Doğu Akdeniz’de AB’nin ambargo oyunu

Doğu Akdeniz’de her geçen gün artan tansiyon farklı aktörlerin farklı yöntemlerle mücadelesiyle devam ediyor. Öyle ki ABD, 32 yıldır silah ambargosu uyguladığı Güney Kıbrıs Rum Yönetimine silah ambargosunu kaldırma kararı aldı.

 

Doğu Akdeniz’de yaşanan hareketlilik son günlerde zirveye ulaşmış durumda. Her geçen gün yeni bir gelişme, yeni bir aktör bölgede nüfuzunu arttırmak için çeşitli hamleler yapıyor. İsrail, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) sondaj çalışmaları, keşfedilen kaynakların transferi ve yeni işbirlikleri ile öne çıkarken yeni dönemde Türkiye’nin de bölgede sondaj ve sismik araştırmalara yoğunlaşması bazı çevrelerin tepkisini çekti.

AMBARGONUN KALDIRILMA NEDENİ S-400

GKRY’ye 32 yıl önce silah ambargosunu başlatan ABD’nin 32 yıl sonra bu kararını Doğu Akdeniz’de sular ısınmışken çekmesi, Türkiye’nin S-400 füzelerini teslim almasına yönelik bir hamle olarak değerlendirildi.

Silah ambargosunun kaldırılmasını düzenleyen yasa ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

Demokrat Parti Milletvekili David Cicilline tarafından ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan yeni kanun tasarısı, 171’e 253 oyla geçti. Yasanın onaylanması için ABD Başkanı Donald Trump’ın imzası gerekiyor.

Donald Trump’ın herkesçe bilinen ‘silah satma’ tutkusu göz önüne alındığında bu yasayı onaylamaması mümkün görünmüyor.

GKRY, ABD’NİN EĞİTİM ÜSSÜ OLACAK

Bu yasa öncelikle belli şartlar çerçevesinde silah ambargosunun kaldırılmasını ve ABD’nin GKRY’ye 2 milyon dolarlık ‘askeri eğitim’ yardımı vermesine imkan sağlıyor. Bununla beraber GKRY ABD’den silah satın alırsa, Rusya’ya ait savaş gemilerinin GKRY limanlarını kullanmasına izin vermemesi gerekiyor.

ABD, Kıbrıs’taki Rum yönetimine 1987’den bu yana silah ambargosu uyguluyor. 1997 yılında Güney Kıbrıs’ın Moskova ile yaptığı anlaşma sonrası S-300 füze sistemlerinin Kıbrıs’a yerleştirilmesi planı siyasi krize yol açmış, S-300 daha sonra Yunanistan’ın Girit Adası’na konuşlandırılarak aktive edilmemişti.

TÜRKİYE KARŞITI LOBİCİLERİN OYUNCAĞI SENATÖR MENENDEZ

ABD’deki farklı Türkiye karşıtı lobilerin hizmetinde olduğu herkes tarafından bilinen Demokrat Partili Senatör Bob Menendez, geçtiğimiz Nisan ayında GKRY Cumhurbaşkanı ile adada görüşmüştü.

Bazı mülakatlarında Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin olmaması gerektiğini açıkça söyleyen Menendez, daha önce sözde Ermeni soykırımı, F-35 satışlarının iptali teklifi ve FETÖ’ye desteğiyle dikkat çekiyor.

Benzer konular