bir terör suçu. O yüzden tutukladılar. Eşim tutuklamayı hak edecek hiçbir şey yapmadı”

Babam ne zaman gelecek?

Türk milletinin dualarını beklediğini dile getiren Fatıma Murteca, Türk makamlarından da bir an önce eşinin İsrail zindanlarından kurtulması için girişimleri hızlandırmasını istiyor:

“4 çocuğumuz var. Üç erkek bir kız, en büyükleri on bir yaşında. Çocuklarım babalarını çok özledi. Şimdi okula gidip geliyor, Kur’an ayetleri ezberliyorlar. Kimi zaman ‘Babam ne zaman gelecek?’ diye soruyorlar. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Açıkçası ağır ceza almasından da endişeleniyorum. Türk milletinden istirhamımdır, bize dua etsinler. Türk makamları da yardımlarını esirgemesinler.”

İsrail 2006’dan beri abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde, insani yardım faaliyetleri yürüten uluslararası kurum ve kuruluşlara, “Hamas’a yardım ettikleri” gerekçesi ile baskı yapıyor.
İsrail makamları geçtiğimiz Ağustos ayında, Birleşmiş Milletlerin Gazze’deki Filistinli çalışanı Vahid Abdullah el-Burş’u da “Hamas’a yardım ettiği” iddiasıyla gözaltına alarak yargılamıştı.
Bir ayı aşkındır gözaltında tutulan ve 21 Mart’ta tutuklanan Muhammed Murteca, geçmiş dönemlerde TVNet’in Gazze Muhabiri olarak çalışıyordu.

Benzer konular