PKK 7 bin çocuğun eline silah verdi

PKK terör örgütü 14 farklı terörist eğitim kampı kurduğu Afrin’de ÖSO-TSK ittifakına karşı 900 çocuğu savaştırdı. İlkokul çağında onlarca çocuğu cepheye süren PKK militanları bazı çocukları ise canlı bomba adayı olarak hazırladı. Gerçek Hayat olarak Aynel Arab, Afrin ve Kamışlı’da çocukları azılı terör örgütü tarafından kaçırılan aileler ve örgütün elinden kaçan çocuklarla konuştuk.

PKK terör örgütü Suriye’de ABD desteği ile 26 bin kilometrekarelik alanı işgal etti. DEAŞ bahanesi ile ele geçirdiği bölgelerde sözde özerk kantonlar ilan eden PKK, müttefiki ABD ile birlikte 30 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. İşgal bölgelerinde 2 milyon insanı zorunlu göçe tabi tutan ABD-PKK ittifakı gasp ettiği alanlarda onlarca terör kampı inşa etti.

OKULLARI KAPATIP ÇOCUKLARI KAÇIRDI 

Rakka, Haseke, Munbiç, Kamışlı, Aynel Arap, Tel Abyat, Tabka, Resulayn, Ayn İsa, Dırbesiye gibi yerleşim birimlerinde onlarca terör kampı kuran PKK, 7 bin çocuğu ailelerinden kopararak örgüt saflarına kattı. Suriye Yardım Koordine Birimi Başkanı Muhammed Hasno, PKK’nın ele geçirdiği tüm yerleşim birimlerinde ilk icraatının okulları kapatmak olduğunu söylüyor. Muhammed Hasno PKK işgalindeki yerleşim birimlerinde okulların yüzde 82’sinin örgüt tarafından kapatıldığını belirtiyor.

OKULLARI İDEOLOJİK EĞİTİM MERKEZİ YAPTILAR 

Aynel Arablı Usame Müslim, PKK’nın öncelikli hedefinin eğitim ve din düşmanlığı olduğunu söylüyor. PYD-PKK terör örgütü elebaşlarından Salih Müslim’in yeğeni olan Usame Müslim, PKK’nın Aynel Arab ve diğer yerleşim birimlerinde birçok okulu kapattığını söyledi ve şu bilgileri verdi:
“Okul binalarını dans ve örgütün ideolojik beyin yıkama merkezlerine dönüştürüyorlar. Şu an PKK saflarında 11-16 yaş aralığında binlerce çocuk rehin durumda. Girdikleri tüm bölgelerde eğitim dilini değiştirdiler. Ellerinde hiçbir kitap, konu, öğretmen olmadığı halde böyle bir uygulamaya gitmeleri Kürtçeye değer vermek değil cehaleti artırma girişimiydi. Şu an 1. sınıftan başlayarak 12. sınıfa kadar eğitimi yüzde 80 Kürtçeleştirdiler. Sıfır altyapı nedeni ile hiçbir aile çocuklarını okula göndermiyor. Giden çocuklar da Öcalan merkezli faşizan bir müfredata mahkum ediliyor. Binlerce aile imkanları dahilinde çocuklarını rejim bölgelerine gönderiyor. PKK elebaşılarının çocukları da buna dahil.”

KAÇAMASAK ÖLMÜŞTÜK 

Aynel Arab, Afrin ve Kamışlı’da çocukları azılı terör örgütü tarafından kaçırılan aileler ve örgütün elinden kaçan çocuklarla konuştuk. DEAŞ terör örgütünün saldırısı sonrası PKK kampına gönderilmek üzere iken Türkiye’ye kaçan 14 yaşındaki İzzet, 15 yaşındaki Muhammed ve 17 yaşındaki ablaları Aya Nur, “Şu an örgütte kalsak belki de çoktan ölmüştük” diyor. Anne ve babaları Aynel Arab’ta kalan çocukların kaçışı o dönem bölgede sivillere yardım götüren bir tanıdıkları aracılığı ile gerçekleşmiş. İzzet ve Muhammed Şanlıurfa’da bir cafede çalışarak hem ablalarına bakıyor hem de anne ve babasına para gönderiyor. Aynel Arab’ta ( Kobani) PKK’nın elinden kaçan Aynel Araplı kardeşlerden Muhammed yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
“Yaşadığımız köy Aynel Arab’a 8 kilometre uzaklıktaydı. DEAŞ’ın bölgeye gelmesinden sonra köye PKK karargah kurdu. Sonra çocukları beyin yıkama amaçlı kamplara götürmeye başladılar. Birkaç kez bu örgüt kamplarına gidenler ailelerine geldiklerinde İslam’a hakaret eden, Abdullah Öcalan’ı öven farklı kişiliklere dönüşüyorlardı. Babam bir gün bize de bulaşacaklar korkusu içindeydi.

YAKINDA BÜYÜK KÜRDİSTAN’I KURACAĞIZ

Bir gün iki erkek ve bir kadın militan evimize gelip isimlerimizi aldı. Babama, ‘Yakında tüm Kürtlerin tarih boyunca kurduğu en büyük devlete sahip olacağız, ABD bize büyük destek veriyor, bunun için asker lazım, çocuklarınızı birkaç aylık askeri eğitime tabi tutacağız’ dediler. Bizim fotoğraflarımızı çektiler ve babama 2 gün sonra tekrar döneceklerini söyleyip ayrıldılar. İkinci gelişlerinde 2 araçla geldiler. Bu sefer yanlarında üst düzey bir isim daha vardı. Benim hazırlanmamı söylediler ve iki hafta sonra başlayacak bir başka kamp için ablamın da hazırlanması gerektiğini söylediler.

HAYATINIZI PKK’YA  ADAYACAKSINIZ DEDİLER

Babama ‘Oğluna okuma-yazma, matematik ve benzeri konularda eğitim vereceğiz’ dediler. Orada 2 ay kadar kaldım ve sadece PKK’nın kuruluşu ile ilgili anlatım ve videolar izlemek dışında herhangi bir eğitim görmedim. İlk 3 haftanın ardından silah doldurma, boşaltma ve nişan eğitimleri verdiler. Bize “Önder Öcalan ve PKK için her an ölmeye hazır olun” diyorlardı. Babam bize Kur’an ve İslami ilimler öğretti, ancak kampta Hazreti Muhammed ve Kur’an ile dalga geçiyorlar, Müslümanları aşağılayan ifadeler kullanıyorlardı. Bizi birkaç kez de çatışma bölgelerine yakın noktalara götürdüler. Yol boyunca birçok kontrol noktasında bizim yaşlarımızda silahlı çocukların olduğunu gördüm. Bize de ‘Sizin de ilk işiniz bu olacak, sonra cephede savaşacaksınız’ dediler.

BABAM İLK OLARAK ABLAMI KAÇIRDI

Ben 12 yaşındaydım ablam ise 13. Ablamı farklı bir kampa götüreceklerini söylemişlerdi. Oranın Kürdistan’ın özgürlüğü için savaşan kadınlara (YPJ) ait olduğunu anlattılar. Babamın tüm dünyası alt üst olmuştu. Eski bir dostu o dönem Aynel Arab’a insani yardım getiriyordu. Babam ona yalvardı, ‘Lütfen çocukları Türkiye’ye geçir, din düşmanları çocuklarımı mahvedecek’ dedi. Ablam önce babamın dostu tarafından gizlice sınıra yakın bir noktaya, sonrasında da Türkiye’ye geçti. Babam PYD’liler geldiğinde ablamın Halep’e gittiğini, birkaç ay içerisinde geri döneceğini söylemiş. Aradan 2 ay geçti ve ben ilk dönem eğitimimi tamamladığım için eve döndüm. Şu an Avrupa’da yaşayan babamın yardım gönüllüsü dostu yeniden köyümüze geldi ve kasasında onlarca battaniye olan bir kamyonetle bizi önce Aynel Arab’a götürdü daha sonra da Türkiye’ye geçirdi. Biz ayrıldıktan sonra babamı sorgulayıp nereye gittiğimizi sormuşlar. Babam ‘Okumak için Halep’e bir yakınımıza gönderdim’ demiş. Halen eve gelip bizim dönüp dönmediğimizi yokluyorlar.”

ÇOCUĞUMU ZORLA ALDILAR

PKK terör örgütü 14 farklı terörist eğitim kampı kurduğu Afrin’de ÖSO-TSK ittifakına karşı 900 çocuğu savaştırdı. İlkokul çağında onlarca çocuğu cepheye süren PKK militanları bazı çocukları ise canlı bomba adayı olarak hazırladı. Kanlı terör örgütü PKK, DEAŞ benzeri canlı bomba eğitimi verdiği çocuklar TSK birlikleri ve ÖSO karargahlarına gönderdi. Patlatma amaçlı gönderilen çocuk eylemcilerden bazıları eylemi gerçekleştiremeden yakalandı, bazıları da teslim oldu. Hala Afrin’de ailelerinden zorla alınan ve akıbeti belli olmayan onlarca PKK mağduru çocuk var.
Afrin’de yaşayan 34 yaşındaki Rimas isimli Kürt anne bu mağdurlardan biri. Afrinli anne PKK’nın 2018 yılı başında 11 yaşındaki oğlunu zorla evlerinden alarak kaçırdığını anlattı. Kaçırılan çocuğunu gittikten 3 ay sonra bir kez gördüğünü söyleyen anne, “Afrin’den kaçarken çocuğumu da yanlarında götürdüler, şu an sağ mı ölümü bilmiyorum” dedi. Aile olarak PKK’dan uzak durduklarını ve örgütün sırf kendilerini cezalandırmak için çocuklarını ellerinden aldığını anlatan Afrinli anne Rima, en son PKK elbiseleri giydirilmiş halde gördüğü oğlunu sarılıp kokladığını ve yavrusuna kavuşma hayali ile yaşadığını söyledi.

PKK ALEYHİNE ONLARCA RAPOR VAR

Uluslararası ölçekte birçok kuruluş, PKK’nın çocukları ailelerinden zorla kaçırdığı ve terör saflarında savaştırdığı yönünde raporlar yayınladı. Suriye Bağımsız Kürtler Topluluğu Sözcüsü Mustafa Redif, PYD tarafından çocukları kaçırılan 400’den fazla ailenin haklarını aramak istediğini ancak mevcut koşullar ve terör tehdidi nedeni ile hiçbir şey yapamadığını söyledi. “PKK en az 800 çocuğu ölüme gönderdi” diyen Mustafa Redif, “Çocukların kullanılması konusunda DEAŞ ve PKK arasında büyük benzerlikler var” diye konuştu. Mustafa Redif, “Kürt çocuklarını emperyalizmin askeri yapmak için ailelerinden koparıyorlar, eğitimden mahrum ediyorlar ve ölüm mangalarına dönüştürüyorlar” diyerek hazin gerçeği gözler önüne serdi.

Benzer konular