Stv’den İbb’ye Bir İmamoğlu projesi

Mazbatasını aldıktan sonra kurgu videolarla “milletin adamı” imajı vermeye çalıştı, yapamadı. Mazbata sonrası kendisini tebrik eden isimlerde FETÖ’cüler ve PKK’lılar önü çekiyordu. Özetle İmamoğlu aday gösterildiği günden bu yana yaptığı algılarla ve söylediği sözlerle pek de olumlu bir tablo ortaya koyamadı.

CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı olan, Ekrem Müdafa ya da yeni soyadıyla İmamoğlu, yapılan itirazların ardından İBB Başkanlığı mazbatasını aldı. Sandıkların sayılmaya başlamasıyla ekranlara çıkıp, görevi devraldığı güne kadar mesaj veren İmamoğlu, oylara itiraz sürecinde mazbata istedi, işleyişi manipüle etmeye çalıştı. Bununla da kalmadı, mazbatasını aldıktan sonra kurgu videolarla “milletin adamı” imajı vermeye çalıştı, yapamadı. Mazbata sonrası kendisini tebrik eden isimlerde FETÖ’cüler ve PKK’lılar önü çekiyordu. Özetle İmamoğlu aday gösterildiği günden bu yana yaptığı algılarla ve söylediği sözlerle pek de olumlu bir tablo ortaya koyamadı.

15 TEMMUZ İÇİN SKANDAL SÖZLER

Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek Kaya İmamoğlu’nun 15 Temmuz gecesi Facebook hesabından milletin direnişinden rahatsızlığını dile getirmişti. “Sokaklara dökülen bu halka akıl fikir diliyorum o kadar” demiş, darbe görünümlü işgal girişiminin bastırılmasının ardından “Ülkemin beyin ölümü gerçekleşmiştir. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullanmıştı.

STV’NİN MÜDAVİMİ

Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ kanalında şike kumpasına destek verip FETÖ’cülere övgüler yağdırmasının yanı sıra canlı yayınlara katılarak yorumculuk yaptığı videolar da ortaya çıktı. Kanala sadece telefonla bağlanmayan İmamoğlu’nun birçok programa ‘kadrolu yorumcu’ olarak çıktığının görüntüleri de sosyal medyada paylaşıldı.

YUNANLAR “COŞTU”

Yunanistan’da yayın yapan Thema News isimli gazete, Ekrem İmamoğlu’nu “İstanbul’u fetheden Türk” başlığı ile manşete taşıdı. İmamoğlu için ‘Yunan’ sıfatı kullanılırken, “İstanbul’u fetheden Yunanlı: Ekrem İmamoğlu” manşeti atıldı. Haberde, “Pontus kökenleri taşıyan ve Yunanca konuşan Konstantinapolis’in yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en güçlü olduğu ve kendi adayı Binali Yıldırım’ı desteklediği İstanbul’un fatihi oldu” denildi.

SARAÇOĞLU TRİBÜNLERİNDE BİR OPERASYONCU

İmamoğlu’nun Kadıköy’deki Fenerbahçe-Galatasaray derbisine gitmesi, Ali Koç’la verdiği fotoğraf ve tribünlerden yükselen sesler de bir o kadar tartışma konusu oldu. Haftalar öncesinden maça gideceğinin mesajını veren İmamoğlu, Fenerbahçe tribünlerini selamlarken, akıllara Fenerbahçe’yi hedef alan 3 Temmuz operasyonu sonrası STV ekranlarındaki destek konuşması geldi. İmamoğlu’nun 31 Mart günü erken saatlerde başladığı mazbata isteme algı operasyonu tribünlerde de devam etti. Fenerbahçe taraftarı bir grup “İmamoğlu’na mazbatayı ver” diye slogan tutmuş, siyasi arenada elde edemedikleri mazbatayı yeşil sahalardan ummuştu.

DEMİRTAŞ’A ÖVGÜ

Ekrem İmamoğlu Rudaw’a yaptığı açıklamada “Sayın Demirtaş’ın siyasette aktif olduğu dönemde çizdiği çizgiyi beğenenlerden biriydim. Gerçekten de barışçıl, uzlaşmacı ve evrensel değerleri öne çıkaran dili vardı. Demirtaş’ın uzlaşmacı bir dili vardı. Bunun Türkiye için bir fırsat olabileceğini ve birçok duvarı yıkabileceğini de dile getirdim. Bugün de hâlâ aynı kanaatteyim. O dilin geçerli olduğu bu ülkede çok daha mutlu olabileceğimizi görüyorum” dedi. Halkı isyana çağıran ve hakkındaki terör soruşturması nedeniyle tutuklanan ve yaklaşık 3 yıldır hapishanede bulunan Demirtaş’a “uzlaşmacı” ve “barışçıl” övgüleri dizdi.

BAĞIŞLAR ÇYDD’YE

CHP’li Ekrem İmamoğlu, mazbata sonrası kendisini kutlamak için çiçek ve benzeri hediye göndermek isteyenleri, bu toprakların aslî unsuru olan dindarlarla derdi olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağış yapmaya yönlendirdi. Seçim dönemi ‘’kişiye, derneklere, vakıflara, cemaatlere hizmet işi bitti’’ diyen İmamoğlu ÇYDD’ye bağış yapılmasını istedi.

MUSAKKA OLMADI ANTRİKOT VERELİM

İmamoğlu’nun İBB’deki ilk gününde kameralara şaşırtıcı bir hâdise yansıdı. İki İBB görevlisini ziyaret eden İmamoğlu, öğle yemeğini sordu. Görevliler, ‘’Musakka vardı. Sizin için de antrikot’’ diye cevap verince İmamoğlu, ‘’Olmaz, yanlış. Birine musakka, birine antrikot olmaz. Bir dahakine aynısı olacak’’ dedi.

Çok geçmeden İmamoğlu’nun bu görüntülerinin kurgu olduğu, İBB eski başkanı Mevlüt Uysal’ın ekibinin konuya ilişkin açıklaması ve ufak bir araştırmayla ortaya çıktı. Büyükşehir belediye başkanlığı özel kalem müdürlüğünün çay ocağında çekilen ve garsonlardan birinin de İmamoğlu’nun Beylikdüzü belediyesinde garsonluğunu yapan bir kişi olması kurguyu açığa çıkardı. Bu hareket Ekrem İmamoğlu’nun “âdil” ve “eşitlikçi” söylemleriyle nasıl bir kurgu ortaya koyduğunu gözler önüne seriyor.

KİŞİSEL VERİLER KORUNACAK MI?

Antrikot meselesi tartışıladursun, İmamoğlu’nun ilk mesai gününde imzaladığı bir evrakın içeriği gündeme geldi. Söz konusu evrakta “Belediyemiz Müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak Belediyemiz çalışanlarından ve/veya dışarıdan belirlenecek üç uzman ile Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmiştir” ibareleri yer alıyordu.

Belgede iki müfettişi ve uzman sıfatıyla kurum dışı üç kişiyi, inceleme ve araştırma adıyla Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirdi. İnceleme ve araştırmanın yanı sıra genelgeyle verileri kopyalama yetkisi de veriliyor. Tartışmaların ardından İBB, imzalanan belgede, verilerin tutanakla kayıt altına alınmasının amaçlandığı ve kurum dışına bilgi çıkarılmasının da söz konusu olmadığı yönünde bir açıklama yaptı.

MAHKEMEDEN İMAMOĞLU’NA TEDBİR

İmamoğlu, büyükşehir başkanlığının YSK tarafından iptal edilme ihtimali üzerine, İBB verilerini talana yeltenmesine İstanbul 4. İdare Mahkemesi ‘dur’ dedi. Mahkeme, İBB ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve altyapılarının yedek ve kayıtlarının, belediyenin dijital arşivinde tutanakla kayıt altına alınmasına ilişkin yayınlanan genelgenin, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından durdurulduğunu bildirdi. Henüz resmi olarak başkanlığı onaylanmamış İmamoğlu bu algı operasyonlarıyla nereye kadar gidecek merak konusu.

Benzer konular