İran’da Korona virüsün olağan şüphelileri

İlk olarak dini merkez Kum’da ortaya çıkan ve hızla diğer vilayetlere sıçrayan Koronavirüs tehlikesi İran’da gün geçtikçe yayılıyor. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neredeyse bütün eyaletlere yayıldığını söyledi.

Son olarak 28 vilayette etkili olan virüs sebebiyle okullar tatil edildi. Virüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında ikinci kez cuma namazının iptal edildiği İran’da tüm dini merasimler de ertelenmiş durumda. Ayrıca silah altına alınacak olan yükümlülerin askere alınması ve banka kredilerinin ödenmesi de Bakanlar Kurulu kararı ile 2 ay ertelendi. Hükümet yetkililerinin ülke dışına çıkmaları ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı.

Son açıklamalara göre, Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 120, vak’a sayısı ise 3 bini aştı. Düzenin Yararına Teşhis Konseyi üyesi Seyyid Muhammed Mir Muhammedî, Vatikan eski büyükelçisi Hadi Hüsrevşahi ve Reşt milletvekili Muhammed Ali Ramazani de ölenler arasında.

İran’da hayatı durma noktasına getiren koronavirüs ülke ekonomisine de ciddi bir zarar vermiş durumda. İran Ticaret Sanayi Maden Ocakları ve Tarım Odası Başkanı Gulam Hüseyin Şafii, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye hitaben yazdığı açık mektubunda ülkede koronavirüs vak’aları nedeniyle birçok iş yerinin iflas tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirterek ekonomik zararlar konusunda uyarılarda bulundu.

Öte yandan İran’ı siyasî, ekonomik ve sosyal birçok açıdan olumsuz etkileyen yeni tip koronavirüs salgınının ortaya çıkıp yayılmasında çeşitli iddialar bulunuyor.

Yeni sayımızda!

Benzer konular