Mehmetçik 3 cephede ilerliyor

Sınır güvenliğini tehdit eden terörist yapılanmalara karşı verilen mücadele 3 koldan devam ediyor. Cerablus, El Bab, Afrin’den sonra Munbiç, Tel Rıfat ve Kandil bölgelerinde farklı askeri birliklerden savaş bölgesine sevk edilen 12 bin Mehmetçik, Türkiye’ye yönelen tehditleri bertaraf etme amaçlı mücadeleyi sürdürüyor.

Türk Ordusu’nun 2 bin askerle 24 Ağustos 2016 tarihinde Cerablus sınırından başlattığı yürüyüş devam ediyor. Fırat Kalkanı Harekatı ile 2 bin 100 kilometrekarelik alanı güvenli hale getiren Türk Silahlı Kuvvetleri, 22 Ocak 2018’de startı verilen Zeytin Dalı Harekatı ile de Afrin’de 4 bin kilometrekarelik alandaki terör işgalini de sona erdirdi. Suriyeli muhalif grupların da katıldığı operasyonlar kapsamında 3 bin DEAŞ militanı ile 4 bin 400 PKK’lı terörist saf dışı edildi. Toplamda 540 yerleşim birimi özgürleştirilirken 800 binden fazla sivilin de terör zulmünden kurtulması sağlandı.

YENİ HEDEFLER KANDİL, MÜNBİÇ VE TEL RIFAT

Yabancı güçler nezaretinde Türkiye’nin güney sınırı boyunca çizilen terör haritasına ilk müdahale 24 Ağustos’ta geldi. Fırat Kalkanı sonrası yapılan İdlip intikali ve Afrin Harekatı Türkiye’ye yönelen terör tehdidini büyük ölçüde ortadan kaldırdı. İdlip-Hama-Halep üçgeninde 12 askeri gözlem noktası inşaa eden Türk Ordusu Suriye içlerinde 130 kilometre derinliğe inerek 3 milyondan fazla Suriyelinin yaşadığı alanda askeri-güvenlik amaçlı inisiyatif üstlendi. Tel Rıfat ve Munbiç önlerine ilerleyen TSK birlikleri PKK destekçisi güçleri harekete geçirdi. Tel Rıfat işgal sürecinde PKK’ya olağanüstü hava desteği veren Rusya ve Munbiç işgalinin asli unsuru olan ABD görüşmeler yolu ile PKK’nın işgal bölgelerinden çıkması taahhüdünde bulundular. İdlip çıkarması ve Afrin zaferinin ardından, PKK terör örgütü tarafından 2016 yılında işgal ettiği Tel Rıfat’tan çıkarıldı. ABD yönetimi de PKK’nın Munbiç’ten çıkarılması konusunda güvence verdi ve Türkiye ile ABD arasında sürecin işleyişine dair yol haritası belirlendi. Türkiye’nin kararlı duruşu ve net mesajları sonrası ABD Dış İşleri Bakanlığı’ndan PKK, Munbiç’i kesinlikle terk edecek” açıklaması geldi. Sınırın Suriye tarafında bu gelişmeler yaşanırken Türkiye’nin Kato Dağı başta olmak üzere sınır güzergahında başlattığı temizlik harekatı sınırın Irak tarafına taşındı. Şemdinli ile Kandil arasındaki 85 kilometrelik mesafenin 37 kilometresinde kontrolü ele geçiren Mehmetçik’in terör merkezine dönük ilerleyişi devam ediyor.

12 BİN MEHMETÇİK GÖREVDE

Sınır güvenliğini tehdit eden terörist yapılanmalara karşı verilen Cerablus, El Bab, Afrin, Munbiç, Tel Rıfat ve Kandil Harekat sürecinde 110 Mehmetçik şehit düştü. Farklı askeri birliklerden savaş bölgesine sevk edilen 12 bin Mehmetçik Türkiye’ye yönelen tehditleri bertaraf etme amaçlı mücadeleyi sürdürüyor.

SÜRECİ SABOTE ETMEK İSTİYORLAR

Kandil’i hedefleyen hava destekli kara harekatında kritik eşiğin aşılması sonrası harekete geçen ABD, Kandil’e alternatif terör merkezi olarak gösterilen Sincar’a güç sevk etti. Türk güçlerinin Kandil’e ilerleyişinin sürmesi durumunda sınırın İran tarafında saklanan terör elebaşılarının Sincar ve Suriye’ye götürülmesi konusunda ABD’nin hazırlık yaptığı iddia ediliyor. Benzer bir sabote hamlesi de Yerel Meclis kamuflajı ile Munbiç’te sergileniyor. ABD kanadı tamamı PKK’lı isimlerden oluşan sözde Yerel Meclis’in faaliyetlerine devam edeceği yönünde açıklamalarda bulunurken Türkiye, PKK’nın askeri ve siyasi tüm unsurlarının bölgeyi terk etmesi dışında hiçbir seçeneğin kabul edilmeyeceği duyurusunu yineledi. Munbiç Meclisi’nde PKK Kandil kadrosundan Sözdar Halil başkanlık ediyor. Munbiç’in sözde askeri meclis sözcüsü ise PKK’nın Suriye’de en yetkili askeri ismi olan Şervan Derviş.

MÜNBİÇ ÇIKARMASI

TSK’ya bağlı 7 araçlık konvoy 18 Haziran sabahı Avn Dedet bölgesinden Munbiç’e giriş yaptı. Munbiç aşiretleri, PKK’nın gönderilmesi ve Türk askerinin bölgeye girmesi konusunda memnuniyet bildirisi yayınladı. Terör örgütünün Türk askerinin Munbiç’te devriye görevlerine başlamasını protesto edin baskısına rağmen halk Türk Ordusu’nun bölgeye barış ve huzur getireceğine olan inancını deklare etmeye devam ediyor. İlk devriye görevi için Avn Dedet bölgesinden Munbiç’e giren Türk askeri konvoyu büyük sevgi gösterileri eşliğinde karşılandı. TSK’nın 18 Haziran’da başlayan devriye görevi kapsamında 3. konvoy da bölgeye sevk edildi. PKK’nın Suriye sivil yapılanması olarak faaliyet gösteren TEV-DEM yönetimi Afrin, Tel Rıfat, Munbiç ve Kandil konusunda Türkiye’nin kazanımlarını ABD, Rusya ve Avrupa ülkelerinin yeni bir ihaneti olarak nitelendirdi. PKK’nın sözde Munbiç Askeri Meclis Sözcüsü Şervan Derviş, ABD’den Türk askerinin ilçe merkezine girmeyeceği yönünde söz aldıklarını açıkladı. ABD Dış İşleri Sözcüsü Heather Nauert ise Türkiye ile mutabık kalınan yol haritası çerçevesinde PKK’nın Munbiç’ten kesinlikle ayrılacağını belirtti. PKK’nın bir diğer sabote girişimi ise Aynel Arab, Kamışlı ve Resul Ayn bölgelerinden yandaş getirerek Munbiç’te sokak gösterileri yaptırmak oldu. Munbiç Halkı’nın net tutumu karşısında bu girişim de başarısız kaldı ve terör yandaşları yeniden Munbiç’ten ayrıldı.

ÖNCE PKK SONRA ŞEBBİHALAR ÇIKARILDI

Aralarında Tel Rıfat kasaba merkezi ve 19 köyün yer aldığı 50 kilometre uzunluğundaki işgal bölgesinden ilk olarak PKK militanları çıkarıldı. Nisan ayı başlarında 1500 PKK’lı bölgeden çıkarılarak Munbiç’e sürüldü. PKK’nın boşalttığı bölgelere giren Esed’çi Şebbihaların bölgedeki varlığı ise 2 ay sürdü. Türk ve Rus heyetleri arasında süren görüşmeler neticesinde İran destekli Şii militanlar ve Esed’in yağmacı milislerinin de bölgeden çıkarılması konusunda mutabakata varıldı. Tel Rıfat’tan terör nedeni ile çıkarılan ailelerin yeniden evlerine dönüşü için çalışmalar başladı. Tel Rıfat’a ilk aşamada 200 ailenin döneceği açıklanırken bu konuda hazırlanan listeye son şeklinin verildiği belirtildi. Tel Rıfat ve Munbiç’in PKK ve benzer terör yapılanmalarından temizlenmesi ile 85 bin Suriyeli mülteci yeniden eve dönüş şansı bulacak. Munbiç’te 6 askeri üs inşa edecek olan Türkiye, Tel Rıfat’ta da emniyet ve istikrarın sağlanmasından sorumlu olacak.

25 HAZİRAN YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Fırat’ın doğusunda şekillenen terör haritasına paralel olarak Haseke, İdlip, Hama, Dera, Türkmen Dağı, Rakka, Deir el Zor, Kerkük, Erbil, Süleymaniye, Türkmeneli ve Kandil’in geleceği ile ilgili kritik eşiğin 24 Haziran seçimleri olduğu söyleniyor. İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, teröre karşı asıl mücadelenin 24 Haziran sonrası verileceğini şu ana kadar yapılanların fragman olduğunu söyledi. Başta ABD, Rusya, Avrupa ve Körfez bloğu olmak üzere Suriye yönetimi ve Irak da 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını dikkatle takip etti. Erdoğan dışında tüm adaylar, Suriye ve Irak’ta devam eden operasyonları bitirme vaadinde bulunurken Recep Tayyip Erdoğan sınır ötesi askeri hareketliliğin 24 Haziran sonrası artarak devam edeceğini vurgulamıştı.

Benzer konular