Seçmen vaatlere değil yapılanlara bakıyor

Yeni Şafak, tvnet ve Gerçek Hayat seçim minibüsü, her seçim döneminde olduğu gibi 24 Haziran seçimleri için de yola düştü. Partiler milletvekili aday listelerini YSK’ya teslim etmeden günler önce yola çıkan ekibimizle, vatandaşın nabzını yoklamak için Anadolu’yu karış karış gezerek, köy, mahalle, ilçe ve il merkezlerinde vatandaşın görüşlerini yansıtmaya çalışıyoruz. Seçmene Cumhurbaşkanı adayları başta olmak üzere, milletvekilleri listelerini ve seçim vaatlerini nasıl bulduklarını, gençlerin, emeklilerin kurulacak yeni yönetimden beklentilerini, esnafın ekonomiye bakış açısını sorduk. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’na bakış açılarını, ittifakların illere yansımasının nasıl olduğunu irdeledik. Edindiğimiz izlenim seçmenin vaatlere değil yapılanlara baktığı yönündeydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin görüşmelerinin ardından alınan erken seçim kararı ve seçim tarihinin belirlenmesinin hemen ardından iki ekip olarak yollara düştük. Kırıkkale, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Tokat, Amasya, Çorum, Kırşehir, Çankırı, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep ekibimizin şimdiye kadar ziyaret ettiği iller oldu. Seçim gününe kadar da seçmenin görüşlerini yansıtmak için Anadolu turumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

İTTİFAKLAR ALANDA NASIL

AK Parti ve MHP seçimlere Cumhur İttifakı adı altında girerken, CHP, İP, SP ve DP de Millet İttifakı adı altında seçmenin karşısına çıkacak. Vatandaş ile yaptığımız sohbetlerde halkın Cumhur İttifakı’na yönelik ilgisi öne çıkıyor. AK Parti ve MHP’nin ittifakıyla Türkiye’nin daha da güçleneceği düşünülüyor. Saadet Partisi’nin CHP ile ittifak yapmasını eleştiren bir kesimin de olduğunu söyleyebiliriz. Merhum Erbakan Hoca’nın hayatta olması halinde kesinlikle CHP ile birlikte ittifak kurmayacağını ifade ediyorlar.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARINA BAKIŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alanlarda diğer adaylara göre daha şanslı olduğu gözleniyor. Vatandaşlar Türkiye’de Erdoğan’dan öncesi ve sonrasını göz önünde bulunduruyor. Dış güçlerin son yıllarda Erdoğan’ı hedef aldığını gördüklerini söyleyen halk, oynanan oyunu sandıkta bozacaklarını ifade ediyorlar. Eski Türkiye’ye geri dönmemek için cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ı destekleyeceklerini söyleyenler var. CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin adaylığı konusunda ise görüştüğümüz vatandaşların bir kısmı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İnce’yi kendisine rakip olarak gördüğünü ve onu elemek için aday gösterdiğini ifade ederken, bir bölümü de İnce’ye bir şans verilmesi gerektiği görüşünü paylaşıyor. İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’in ise nereden ve nasıl geldiğinin araştırılması gerektiğini belirtiyorlar. Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu’na yönelen eleştiriler ise yaşından dolayı cumhurbaşkanı olamayacağı ve CHP ile birlikte hareket etmesi konularında geliyor.

VAATLER VE BEKLENTİLER

Adayların seçim vaatlerinin vatandaşın ilgisini çektiğini söylemek pek mümkün değil. Yapmış olduğumuz sohbetlerde vatandaşın dikkatini daha çok geçmişte yapılan hizmetlerin çektiğini gözlemledik. Bu konuda AK Parti’yi daha samimi buluyorlar. Muharrem İnce ve Meral Akşener’in vaatleri alanda yeteri kadar yankı bulmamış olsa bile vatandaşın dikkatini çeken bölümleri de var. Seçmen, İnce veya Akşener’in seçilmesi halinde Türkiye’de yapılan hizmetlerin yıkılması ve Türkiye’nin geri gitmesinden endişe duyduklarını dile getiriyor. Vatandaş, “AK Parti yapmaya diğerleri yıkmaya geliyor” diyor. Erdoğan’ın yeniden seçilmesi halinde Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesinin devam edeceği düşünülüyor.

YENİ SEÇMENLER NE DİYOR?

24 Haziran seçimleri ilk defa oy verecek gençler için de bir hayli önem taşıyor. Yaklaşık 1 milyon 600 bin genç sandığa gidip ilk defa oy kullanacak. Gençler ile yaptığımız sohbetlerde ilk söyledikleri kelime ‘heyecanlıyız’.  Gençlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilginin yüksek olduğu gözlenirken Muharrem İnce’ye de ilgi diğer adaylara göre önde. Erdoğan’ın gençlerin önünü açmasından dolayı memnuniyetlerini dile getiren genç kesim, bu istikrarın bozulmasını istemiyor. İnce’nin gençlere yönelik vaatleri yeteri kadar karşılık bulmasa da genç seçmenden İnce’nin adını telaffuz edenler de vardı. Gençlerin üzerinde durduğu bir diğer başlık ise genç milletvekili adayları. Genç adayların mecliste olmalarını isteyenler gençlerin yenilikçi düşünceleriyle tecrübenin harmanlanmasından dolayı ortaya güzel bir tablonun çıkacağını savunuyor. Genç kesim, Türkiye’nin kaderini kendilerinin belirleyeceklerini ifade ediyor. Gençlerin Meclis’te olmalarını eleştiren kesim ise 18 yaşında vekil olacak biri Türkiye’ye ne katabilir endişesini taşıyor. Kadınların büyük bölümü ise “Erdoğan” diyor. Sebebini ise kadınları her platformda söz sahibi yapması olarak açıklıyorlar. Kadın seçmenler arasında Akşener diyenler de bulunuyor. Bunun nedenini siyasete bir kadın elinin değmesi gerektiği ile açıklıyorlar.

PRİMLER EMEKLİLERİ SEVİNDİRDİ

Hükümetin, Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi emeklilere 1000’er lira, toplam 2 bin lira ikramiye vermesi emeklileri sevindirmiş gözüküyor. Emekliler ile yaptığımız sohbetlerde, kimisi kurbanını devletin vereceği para ile keseceğini kimisi torunlarına bayramda harçlık olarak dağıtacağını söylüyor. Bazıları ise 2 bin liranın 12 aya bölünüp maaşlara yansıtılmasının daha iyi olacağını düşünüyor. Köyde yaşayan seçmenin de ağırlıklı olarak görüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı’ndan yana. AK Parti hükümetlerinin çiftçinin yanında olduğunu, kendilerine verilen desteklerden dolayı memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Özellikle Karadeniz bölgesinde çay ile uğraşan halk, hükümetin belirlediği çay fiyatlarını beğenirken, özel sektörün belirlenen fiyatın altında çaylarını aldıklarını ifade ediyorlar. Hükümetin bu konuya bir çare bulmalarını istiyorlar.

Ekibimizin gittiği illerde seçim havası ise şöyle:

KIRIKKALE: İlk durağımız Kırıkkale. Muhafazakar ve milliyetçi kimliğiyle bilinen Kırıkkaleliler, Cumhur İttifakı’nı benimsemişler. Cumhurbaşkanı seçimlerinde Erdoğan’ın önde gözüktüğü Kırıkkale’de Cumhur İttifakı fark atacak gibi duruyor. Bu sonucun milletvekili dağılımında nasıl olacağı ise seçim günü belli olacak. Kırıkkale’de üç tane vekil çıkaran AK Parti, bir vekilini MHP’ye kaptırabilir.

RİZE: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize bu seçimlerde de ‘evladı’ dediği Erdoğan’ı yeni bir rekorla tekrar seçtirmek istiyor. Muharrem İnce’nin Rize’li olduğu ortaya çıkmasının ardından Rizeliler “Bir Rizeli var o da Recep Tayyip Erdoğan” diyorlar.

TRABZON: Karadeniz’in merkezi olarak bilinen Trabzon’da seçim meydanlara kadar inmiş. Trabzon seçimlerde istikrarın bozulmaması gerektiğini savunuyor. Trabzon’da Erdoğan’dan sonra İnce’ye şans tanınıyor.

GİRESUN: Giresun’da seçimleri ilçeler belirleyecek. Merkezde AK Parti ile CHP yarışırken ilçelerde ise Cumhur İttifakı öne çıkıyor. Giresun halkının sıkıntısı ise yerel yönetimlerden. CHP’li olan belediye başkanının kendilerine yeteri kadar hizmet etmemesinden dert yanıyorlar. Ordu’da da durum Giresun gibi.

SAMSUN: Demokrasi Meydanı’nda konuştuğumuz seçmen bu seçimlerde “vatan için birleşme zamanı” olduğunu dile getiriyor. Samsunlular 2023 hedefleri için “Erdoğan” derken, CHP’nin adayı İnce’ye de şans verilmeli diyen seçmenler de bulunuyor.

TOKAT-AMASYA: Bu iki ilde de Cumhur İttifakı önde gözüküyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini söyleyen vatandaş bunun gerekçesini “dünyaya boyun eğmeyen lider” olarak tanımlıyor.

ÇORUM: Seçimlerin en rahat geçeceği iller arasında gözüküyor. Çorumlular Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tam destek olacaklarını belirtirken, merkezde İnce’ye de bir miktar ilginin olduğu gözüküyor.

ÇANKIRI-KIRŞEHİR: Milliyetçi kesimin yoğun olduğu Çankırı, seçimlerde ilk beşe girmeyi hedefliyor. Kırşehir’de ise AK Parti ve CHP’nin yarışacağı konuşuluyor.

MERSİN: Mersinliler ile yaptığımız sohbetlerde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı başa baş gözüküyor. Partilerin son güne kadar yapacağı hamleler seçimin kimin önde bitireceğini de ortaya koyacak.

ADANA: Sıcağı ile meşhur Adana’da seçimler de sıcak geçiyor. İttifaklar Mersin’de olduğu gibi başa baş gözüküyor. Seçmene kim daha fazla dokunursa ipi o göğüsleyecek. Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan, diğer adaylara göre bir adım önde gözüküyor.

OSMANİYE: Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de hava ise Cumhur İttifakı’ndan yana. Osmaniyeliler, Bahçeli’nin sözünü yere düşürmemek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sonuna kadar destekleyeceklerini söylüyorlar. Bahçeli’nin devlet kimliğiyle Cumhur İttifakı’na verdiği destek ise benimsenmiş.

KAHRAMANMARAŞ: Dondurmasıyla meşhur olan ilimiz Maraş’ta AK Parti her seçimde birinci çıkıyor. Maraş halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yine güçlü bir oranda tekrar seçtirmek isterken AK Parti’nin bazı milletvekili adaylarından da dert yanıyor. Maraşlılar, “yıkana değil yapana” destek diyor.

GAZİANTEP: Gaziantep’de oklar Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan diyor. Gaziantep’de HDP’nin barajı aşması halinde bir vekilinin çıkacağı konuşuluyor.

Gerçek Hayat’a seçimleri yorumlayan seçmenler:

BALKON KONUŞMASI YAPACAK

Amasya’da hediyelik eşya satan Zeki Şenyüz, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, çok dik duran bir kişidir. Bu seçimi ondan başka kimsenin alacağına inanmıyorum.  Bakın millet sessiz niye sessiz. Vatandaş bakıyor, izliyor. Muhalefetin adaylarının anlatacağı bir şey yok.  Bu memleketin lideri Erdoğan’dır. Dünyaya meydan okuyan kişidir. Dünya liderleri Erdoğan’a karşılar. Şahsında Türkiye’ye karşılar. Bu adam çok mücadele veriyor.  Eğer Erdoğan giderse bizler öksüz kalırız. Şu an paramız var, gücümüz var. Uçak yapar duruma geldik. Helikopter, tank yapar duruma geldik. Erdoğan birinci turda seçilecek. Yine o balkonlardan konuşacak” dedi.

YAŞLILARIMIZA KADAR BAKILIYOR

Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunu Erdoğan’dan yana kullanacağını ifade eden Davut Olak, “Milletvekili seçimlerinde oyum MHP’ye. Erdoğan hükümetlerinden başka kimse bu ülke için böyle çalışmadı. Eskiden bankalarda kuyruk oluyordu şimdi hiç kuyruk görmüyorum. Emekliler için iyi fırsatlar sunuluyor, yaşlılarımıza bakılıyor. Seçimin sonucu ülkemiz için güzel olacak. Erdoğan’dan dürüst başka kimse olamaz” şeklinde konuştu.

BAŞARILI İŞLERE İMZA ATIYOR ONDAN SEVİLMİYOR

Cumhur İttifakı’nı sonuna kadar desteklediklerini kaydeden Recep Kılıç da, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkemiz açısından iyi bir lider.  Bahçeli ile Türkiye’nin bütün problemlerini beraberce aşacak. Bahçeli hükümetin istikrarı bozulmasın amacıyla destek oldu. Vatandaş olarak verdiği desteği destekliyoruz. Çok doğru kararlar veriyor. Erdoğan Avrupa ülkelerince sevilmiyor, çünkü başarılı işlere imza atıyor. Avrupa ülkeleri HDP’ye bile tolerans tanıyor, bize tanımıyor. Biz büyük bir ülkeyiz Allah’ın izniyle bunun da altından kalkarız. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasetçi olduğundan emin değilim. Vatandaş CHP’de oynanan oyunları biliyor. Biz yola devam diyoruz” dedi.

GENÇLERE YATIRIM YAPTI

Hasan Hüseyin Kankal da genç gözüyle seçimleri şöyle yorumladı: “24 Haziran seçimlerin ülkemize huzur ve barış getirmesini istiyoruz. Tayyip Erdoğan’ın tekrar cumhurbaşkanı seçilmesini canı gönülden istiyoruz. Ben de 18 yaşında bir genç olarak Erdoğan’ı istiyorum. Türkiye’ye önemli projeler kazandırdı. Türkiye gençlerini ön plana çıkardı.  Adaylar arasında bize en uygunu Tayyip Erdoğan geliyor.”

CİDDİ BİR SÜREÇ VAR

Çankırı esnaflarından Bayram Kara, “Önümüzde ciddi ve zorlu bir süreç var. Seçimlerde Çankırı’da herhangi bir sıkıntı yok. Ben tercihimi Tayyip Erdoğan’dan yana kullanacağım. O başımıza geldi geleli Türkiye düzene girdi. Cumhur ittifakı ile en doğru ve mantıklı bir birleşme oldu. Yeni sistemin başına Erdoğan geçmeli. Onun karşısında bir aday görmüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu, önünde büyük engel olarak gördüğü Muharrem İnce’yi eledi” şeklinde konuştu.

SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM

Onur Tombaş ve Neslihan Tombaş çifti de, “Erdoğan’ın karşısına 10 kişi de gelse 20 kişi de gelse, dünya da toplansa yine Recep Tayyip Erdoğan seçilecek. Bütün dış düşmanlar Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmiyor. Biz bu adamı sevip sahip çıkmamız lazım. Sahip çıkmazsak Türkiye’nin kötüye gideceğini düşünüyorum.  Karşısında bakıyorsunuz aday yok. Erdoğan kimseyi ayırt etmeden seviyor” şeklinde görüşlerini aktardı.

Benzer konular