Emekliler dikkat! Birileri maaşınızı eksiltiyor olabilir

Sosyal medyada dolaşan bir mesaj, geçtiğimiz haftanın son gününde gündeme çok sert bir giriş yaptı. İddiaya göre yüzbinlerce emeklinin aylığından, kendilerinden habersiz olarak yıllık belli bir kesinti yapılıyordu. Fısıltı gazetesinin ve WhatsApp gruplarının da etkisiyle haber kısa sürede geniş kesimlere ulaştı.

Sosyal medyada dolaşan mesaj ve iddialar şöyle:

“Geçen hafta tesadüfen annemin emekli maaşını E- Devlet üzerinden sorguladim ve Ocak 2020 maaşından 36 TL’nin Türkiye Emekliler Derneği adında bir dernek için SGK tarafindan kesildiğini fark ettim.

Anneme böyle bir derneğe ne zaman üye olduğunu sorduğumda annem derneğin adını bile duymadığını söyledi .Bunun üzerine ertesi gün SGK Gebze Müdürlüğüne bu kesintinin kim tarafından ve hangi hakla yapıldığını sormak için gittiğimizde görevli kesintinin annemin adı geçen derneğe üye olması sebebiyle yapıldığını ve muhatabimizin “ Türkiye Emekliler Derneği” olduğunu söyledi. Bunun üzerine bugün bu derneğin Gebze şubesine gittim. Görevli kadına mevzuyu sorduğumda annemin 1996’ dan beri dernek üyeliği oldugunu öğrenince kısa bir şok yaşadım. Hemen istifa dilekçesini annem adına imzalayıp annemi dernekten istifa ettirdim.”

‘KİMSE HABERSİZ ÜYE YAPILAMAZ’

Türkiye’deki emekli, dul, yetim maaşı alan 13 milyon kişi ve onların aileleri de hesaba katıldığında, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bu iddiayı Gerçek Hayat olarak Türkiye Emekliler Derneği’ne sorduk. Derneğin 1970 yılında kurulmuş 50 yıllık bir yapı olduğunu anlatan Türkiye Emekliler Derneği Basın Danışmanı Emin Tangöre, dernekler kanununa göre denetlemelerden geçtiklerini, kimsenin zorla ya da habersiz üye yapılmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Türkiye genelinde 113 şubeleri ve 1 milyona yakın üyeleri bulunduğunu belirten Tangöre “Bu iddialar zaman zaman ortaya atılır. 10 yıl önce de benzer şeyler söylenerek derneğimiz tartışma hâline getirilmişti. Üyelerimizin tamamı kendi iradesiyle üye olmuştur” diyor.

AİDATLAR MAAŞINIZDAN OTOMATİK KESİLİYOR

Tangöre ile görüşmemiz sırasında da, aidat ve üyeliğe itiraz etmek için derneğe emekliler gelmeye devam ediyor. Tangöre, bu itirazların temelinde, emeklilerin derneğe üye olduklarını unutmalarının yattığını iddia ediyor. Yani dernek çeşitli zamanlarda emeklilere çeşitli vaatlerde bulunarak üyelik anlaşması imzalatıyor. Bu anlaşmada ‘aidatımı maaşımdan kesin’ şeklinde bir talimat da yer alıyor. Aylık 3, yıllık 36 lira olan aidat bu tarihten itibaren maaşlardan kesiliyor. Yıllar içinde yaptığı üyeliği unutan ve dernek imkanlarından da faydalanmayan emekliler, her yıl derneğe maaşlarından 36 lira vermiş oluyor. Bir kişi için küçük görünen bu rakam, 1 milyon üye için hesaplandığında derneğin gelirinin (sadece aidatlardan) 36 milyon liradan fazla olduğu ortaya çıkıyor. Tangöre, gelir gider tablosunu açıklayamayacaklarını ancak düzenli olarak denetlendiklerini ifade ediyor. Bu gelirin nereye harcandığı konusunu ise ‘emeklilerimiz için sosyal tesisler ve aktiviteler yapıyoruz’ şeklinde açıklıyor.

NE YAPMANIZ GEREK?

Eğer söz konusu derneğe üye iseniz, derneğin faaliyetlerini takip ederek verdiğiniz aidatın karşılığını farklı hizmetlerle alabilirsiniz. Eğer derneğe üye olup olmadığınızı bilmiyorsanız, www.turkiye.gov.tr adresinden durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Eğer üye iseniz ve üyelikten çıkmak isterseniz, her ilde bulunan Türkiye Emekliler Derneği’nin bir şubesine gidip üyeliğinizi dilekçe ile iptal edebilirsiniz. Dilekçenizden sonra üyeliğinizin iptal edildiğinden de emin olmanız gerekiyor. Ayrıca SGK’ya dilekçe vererek maaşınızdan bu veya başka bir derneğe kesinti yapılmamasını da isteyebilirsiniz.

AİDATLARI GERİ ALMAK MÜMKÜN DEĞİL

Eğer üye olduğunuzu unuttunuz ve yıllarca aidet ödemeye devam ettiyseniz, geçmiş aidatlar için yapılacak bir şey yok. Üyeliğinizi iptal ettikten sonra aidat kesintileri sona erer ama ödediğiniz aidatlar geri ödenmez.

SGK BU İŞE NE KARIŞIYOR?

Türkiye’deki pek çok emeklinin emekli maaşı geçinmesine yetmeyecek kadar az. Buna rağmen SGK üstüne vazife olmayan bir meseleye müdahil olarak 1 milyon emekliden bir dernek yararına 36 milyon lira kesinti yapıyor. SGK bir banka mı ve bu iş SGK’nın üstüne vazife mi? SGK’nın yapması gereken şey derhal bu kesinti protokolünü iptal ederek emeklilerin mağduriyetini ortadan kaldırmak. Konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz.

Benzer konular