Gerçek Hayat’tan Kushner’e kitap önerisi: Onlar olmamış, bunları oku

ABD Başkanı Donald Trump’ın büyük kızı Ivanka Trump ile evli olan Yahudi ve Siyonist Jared Kushner, İsrail-Filistin arasındaki sorunun çözümüne ilişkin bir “plan” hazırlamakla uğraşıyor. 181 sayfalık sözde barış planının mimarı Kushner, daha önce bir dış politika tecrübesi bulunmaması nedeniyle eleştirilmişti. Barış planına ilgili Sky News Arabia’ya açıklamalarda bulunan Kushner, konu üzerine üç yıldır çalıştığını söyleyerek “Konu üzerine 25 kitap okudum. Bölgedeki her liderle konuştum. Konuya dâhil olan herkesle konuştum” ifadelerini kullandı.

Kushner aynı zamanda Filistinlilerin ‘yüzyılın anlaşması’ ismi verilen anlaşmayı henüz okumadan reddetmesinin ‘aptalca’ olduğunu ifade etmişti. Kushner, “Eğer Filistinliler bunu reddedip müzakere etmezlerse, kendilerini tamamen savunmasız bir pozisyona sokacaklar” demişti.

Belli ki ne Hz Ömer’i, ne Nureddin Zengi’yi, ne Selehaddin Eyyubi’yi, ne İzzüddin Aybek’i, ne Sultan Baybars’ı, ne Yavuz Sultan Selim’i, ne Abdülhamid Han’ı ne de Türkleri tanımıyor. Ayrıca Türkiye’yi 1940’ların Türkiye’si sanıyor. Gerçek tarih bilgisinden mahrum bırakılmış Kusnher’in bu bakış açısıyla Ortadoğu’yu ne 25 kitapla ne de 25 ziyaretle anlayamayacağı belli. Bu nedenle kendisine bir kitap listesi hazırladık. Biz Kushner’in daha sağlıklı, ahlaklı, adil ve gerçekçi bir politika yürütmesini elbette bekliyor değiliz. Lakin bölgedeki dinamikleri daha iyi öğrenmesi gerektiği için aşağıdaki kitapları tavsiye ediyoruz. Yahudi kaynaklarına bakarak gerçekleri öğrenmesi asla mümkün olmayacağı için, ister kendisi alıp okusun, ister de sürekli başını belaya soktuğu kayınpederi alıp okusun. Olmadı biz gönderelim. Ama mutlaka okusun!

KUSHNER KİMDİR?

Tam adı Jared Corey Kushner. 10 Ocak 1981 Livingston doğumlu. Polonya’dan ABD’ye göç etmiş bir Yahudi ailenin çocuğu. İflahı güç, azılı bir Siyonist. İnanç olarak muharref bir din olan Musevî Kushner, ABD Başkanı Trump’ın büyük kızı Ivanka Trump’ın kocası. Babası Charles Kushner, kayınpederi gibi emlakçı. Annesi Seryl Stadtmauer, kardeşleri Dara, Joshua ve Nicole. Trump’ın kızı ile 25 Ekim 2009’da evlendi. Arabella Rose adlı bir kızı, Joseph Frederick adlı bir de oğlu var. Kendisi Harvard Üniversitesi hukuk mezunu. Trump yönetiminin icra komitesinde görevli. Haftalık yayın organı The New York Observer’ın sahibi.

Gerçek Hayat’tan Kushner’e kitap önerisi:

 

 

 

 

 

Benzer konular