Kaos planları boşa çıkarıldı

Türkiye, üst aklın 2019 ve öncesi için kurduğu kaos planlarını seçimleri 18 ay öne çekerek boşa çıkardı. MHP lideri Devlet Bahçeli, grup toplantısında erken seçim teklifini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yaptığı görüşmeden erken seçim kararı çıktı ve 3 Kasım 2019’da yapılması planlanan seçimler öne çekildi. 24 Haziran’da yapılacak seçimlerle, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine tam anlamıyla geçiş yapılacak.

Türkiye, 16 Nisan 2017’de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişle şer odaklarının hedefinde oldu. Türkiye’yi izole edip, içine kapatarak güçlenmesini engellemeyi hedefleyen çevreler, yeni planları devreye sokmaya hazırlanıyordu. Kulislerde erken seçim dillendirilirken Cumhur İttifakının mimarları AK Parti ve MHP erken seçim olmayacağını söylüyordu. 3 Kasım 2019’daki seçimlerle cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine tam manasıyla geçilmesi beklenirken, tehlikeyi gören AK Parti ve MHP cephesinden sürpriz bir hamle geldi.

Bahçeli ilk işareti vekillere verdi

AK Parti ile 2019’daki seçimler için Cumhur İttifakı yapan ve ‘Cumhurbaşkanı adayımız Erdoğan’dır’ diyen MHP lideri Devlet Bahçeli, 18 Mart’ta yapılan kurultayın ardından iki hafta önce partisinin milletvekilleri ile bir araya gelmişti. Bahçeli’nin erken seçime ilişkin ilk işaretleri de burada verdiği ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, Bahçeli bu toplantıda MHP’lilere milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminin öne alınması gerekliliğini anlattı. Bahçeli geçtiğimiz hafta pazartesi günü yaptığı Divan Toplantısında da grup toplantısında erken seçim teklifini açıklayacağını söyledi. Bahçeli, Türkiye’nin bugünkü şartlarda 3 Kasım 2019’a kadar istikrar ve denge halinde ulaşmasının her geçen gün zorlaştığını yineleyerek erken seçim teklifinin gerekçelerini vekillerle paylaştı.

Erken seçim teklifi

17 Nisan Salı günü Bahçeli, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı tehditlere dikkati çekerek, “Türkiye’nin sistem tartışmalarıyla boğulmak istendiği bugünkü şartlar altında, 3 Kasım 2019’a kadar istikrar ve denge halinde ulaşması her geçen gün zorlaşmaktadır. 31 Mart 2019’daki Mahalli İdareler Seçimi’nden sonra Türkiye’nin hangi badirelere maruz kalacağını, neyle muhatap kalacağını tahmin etmek zor değildir.  Çünkü 3 Kasım üzerinde oynama ve kaos üretme çabaları şimdiden ortaya çıkmıştır. Mahalli İdareler Seçimi’nde yaşanması muhtemel kutuplaşma ve anlaşmazlıkların 3 Kasım’a nasıl yansıyacağı, ne gibi olumsuzluklara kapı aralayacağı, Türkiye’yi nerelere sürükleyeceği az çok malumumuzdur. Bu riski kaynağında kesmek, demokrasinin erdem ve ilkeleriyle ülkemizin ufkunu aydınlatmak başlıca amacımızdır. Önümüzde iki seçenek vardır: Ya Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçiminin normal tarihi olan 3 Kasım 2019 beklenecek; Ya da milli mecburiyet ve ortaya çıkan meşru gerekçelerden dolayı seçimler erkene çekilecektir” dedi.

 Kurmaylarla istişare

Bahçeli’nin teklifinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu an açıklama yapacak bir şey yok. Yarın Bahçeli ile görüşeceğim” dedi. AK Parti’de görüşme trafiği başladı. Erdoğan ilk olarak kurmayları ile grup çıkışı bir araya geldi. Erdoğan, eğer erken seçime gidilecekse, bu tarihin uzatılmasının hem ekonomi hem de siyaset açısından belirsizliklere yol açacağı, bu sebeple mümkün olan en erken tarihte seçime gidilmesi kararı aldı. YSK’ya en erken ne zaman seçime gidilebileceği soruldu. YSK’dan “Biz 50-55 günde çalışmalarımızı tamamlar ve seçime hazır geliriz” cevabı gelince Erdoğan tekrar kurmayları ile bir araya geldi ve 24 Haziran tarihi üzerinde duruldu.

Seçim startı verildi

Ertesi gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin yaptığı yarım saatlik görüşmenin ardından iki lider seçimlerin 24 Haziran’da yapılmasına karar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerin 24 Haziran’da yapılacağını açıklamasının hemen ardından Ankara’da seçim hazırlıkları jet hızıyla başladı. TBMM’de AK Parti ve MHP arasında kısa süreli bir görüşme trafiği gerçekleştirilerek, seçime ilişkin önerge imzaya açıldı. Seçimlerin 24 Haziran’da yapılmasına ilişkin önergeye AK Parti Genel Başkan vekili ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ilk imzayı atan isimler oldu. Seçim teklifi, AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzasıyla Meclis’e sunuldu. Cuma günü de TBMM’de erken seçim önergesi kabul edildi.

İttifakın ruhuna zarar gelmeyecek

Bu aşamanın ardından partiler seçim hazırlıklarına başladı. Seçim sürecinde, Cumhur İttifakı’nın mimarı AK Parti ve MHP farklı seçim kampanyası yürütecek. İki parti de bu süreçte ittifakın ruhuna zarar getirecek davranış ve söylemlerden kaçınacak ve meydanlarda Cumhurbaşkanlığı adayları olan Erdoğan için oy isteyecek.  AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı’nın ayrıntılarını meydanlarda anlatacak. Türkiye’ye kurulan tezgahların bozulması için ittifaka oy verilmesini isteyecek.

İlk miting İzmir’de

Seçim için hazır olan AK Parti’de seçim beyannamesi için çalışmalar devam ediyor. Beyanname, 6 Mayıs’ta İstanbul Kongresi’nde açıklanacak. Ardından, slogan ve filmler kamuoyuna duyurulacak. TBMM’nin seçim tatiline girmesi ile birlikte AK Parti de hazırlıklarını bitirmiş olarak meydanlara inecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan  ilk mitingini 28 Nisan’da il kongresi için gittiği İzmir’de yapacak. Cumhur ittifakı olarak MHP ile yarışa katılacak olan AK Parti, iletişim kazalarına karşı hassas davranacak.

Aday adaylığı masası kuruldu

Erken seçim için ‘hazırız’ mesajını veren MHP’de ise Genel Merkez’de aday adaylığı için kayıt masaları kuruldu. Aday adayları şimdiden gelip başvuru yapmaya başladı. Bahçeli de 24 Haziran gündemiyle hafta sonu MHP’yi Kızılcahamam’da kampta topladı. Bahçeli, burada milletvekilleri, Merkez Yönetim ve Merkez Disiplin Kurulu ve il başkanları ile seçim stratejisi üzerine çalıştı.

Start şehzadeler diyarından

Bahçeli, ilk mitingini 28 Nisan’da çeşitli açılışlara katılmak üzere gideceği şehzadeler diyarı Manisa’da gerçekleştirecek. MHP seçimlerde referandumda olduğu gibi kendi bayrak ve sloganları ile alana çıkacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı için Erdoğan’a oy isteyecekken, milletvekilliği seçimlerinde ise MHP’yi ön planda tutacak.

Beyanname hazırlanıyor

Kulislerde, MHP’nin AR-GE biriminin yaptığı beyanname çalışması geçmiş seçimlerde olduğu gibi çok detaylı olmayacağı belirtiliyor. Seçim takviminin darlığı nedeniyle kapsamlı bir çalışma için zamanın da yetersiz olmasından kaynaklı MHP, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ekseninde bir beyanname ile seçmen önüne çıkacak.

Mimarlardan ortak miting

İttifakın temel taşlarını oluşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimin ardından 7 Ağustos’ta yapılan Yeni Kapı Mitingi gibi İstanbul’da “Yeni Kapı Ruhu” ile ortak bir miting yapması bekleniyor.

Ana muhalefet hazırlıksız

Ankara’da erken seçim kararının ardından seçim hazırlıkları ile beraber kulisler de hareketlendi. Cumhur İttifakı’nda buluşan AK Parti ve MHP’nin adayı ve yol haritası belli iken, ana muhalefet partisi erken seçime hazırlıksız yakalandı. Ters köşe olan muhalefetin nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu oldu. 16 Nisan referandumunun ardından ittifak turlarına başlayan Kılıçdaroğlu hala adayını belirlemedi. Ancak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve İstanbul Milletvekili Didem Engin cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu’nun zor kararı

CHP’de iki kişi adaylığını açıklarken, kulislerde de aday olarak Kılıçdaroğlu’nun ismi konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’ndan adaylığı konusunda henüz net bir açıklama gelmedi. Bu hafta içerisinde ittifak turlarına devam edecek olan Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi ile de isim istişaresi yapacak ve son kararını verecek. İki hafta içerisinde adayı açıklaması beklenen CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu siyasi hayatının en zor kararı bekliyor. Kılıçdaroğlu, olası bir ittifakla çatı aday bulup cumhurbaşkanlığına aday olmazsa “Türkiye’yi yönetme iddiası”ndan vazgeçmiş ancak CHP’deki koltuğunu sağlama almış olacak. Eğer aday olur da seçilemezse milletvekilliğini de kaybedeceği için parti üzerindeki otoritesi sarsılacak.

Adayı açıklayacak

Kulislerde konuşulan bir diğer konu ise 16 Nisan’da “hayır” kampanyasında birleşen partilerin bir araya gelip bir ittifak kurması. Hayır bloğunun öncüsü, Kılıçdaroğlu bu kapsamdaki çalışmalarını seçim güvenliği adı altında kurmaylarına yaptırdığı ziyaretle gerçekleştirmişti. Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki günlerde hayır bloğu ile bir araya gelerek istişarelerine devam etmesi bekleniyor. Bu istişareler sonucu hayır bloğunun ortak bir aday çıkarması da dillendiriliyor. Hayır cephesinden ortak bir aday çıkmazsa, CHP’de İlhan Kesici, Yılmaz Büyükerşen, Murat Karayalçın da cumhurbaşkanlığı için konuşulan isimler arasında. Kılıçdaroğlu, ittifak görüşmeleri ve PM’nin ardından adayını açıklayacak.

Benzer konular