İyi Parti’nin kötü çocuğu: Kerim Çoraklık

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından “FETÖ” şüphesiyle gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Kerim Çolaklık, geçtiğimiz hafta tekrar gözaltına alındı. Kamuoyu Çolaklık ismini 15 Temmuz sürecinden önce FETÖ’nün sosyal medya operasyonlarında yer almasıyla, 15 Temmuz’dan sonra da Meral Akşener’le yakın ilişkisi ve İYİ Parti’nin kuruluş sürecindeki faaliyetleriyle biliyor.

Fetullahçı Terör Örgütü Lideri Fetullah Gülen’in 30 Ocak 2014’te ortaya çıkan telefon konuşması, terör örgütü üyelerine “rüyada Peygamber Efendimizi (SAV) gördüm” sözüyle “Tweetleri ikiye katlayın” emri veriyordu. Bu sözleri emir telakki eden tüm FETÖ üyeleri, derhal sosyal medya manipülasyonlarına başladı.

İlk işleri, FETÖ üyelerini sosyal medyada tek çatı altında toplayacak Twitter hesaplarını oluşturmaktı. Ardından, “kendilerinden olmadığını” iddia ettikleri tipik kripto FETÖ’cü fenomen hesaplar açmaya başladılar. Bunlardan en önemlisi, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden 4 ay sonra yakalanan “Jeans Biri” adlı kıllanıcıydı. Öyle ki “Jeans Biri”, oluşturduğu fenomen kimliğiyle birlikte “Atatürkçü” bir karakterle ortaya çıktı ve milyonlarca takipçiye ulaştı.

Tweetler de ikiye katlandı dolarlar da

“Jeans Biri”nin yardımıyla, Twitter’da çalışan FETÖ üyesi bir mühendis üzerinden birçok FETÖ’cü Twitter hesabına onay rozeti verildi. Jeans Biri bu onaylamaları binlerce liraya yapıyordu. Kullanıcının evine yapılan operasyonlarda 236 bin ABD Doları ile 48 bin TL para ele geçirildi.

Fetullah Gülen’in 2014’teki “tweetleri ikiye katlayın” emrinin ardından FETÖ üyeleri sosyal medyaya yön veren birçok yapıya sızdı. Bu isimler arasında en çok dikkat çeken kişi Kerim Çoraklık’tı.

Kerim Çoraklık, 2013 yılına kadar MHP üyesi olduğunu iddia ederek önce “trend topic” (TT) çalışmalarına başladı. Ardından ATA (Alparslan Türkeş’in Askerleri) adı altında bir sosyal medya örgütlenmesi kurup bunun lideri olduğunu iddia etti. Ve “trend topic” çalışmalarını bu çatı altında yapmaya başladı.

Erdoğan hakaretlerinin arkasında o var

ATA grubu üzerinden Trend Topic çalışmaları yapıp Twitter’da algı oyunlarına devam ederken Ülkücü kimliğin ardına gizlenen Çoraklık, bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ve küfürler etmeyi, bu şekilde Twitter gündemi oluşturmayı ihmal etmiyordu.

Gülen’in talimatından sonra tamamen FETÖ’nün dilini kullanmaya başlayan Çoraklık, ATA grubu altında örgütlenen MHP üyelerini de FETÖ’nün emellerine alet etti.

Çoraklık, söz konusu TT çalışmalarına devam ederken aynı zamanda oluşturduğu ATA grubu üzerinden ülkücüleri provokasyonlara çekmeye devam ediyordu. Artık FETÖ dilini kullanmayı ihmal etmeyen ve bunu gizlemeyen Çoraklık, TT’leri de bu şekilde yapmaya başlamıştı. Bu çalışmalar, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne kadar devam etti ve FETÖ’yü öven tweetler atmayı ihmal etmedi.

Akşener nerede Çoraklık orada

Çoraklık, daha sonra İYİ Parti’yi kurma arifesindeki Akşener’in yanında yer aldı ve ona destek vermeye başladı. FETÖ üyelerinin Twitter’da Akşener’le yazışmaları had safhaya ulaşmış; Cumhurbaşkanı adayı olarak Meral Akşener’in adını geçirmeleri, henüz ortada daha İYİ Parti’nin adı dahi geçmezken ortaya çıkmıştı. Çoraklık da tıpkı FETÖ üyeleri gibi hem Akşener’i sahipleniyor hem de o dönem yaşanan kongre için imza toplama organizasyonlarını destekliyordu.

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı olduğunu iddia ederek paylaşımlarda bulunan Çoraklık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Milletimi meydanlara davet ediyorum” çağrısına karşı “Milletin sokağa çağrılmasını da doğru bulmuyorum” demeyi de ihmal etmedi.

Kerim Çoraklık, darbe girişiminden üç ay sonra gözaltına alındı. 21 Eylül 2016 günü Ankara 6. Sulh Ceza Hâkimliğince sorgulanan Çoraklık, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İYİ Parti’nin KÖTÜ çocukları

İYİ Parti’nin Meral Akşener başkanlığında 25 Ekim’de kurulmasıyla birlikte sosyal medya örgütlenmesini çok hızlı yürütmesi dikkat çekti. Ancak ortaya çıkan hesapların birçoğu FETÖ artıklarından ve sözde Ülkücü görünümlü sahte hesaplardan ibaretti.

İyi Parti adına hareket eden sosyal medya gruplarının başını da yine ATA grubu çekiyordu. ATA grubu, İYİ Parti’nin kurulmasıyla birlikte doğrudan İYİ Parti’ye geçmiş gibi davranarak algıları bu yöne çevirdi ve sosyal medya hesaplarında paylaşımlarına bu şekilde devam etti.

Başka kimler var?

Geçtiğimiz hafta tekrar gözaltına alınan Kerim Çoraklık’ın İYİ Parti’nin sosyal medya koordinatörü olduğunu parti tarafından yalanlandı. Fakat bu gelişmenin hemen ardından, İYİ Parti’nin kendileriyle ilişiği olmadığını iddia ettiği Çoraklık’ın Meral Akşener’in basın açıklamalarını en ön sıradan izleyip fotoğraflar paylaştığı ve birlikte gittikleri programlarda birçok fotoğrafları olduğu ortaya çıktı. Çoraklık’ın Facebook profilinde “İYİ Parti Stratejik İletişim Başkanı” olarak çalıştığını eklediği ve İYİ Parti kurucu üyesi olan Neslihan Seven’in bu görevinden dolayı kendisine tebrik tweetleri attığı da kamuoyunun öğrendiği bilgilerdendi. Hepsinden önemlisi, ortaya çıkan resmi belgeler Kerim Çoraklık’ın 15 Mart 2018 tarihinden bu yana İYİ Parti’de SGK’lı olarak çalıştığını gösteriyordu.

İYİ Parti bünyesinde Kerim Çoraklık gibi başka “kripto” isimlerin de olduğu sıkça dillendirilen iddialar arasında. Bunların kimler olduğunun, parti bünyesinde nasıl yer aldıklarının ve ne gibi görevler yürüttüklerinin de önümüzdeki süreçte ortaya çıkması bekleniyor.

Benzer konular