Rakamların dili

Afrika sömürgecilerini böyle yutacak!

Dünyada kadın başına doğum sayısının elli yılda yarı yarıya azaldığını açıklayan BM Nüfus Fonu’na göre, günümüzde kadın başına ortalama 2,5 çocuk düşerken, bu gelişmiş ülkelerde 1,7’ye, Avrupa’da ise 1,5’un altında. Şimdi sıkı durun Afrika ülkelerinde bu rakam 4’ün bile üstünde.

Afrika’nın nüfusu daha şimdiden sömürgecilerinkine eşitlenmiş durumda. Gerçekler, Avrupa’nın batmakta, Afrika’nın ise şahlanmakta olduğunu ortaya koyuyor. Afrika’nın kendilerini yutacağından endişe eden sömürgeciler ise nüfus artışını engellemek için Bill Gates’i görevlendirmiş durumda. Bill Melinda Gates Vakfı, aşı ve diğer şeytanlıklarla Afrika’yı kısırlaştırmaya çalışıyor. Bu uğurda her yıl on milyarlarca dolar akıtıyorlarsa da Allah’ın hesabına mâni olamıyorlar.

Ölümleri düştüğünüzde evli kadın başına çocuk sayısı 2 olursa, nüfus yerinde sayıyor demektir. Artış için ölüm sayılarını eklediğimizde alt sınır 2,2’ye yükseliyor. Yüzde 15 engelliliği ilave ettiğimizde ise 2,5 çocuğun altında kalmak çok büyük bir risk.
Türkiye’de ise 2,15’lerde ve ülkemizde de düşüş sürekli arttığı için tehlike bandındayız. Nüfusu azaltmak nüfuzdan dolayısıyla da iddialarından vazgeçmek, tarih sahnesinden çekilmek mânâsına gelir. Eski yöneticilerin aksine Tayyip Erdoğan’ın neden yıllardır 3 çocuk, hatta 4-5 çocuk dediğini toplum hâlâ anlayabilmiş, ya da topluma anlatılabilmiş değil.

Uzaktan kumandanızı derin dondurucuya koyun

Geçen yıl, bilgisayar aksesuarı ve uzaktan kumanda üreticisi bir şirket tarafından yapılan araştırma, uzaktan kumandaların yüzde 50’sinin koltuk minderlerinin arasında sıkıştığını ortaya koydu. Bu arada, kayıp uzaktan kumandaların yüzde 4’ü buzdolabında veya derin dondurucuda bulunur ve yüzde 2’si dışarıda veya arabada bir yerde çıkar.

Sosyal medyada Rus matruşkası ve Pers oyunları

Twitter, 10 milyondan fazla troll hesap tespit ettiğini duyurdu. Trol hesapta ilk sırayı Rus hesapları alırken, ikinciliği ise İran kapmış. Yine en etkin 4570 troll hesabının 3800’ü Rusya, 770’i ise İran bağlantılı hesaplarmış. Bu sahte hesaplardan en çok da ABD Başkanlık seçimi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ve Suriye meselesiyle ilgili paylaşımlar yapılmış.

Balık tutmaya gitti, gidiş o gidiş

Kimileri için sıkıcı gelen balık avcılığı, kimisi için rahatlatıcı bir eğlencedir. Araştırmalara göre ise balıkçılık en tehlikeli işlerin başında yer alıyor. 2008 yılında yapılan en tehlikeli işler araştırmasında, balık avcılığı ve balık işçiliği yapanlarda yıllık ölüm ve yaralanma oranı 100 binde 129 çıkar.

Tehlikeli meslek sanılan kamyon şoförleri, çatıcılar, elektrik hattı montajcıları ve tamircilerin arasındaki ölüm sayısı ise 100 binde 35’dir. Daha da önemlisi balıkçılardaki ölüm nispetlerinin “en ölümcül meslek” olarak görülen veya sanılan madencilerden bile yüksek olması.

Bir Türk yemeğe ne kadar zaman harcar?

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların her biri her gün 1 saat 14 dakikasını yemek yiyerek geçiriyor. Araştırmaya göre gelişmiş 34 ülke arasında en hızlı yemek yiyen 3. ülke Amerika imiş. Fransızlar günlük ortalama 2 saat 15 dakika harcıyormuş yemek için… En yavaş yemek yiyen Türkler ise günde ortalama 2 saat 42 dakikasını yemek yemeye ayırıyormuş. Bu kapsamda Türkler bir yılın yaklaşık 20 gününü yemek yemeye harcıyormuş…

Benzer konular