Korona virüs tevatürleri: İddialar yalanlar

Korona virüs, (Dünya Sağlık Örgütü’nün geçen hafta açıkladığı yeni adıyla Covid-19) 5 yıl önce dünyayı kasıp kavuran ve tamamı Afrika’da 11 binden fazla can alan Ebola salgınından sonra 21. yüzyılın en ölümcül ikinci salgını ünvanını aldı. Ölü sayısı beklendiği gibi artık yüzlerle değil, binlerle anılıyor. Hastalığın öldürme oranı, yani hastalığın tespit edildiği hastalar arasındaki ölüm nispeti yüzde 2,5. Bu da çok yüksek bir oran.

Ama bu verdiklerimiz de dahil, Korona virüs hakkında açıklanan rakamların hiçbiri tam olarak güvenilir değil. Hastalığın kaynağı diktatörlükle yönetilen, sadece dünyaya değil kendi halkına da yalan söylemeyi devlet politikası haline getirmiş vahşi Çin olunca, açıklanan hiçbir veri ya da bilgi de tam güvenilir kabul edilmiyor.

İki aydır dünya gündemini meşgul eden hastalıkla ilgili pek çok tevatür veya doğruluğunun teyidi imkansız bilgi ortalıkta dolaşırken gerçeği bulmak da iyice zorlaşıyor. Zaten hastalığın dünyaya duyurulma şekli de, hastalıkla ilgili bundan sonra sağlıklı bilgi almanın ne kadar zor olacağını göstermişti. Gerçeğin üstündeki perdeyi kaldırmak şimdilik belki imkansız, ama Korona virüsle ilgili bugüne kadar çıkmış en yaygın tevatür ve yalanları görmek, bundan sonraki haberlere nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda yardımcı olabilir.

 

Yeni sayımızda!

Benzer konular