İmamoğlu ne zaman başkanlık yapacak?

İstanbul geçtiğimiz hafta sonu son yılların en büyük yağışlarından birini yaşadı. Özellikle tarihi yarımadanın da içinde olduğu Fatih ilçesi sınırlarındaki turistik bölgelerde birçok dükkân büyük zarar gördü. İstanbul bu felaketi yaşarken İstanbulluların gözü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu aradı. İstanbul’un kaybedecek bir anı bile yok diyen Ekrem İmamoğlu, bu sırada bir türlü kopamadığı Bodrum’da yatta idi. Sosyal medyada #İmamoğluNerede? Etiketiyle eleştirilen İmamoğlu, HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasına gösterdiği tepki hızını İstanbul’da yaşanan sele gösteremedi. Afetten bir gün sonra şehre gelen ve hemen Bodrum’a dönen İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu’nun arasının da gerilimli olduğu iddia ediliyor.

İstanbul’da geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketi sonrası büyük zarar gören tarihi yarımada esnafı, saatler boyunca şehrin altyapı sorumlusu İBB’den bir muhatap bulamadı. Büyük zarara uğrayan esnaf, özellikle Ekrem İmamoğlu ile görüşmek isteseler de başarılı olamadılar. Çünkü İmamoğlu, Başkan olmasından bu yana ikinci kez Bodrum tatilindeydi.

Sel felaketinden 1 gün sonra İstanbul’a gelen Ekrem İmamoğlu esnaf ve vatandaştan büyük tepki gördü. Seçilmesinin üzerinden 54 gün geçmesine rağmen İmamoğlu toplam 16 gün tatile çıktı. Tatilinin dışında 5 farklı şehirde 4 gün geçirdi. Farklı şehirlerde birçok festivale katıldı.

BOŞ KONUŞUYORSUNUZ’

İstanbul’daki felaket sonrası esnafın büyük kaybının yanı sıra evsiz bir vatandaş da öldü. İstanbul bu felaketi yaşarken şehrin Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 1 gün sonra ilk açıklaması: “İmamoğlu neden tatildeymiş, bak sen, bizim tatilimiz de şeffaf” oldu.

15 gün arayla ikinci kez senelik izne çıkan, görevinin ilk ayında toplam 16 gün izin kullanan İmamoğlu, eleştiriler artınca felaketten 1 gün sonra Bodrum’dan İstanbul’a döndü. Eminönü’nde turlayan İmamoğlu, yarıda kestiği Bodrum tatiline geri döndü. “Niçin tatilde olduğu” sorusuna, “Boş konuşan boş konuşuyor zaten makamı ne olursa olsun. İmamoğlu neden tatildeymiş, bak sen… Bizim tatilimiz de şeffaf. İki gün Hacıbektaş’taydık. İki gün de ailemizle olduk. Bu tarihte afet olursa elbette koşar geliriz” şeklinde çıkış yaptı.

TATİL Mİ ÖZEL TOPLANTI MI?

İstanbul’daki sel âfetine rağmen şehre dönmeyen İmamoğlu’nun farklı isimlerle yatta buluşması da tartışmanın bir başka yönüydü. Sosyal medyada yatta kimlerle buluştuğu, buluşmaya gizemli isimlerin katılıp katılmadığı, nelerin konuşulduğu soruldu. Tam bu süreçte Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun eşleri HDPKK’lı Demirtaş’ın eşini ağırladı, yaş günü pastası kestiler. Bu buluşma sahada HDP-CHP ittifakının eşler üzerinden tescil ve resmiyet kazandırılması olarak kayıtlara geçti.

GÖREVİNİN İLK İKİ AYI FARKLI ŞEHİRLERDE GEÇTİ

27 Haziran’da mazbatasını alarak İBB’deki görevine başlayan Ekrem İmamoğlu’nun ilk icraatı Beylikdüzü’nde bir Caz konserine katılmak olmuştu. Konserden birkaç gün sonra yine Beylikdüzü’nde gerçekleştirilen Madımak konserine katıldı. Akabinde Düzce, Edirne ve Zonguldak’ta bir takım etkinliklere katılan İmamoğlu bu şehirlerde bazı mitingler yaptı. 12 Temmuz’da Ankara’da partisinin programına katılan İmamoğlu, Anıtkabir ve CHP’yi ziyaret etti.

BODRUM BODRUM

20 Temmuz’da yıllık izne ayrılan Ekrem İmamoğlu 8 gün Bodrum’da kaldı. Bu süre boyunca 2 kez Zülfü Livaneli konserine katıldı. 8 günlük gizemli Bodrum tatili sonrası 16 Ağustos’ta yeniden 6 günlük yıllık izne ayrılan Ekrem İmamoğlu, önce Nevşehir’e ardından tekrar Bodrum’a geçti. Sel felaketinden sonra İstanbul’a gelen Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a geldiği günün akşamı yeniden Bodrum’a döndü.

İmamoğlu’nun yeniden Bodrum’a dönmesi sel felaketinde mal kayıpları yaşayan esnafın ve vatandaşın büyük tepkisini çekti. Gelen tepkilere karşı hiçbir açıklama yapmayan İmamoğlu’nun terör örgütünün uzantısı HDP’nin yönettiği Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyum atanması kararından birkaç dakika sonra tweet atması, gelen tepkilere aldırmadığının bir delili.

KILIÇDAROĞLU’NUN YERİNE Mİ OYNUYOR?

Kulislere yansıyan bilgiye göre, İstanbul’dan çok başka şehirlerde vakit geçiren ve etkinliklere katılan İmamoğlu’nun CHP’nin başına oynadığı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bundan rahatsız olduğu dile getiriliyor. CHP’li bir yetkili, İmamoğlu’nun İstanbul dışı faaliyetlerinden Kılıçdaroğlu’nun da rahatsız olduğunu ileri sürerken, İmamoğlu’nun da bunu körüklediğini iddia ediyor. İddialara göre ikilinin arasındaki bağ her an kopabilir.

Benzer konular