İhanetin ‘oyun’u 15 Temmuz

Suriyeli 5 mühendis Türkiye’de tarihin kırılma noktalarından birini teşkil eden 15 Temmuz ihanetinden hareketle bilgisayar oyunu üretti. Bir bölümü halen Suriye’de yaşayan mühendisler 5 aşamalı oyunu büyük oranda tamamladı. Projenin mimarı Halep Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Muhammed Abuş, darbe günü Türkiye’de olduğunu ve Türk Milleti’nin vatanperver duruşundan çok etkilendiğini söylüyor. Muhammed Abuş, başarısız darbe girişimini müteakip 13. gün şahit olduğu hadiselerden hareketle bir bilgisayar oyunu üretmeyi kararlaştırdığını belirtiyor.

Darbe tüm mazlumlara yönelikti 

Gerçek Hayat’ın Suriye sınır hattında konuştuğu Suriyeli Muhammed Abuş, “o gün girişilen darbe sadece Türk Halkı’na değil, umudunu Türkiye’nin selametine bağlamış mazlum milletlere karşı gerçekleşti” diye konuştu. Suriyeli genç mühendis sözlerini şöyle sürdürdü. “15 Temmuz ihaneti, Türk Halkı için olduğu kadar kaderini Türk Milletinin varlığında gören mazlumlar için de bir iftihar tablosu oldu. Ben de bu durumu ölümsüzleştirmek için ne yapabilirim diye düşünmeye başladım. Sonrasında birçok arkadaşımla düşüncelerimi paylaştım. Suriye içerisinde kalan ve bana destek vereceğini söyleyen 5 arkadaşımla projenin startını verdik. 6 ay boyunca teknik alt yapı ve senaryo aşaması ile uğraştık. Savaş şartları ve tüm imkansızlıklara rağmen günün en az 6-7 saatini bu oyun için sarf ettik.”

Çok kan dökeceklerdi

Darbe gecesi kendisinin de sokağa indiğini anlatan Abuş, Suriye’de yaşadıklarının gözlerinin önüne geldiğini söylüyor: “Kısa bir tereddütten sonra sokağa indim. Manzara çok korkunçtu. Halep’i Humus’u, Şam’ı yeniden yaşıyordum. Süreç uzasa çok kan dökülecekti. Hedefleri yeni bir Suriye üretmekti. Fetullah Gülenciler bizi sevmiyordu ancak Türk Halkına bu denli düşman olduklarını o gece canlı yaşayarak öğrendim. Kendimizi bıraktık Türkiye için endişe etmeye başladık. Suriye’den umudu kestik ancak siz bu ümmetin umudusunuz ve varlığınız İslam dünyası için çok şey ifade ediyor.”

Beş aşama olarak kurguladık 

Başarısız Darbe projesi 5 aşamalı olarak kurgulandı. Oyun Ankara’da Meclis’in bombalanması ile başlıyor. İkinci aşama ise İstanbul’da köprünün işgali. 3. Olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkın çağrısı, Marmaris’ten ayrılması ve sonrasında yaşananlar konu ediliyor. Başbakan’ın açıklamaları ise 4 Bölümün başlangıç unsuru. İnsanların sokağa dökülme aşaması ise 5. ve son bölüm.

Geliri şehit ailelerine 

Suriyeli mühendisler tarafından geliştirilen “Başarısız Darbe- 15 Temmuz” isimli bilgisayar oyunundan elde edilecek gelir 15 Temmuz Şehitlerinin aileleri ile Suriyeli şehit ailelerine tahsis edilecek. Proje koordinatörü Muhammed Abuş, Türkçe, Arapça ve İngilizce dil seçenekleriyle paylaşıma açılacak oyundan elde edilecek gelir ile birçok şehit ailesine ulaşmayı hedefliyor.

Tarihe not düştük 

“Batılı ülkelerin 15 Temmuz gerçeğini anlama konusunda inatları sürüyor” diyen Abuş, “biz bu proje ile silahsız ve bedenlerini vatanları için siper eden kitlelerin haklı mücadelesini oyun aracılığı ile anlatarak tarihe not düşmek istedik” şeklinde konuştu.

Büyük ölçekte şirketler tarafından hazırlanan oyunlara muadil bir proje geliştirdiklerini belirten Muhammed Abuş sanal ortamda elde edilen gelirin 15 Temmuz Şehitleri ile Suriyeli Şehit ailelerine tahsis edileceğini vurguladı.

Dalgalanan Türk bayrağı ve İstiklal Marşı eşliğinde açılan sayfa da “başarısız darbe” ibaresi beliriyor ilk olarak. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi üzerinde uçan uçakların homurtusu ve kısa süre sonra başlayan bombardıman sesleri ile başlayan oyun senaryo ve akış tekniği açısından oldukça etkileyici.

Darbeyi daha büyük kitlelere anlatmayı temel düstur edinen Suriyeli Muhammed Abuş ve arkadaşları oyunun büyük başarı sağlayacağından da şüphelerinin olmadığını belirtiyorlar.

Eşi ve 4 çocuğu Türkiye’de yaşayan 37 yaşındaki Muhammed Abuş, “15 Temmuz gecesi bir destan yazdınız ve silahsız olarak yüreklerinizle büyük bir oyunu bozdunuz” diyor ve ekliyor: “Bize düşen de bu şanlı destanı daha geniş kitlelere taşımaktı…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer konular