Her Türk genci üniforma giymeli

Beklenen bedelli askerlik kanunu çıktı. Zorunlu eğitimin 21 gün olarak belirlendiği kanunda yaş sınırı 25, bedel ise 15 bin TL olarak kabul edildi. Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt’la bedelli askerliğin gerekli olup olmadığını konuştuk. Başbozkurt, bedelli askerliğin belli bir standarda bağlanması gerektiğini ifade ederken, 21 gün dahi olsa askerlik yapmanın önemine vurgu yaptı.

24Haziran seçimleri öncesi gündeme gelen ve sıkça tartışılan bedelli askerlik meselesinin nasıl sonuçlanacağı bugünlerde açıklığa kavuşuyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız” demesi üzerine profesyonel askerlik meselesi de gündeme geldi. Ayrıca Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamada bulunan “Bununla birlikte, milletimizi askerlikle bağının tümden kopmasını da doğru bilmiyoruz” ifadeleri oluşturulacak yeni sistem hakkında bazı ipuçları veriyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaların tamamı şöyle: “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine, inşallah kavuşturmuş olacağız. Türkiye’nin yürüttüğü mücadeleleri, sınırlarımız içinde ve dışında, gerçekleştirdiğimiz operasyonları, yükümlüler eliyle yapma imkânımızın kalmadığı açıktır. Bununla birlikte, milletimizin askerlikle bağının tümden kopmasını da doğru bilmiyoruz. Bu millet asker bir millettir. Ve onun ruhundaki o hassasiyeti, o inceliği de kaybetmek istemiyoruz. Hem tüm vatandaşlarımıza temel askerlik eğitimini nazari ve tatbiki olarak verebileceğimiz, hem de TSK’nın insan gücünü uzmanlığa dayalı hale getireceğimiz bir sistem üzerinde çalışıyoruz.”

BİR STANDARDA BAĞLANMALI
Bedelli askerlik meselesinin Türk gençleri için bir sıkıntı oluşturduğunu ve meselenin kangren haline dönüştüğünü ifade eden Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt bedellinin belli bir standarda bağlanması gerektiğini söylüyor. “Yapılan bedelli askerlik uygulamasının, Türk gençlerinin askerlikle ilgili periyodik sıkıntılarına baktığımız zaman, normal ve olumlu bir uygulama olduğunu görüyoruz. Ancak bedelli askerlik Türkiye’de artık bir sorun haline gelmemeli. Bu, belli bir düzenleme ile bir standarda kavuşturulmalı.
Yıllar geçtikçe artan askerlikten muaf olma, askerlik yapmama beklentisi gençlerin üzerinden kalkmalı. Yani örneğin üniversiteyi bitiren bir genç, 6 ay sonra, 1 yıl sonra, 2 yıl sonra bilimsel yönleri de araştırıldıktan ve belirli bir süre öngörüldükten sonra o anki duruma göre bir müddet askerlik yapmalı. Bununla birlikte bedelli askerlik meselesi, kur durumuna, TL’nin değerine bakılarak o günkü şartların gerektirdiği bedel belirlenerek bir standarda bağlanmalı. Yani üniversiteyi bitirdikten sonra bir genç demeli ki: ‘Ben bir süre sonra şu kadar askerlik yapacağım, şu kadar para ödeyeceğim.’ Şimdi baktığımız zaman 40 yaşına gelmiş, 35 yaşına gelmiş insanlar bedelliyi bekliyorlar. Dolayısıyla belli bir standart getirilerek, mesele tamamen kangren haline dönüşmeden belli bir program oluşturmak lazım.”

SİLAH ARKADAŞLIĞI ÖNEMLİ
Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, her Türk gencinin “o bot”u giymesi gerektiğini ifade ederken, 21 gün dahi olsa askerliğin yapılması gerektiğini şu ifadelerle açıklıyor: “21 gün yapılacak olan çabuklaştırılmış bir eğitim süresi yeterli olabilir, ancak bunun makul olan süresi 28 gün veya 1 aydır. Bir asker aldığı ilk eğitimden 28 gün sonra yemin eder. Ve bu yemine kadar olan süreçte temel eğitimleri alabilir, askerliğin ne olduğunu anlayabilir. 28 gün içerisinde yatmasını, kalkmasını, çökmesini, bot bağlamasını öğrenip ‘ben asker oldum’ diyebilir. Dolayısıyla bu 28 günde veya 21 gün içerisinde mutlaka ve mutlaka gençlerin askerlik yapması gerekir. Her Türk genci mutlaka ve mutlaka o üniformayı, o botu giymelidir, o karavanadan yemek yemeli, peygamber ocağında hava teneffüs etmelidir. Çünkü bu Türk gencinin, Türk halkının mayasıdır. Birleştirme ve beraber olma mayasıdır.
Hatırlarsanız dedelerimiz ‘ben Erzurum’a, Kayseri’ye Sivas’a gittiğim zaman otelde kalmam, asker arkadaşımın evinde kalırım’ gibi ifadelerde bulunurlardı. Dolayısıyla bizdeki silah arkadaşlığı, asker arkadaşlığı bizim bir mayamızdır. Maddiyat, maneviyatın önünde olmamalıdır. Parasal değerlere öncelik vererek manevi değerleri kaybetmememiz lazımdır. Onun için askerlik, silah arkadaşlığı çok önemli olmakla birlikte maneviyatı ve birleştiricilik özelliği de ayrıca mühimdir.”

MEHMETÇİK KAVRAMI ORTADAN KALKMAMALI
İhsan Başbozkurt profesyonel askerliğe geçiş sürecini desteklerken, Mehmetçik kavramının ortadan kalkmaması gerektiğini de vurguluyor. “Mehmetçik bizim her şeyimizdir. Mehmetçik, Türk gencinin peygamber ocağında ‘Mehmet’ olmasıdır. Batının, Haçlı zihniyetinin şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde oynadığı oyun, asker arkadaşlığını, askerlik bağını, askerlik sevgisini, TSK’daki birlik ve beraberliği bozmaya yöneliktir. Ve bizim bu oyuna gelmememiz lazımdır. Bu sebeplerle profesyonel askerlik süreci ile normal, temel askerlik sürecini birlikte yürütmemiz lazımdır. Özel görevlerde, profesyonellik gerektirecek görevlerde profesyonel askerlik mantığıyla hareket edilebilir, ama bizim manevi yönümüz olan ve bizim ordumuzun temel taşını teşkil eden Mehmetçik kavramını unutmamamız lazımdır.
Bu sebeple Mehmetçik kavramı ile profesyonel askerliği birlikte yürütmemiz ve ordumuzun temelini de bunun oluşturması lazımdır. Biz başka ülkelerde olduğu gibi tamamen profesyonel askerliğe geçiş yapamayız. Zaten bu onların düşüncesi. Bizim mihenk taşımız olan Mehmetçik ve içerisinde yer alan er, erbaş, çavuş, onbaşı ve TSK’nın ana yapısını temsil eden şu anki sistemi kaldırmamamız lazımdır. Bedelli ile ilgili konularda tabii ki bazı tekmiller getirebilirsiniz, bazı kavramları kaldırıp başka kavramlar getirebilirsiniz, başka şartlar koyabilirsiniz. Biraz önce söylediğim gibi bazı standartlar getirebilirsiniz, ama TSK’nın ana yapısı olan Mehmetçik kavramını asla ortadan kaldırmamamız lazımdır.”

21 GÜN DAHİ OLSA
Gençlere yurtdışından ithal bazı düşüncelere bakmamalarını ve askere gitmelerini, oradaki arkadaşlık bağlarını görmelerini öğütleyen Başbozkurt, bu bağ ve arkadaşlığın gençleri son derece mutlu edeceğini ifade ediyor. Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasının çok önemli olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Devletin bekası bizim için çok önemlidir. Bu topraklarda yaşıyorsak eğer, 21 gün dahi olsa bu görevi ifa etmek her Türk gencinin boynunun borcudur. ‘Her Türk asker doğar’ mantığından hareketle, nasıl bu toprağın havasını teneffüs edip suyundan içiyorsak, aynı şekilde bu görevi de yerine getirmemiz lazımdır. 21 gün bizim için çok önemli. Gençler 21 gün içerisinde hayatlarını disipline edecekler, şartları, zorlukları ve hayatın bazı güzelliklerini de orada göreceklerdir. Bunun yanında Mehmetçik nedir, bunu anlayacaklardır. Milli ordu, Mehmetçik kavramıyla bütünleşir. Bu milli ordu kavramını asla yok etmememiz lazım. Türkiye’nin, TSK’nın ‘millilik’ kavramını ortadan kaldırmak için dış güçler gayret içerisindeler. Buna asla müsaade etmeyip millilik ve yerlilik kavramlarının daha da geliştirilmesini savunmalıyız.”

MİLLİ SAVUNMADA GELİŞME
2014 yılında bedelli askerlikten 200 bin küsur insan faydalandı. Bu sayının artıp artmayacağını değerlendiren İhsan Başbozkurt, 4 yıllık süre zarfında beklemiş birçok genç olduğunu aktardı ve bu sayının iki üç katına çıkabileceğini söyledi. Ayrıca bedelli askerlikten elde edilecek olan gelirin milli silah sistemlerinin gelişmesinde etkili olacağını belirten Başbozkurt, “İnanıyorum ki bu para orada kullanıldığı takdirde çok daha kısa sürede çok daha güzel işler yapılacaktır ve TSK’ya büyük katkı sağlayacaktır. Diyelim ki elimizde 50 tane insansız hava aracı var, bu paranın katkısıyla bu sayı 60’a çıkacaktır. Bunun dışında malzeme alımına, üretime, milli silah sistemlerinin modernizasyonuna ve sistemdeki diğer gelişmelere de büyük katkı sağlayacaktır. Milli savunma sistemine, silah sistemlerine sahip olma anlamında Türkiye’de son 5 yıldır muazzam bir gelişme var. Buradan elde edilen gelirin bu milli silah sistemine de katkısı çok büyük olacaktır” dedi.

Benzer konular