Washington’da iç savaş naraları

ABD başkentinde yerleşik düzen, Rusya soruşturması ile sıkıştırmaya çalıştığı Başkan Donald Trump’a yönelik saldırılarının dozunu her geçen gün artırıyor. Başta medya olmak üzere, ABD güvenlik bürokrasisinde görev almış önemli isimler, Trump’a yönelik vatan hainliği başta olmak üzere sert suçlamalar yöneltmeye ve ağır ithamlarda bulunarak, adeta savaş başlatmış durumdalar. Eski CIA Başkanı John Brennan, Trump’ı rüşvet almakla suçlayıp, “Amerika seni yenecek” ifadelerini kullanırken, eski FBI Başkanı James Comey de, Trump’a yönelik “şerefsiz” hakaretini savurdu. Trump ise kendisine yönelik hakaretlere, twitter üstünden yaylım ateşi ile cevap verdi. Taraflar arasındaki hakaretamiz salvolar, ABD başkentinde siyasetin kokuşmuşluk derecesinin ne düzeye ulaştığını da gözler önüne serdi.

ABD’nin başkenti Washington son bir yılda toz dumandan geçilmiyor. Donald Trump’ın ülkenin 45. Başkanı olarak Beyaz Saray’da koltuğa oturması, dünyanın ‘süper gücü’ olarak nitelenen Kuzey Amerika ülkesinin sistemik bir krizle baş başa olduğunu dosta düşmana gösterdi. Trump adeta, hasta ve bitkin ABD siyasi sistemi için bir turnusol kağıdı işlevi gördü. 200 yıldır devam eden başkanlık sisteminin güncellenememesi, yasama, yürütme ve yargı arasındaki keskin ayrım, ordu ve istihbarat kurumlarının giderek özerkleşen yetki alanları, Washington’u farklı klikler arasında güç mücadelelerinin derinleştiği ve dış müdahalelere karşı gardı düşen bir başkent konumuna hızla sürüklemekte. ABD başkentinde yozlaşmanın ulaştığı seviyeyi, kurumların başında bulunan kişilerin muhataplarına ilişkin tuttuğu “kişisel notları” bir şantaj silahı olarak kullanmaya başlaması ile görebiliyoruz. Washington, herkesin birbirinden şüphelendiği ve kuyusunu kazdığı bir günah şehrine dönüşmüş durumda. İstihbarat kuruluşlarının, diğerini izlettiği, dinlettirdiği, particiliğin devletin çıkarlarından önde geldiği kirli bir çarkın her geçen gün ABD başkentine hakim olduğu bir süreç yaşanıyor.

McCabe fitili ateşledi

Son olarak önceki hafta, FBI’ın iki numarası Andrew McCabe’in emekliliğine kısa bir süre kala Adalet Bakanı Jeff Sessions tarafından kovulması Washington’da yaşanan iktidar savaşının artık çivisinin çıkmakta olduğunu gösterdi. Eski CIA ve FBI Başkanlarının Trump’a ağır ithamlarla saldırması, sonrasında ABD Başkanı’nın söz konusu kişileri hedef alan sözleri, ABD içindeki fay hatlarının yerinden oynadığını gösterdi. ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, FBI Başdenetçisi Michael Horowitz tarafından yürütülen iç soruşturmanın sonucuna göre emekliliğine 2 gün kalan McCabe’in 21 yıl çalıştığı kurumdan ilişiğini kesmişti. Soruşturma sonucunda McCabe’in basına izinsiz ifşaatlarda bulunduğunun saptandığı açıklandı. Trump, McCabe’in kovulmasının ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada “FBI’ın sıkı çalışan erkek ve kadınları için, demokrasi için harika bir gün. Sahte sofu James Comey onun patronuydu ve McCabe’i ‘temiz yüzlü bir insan’ gibi gösterdi” dedi.

Senato’ya acil çağrı

ABD Başkanı Trump yönetiminin FBI’ın iki numarasını kovmasının ardından ABD Senatosu Adalet Komisyonuna “acil toplantı” çağrısı yapıldı. CIA ve FBI’ın eski başkanları ise Trump’a ağır ithamlarda bulundu. Eski CIA Başkanı Brennan, Trump’ı yolsuzlukla suçlayarak “Amerika seni yenecek” derken, eski FBI Başkanı Comey, ABD halkının kısa bir süre sonra “Kimin şerefli kimin şerefsiz olduğuna karar vereceğini” söyledi. Trump ise tarafları yalancılıkla suçladı.

ABD Senatosu Adalet Komisyonuna “acil toplantı” çağrısı yapıldı. Demokrat Partili Senatör Patrick Leahy, komiteye hitaben kaleme aldığı mektupta, Trump’ın FBI’yı “politik malzeme” haline getirdiğini ileri sürerek komiteyi acil toplantıya çağırdı. Leahy, Trump’ın, FBI Direktör Yardımcısı Andrew McCabe’in işine son vermesinin ardından yaptığı toplantı çağrısında şunları kaydetti: “Başkan Donald Trump, FBI’yı hedef aldı. Korkarım ki FBI’ya ve daha geniş anlamda ülkemizin kurumlarına zarar veriliyor. Bu durum, içinde bulunduğumuz bütün krizlerden daha önemli ve partilerimizden bağımsız olarak acil adım atmalıyız.”

Görüşme kayıtları Mueller’de

ABD merkezli FoxNews’e göre, Adalet Bakanı Sessions tarafından görevinden alınan Andrew McCabe, Trump tarafından kovulan eski patronu James Comey gibi, ABD Başkanı ile yaptığı görüşmelere ilişkin kayıtların bir kopyasını, Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’e verdi. İlgili kayıtlarda Comey’nin, Trump’la görüşmelerine ilişkin McCabe’e aktardığı notların da bulunduğu kaydediliyor.

Twitter’dan yaylım ateşi

Trump, ise kendisini twitter hesabı üzerinden savunmaya devam ediyor. Twitter hesabından Rusya soruşturmasına yönelik yaylım ateşi başlatan Trump, “Comey ettiği yemine rağmen Senatör G.’nin ‘hiç gizli bir kaynak oldunuz ya da tanıdığınız bir gizli kaynak oldu mu’ sorusuna üstüne basa basa ‘hayır’ demişti ama bunun yalan olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı, McCabe’in not tuttuğu iddialarına ise yine Twitter’dan, “Andrew McCabe ile kısa bir zaman geçirdim ama benim yanımda hiç not tutmadı. Tıpkı yalancı James Comey gibi kendi gündemine yardımcı olacaklar dışında not tuttuğuna inanmıyorum. Onlara sahte onlar diyebilir miyiz?” yorumunda bulundu. Trump önceki gün de aynı sosyal mecradan “Ortada ne hile ne de suç olmadığından dolayı Mueller’in soruşturmaya hiç başlamamış olması gerekirdi. Üçkağıtçı Hillary ve Demokratların ödeme yaptığı hileli faaliyet ve sahte dosyalara dayalıydı” ifadelerini kullanmıştı.

Rüşvetçi, alçak!

ABD Merkezi Haber alma Teşkilatı’nın (CIA) eski Başkanı John Brennan’ın da, McCabe’in işine son vermesinin ardından, adeta çıldırarak Trump’a hakaret etmesi savaş baltalarının gömüldüğü yerden çıkarılması olarak değerlendirildi. 2013 – 2017 döneminde CIA başkanlığı yapan Brennan, sosyal medya hesabı üzerinden şu ifadeleri kullandı: “Aldığın rüşvetler, ahlaki alçaklıkların ve siyasi yolsuzlukların ortaya çıktığı zaman aşağılanarak tarihin tozlu sayfalarında hak ettiğin yeri bulacaksın. Andy McCabe’i günah keçisi ilan edebilirsin, fakat Amerika’yı yıkamayacaksın, Amerika seni yenecek.”

Şerefsizi görürsün

Twitter’dan Trump’a meydan okuyan eski FBI Başkanı James Comey de, “Sayın Başkan, ABD halkı kısa bir süre sonra hikayemi öğrenecek. Kimin şerefli kimin şerefsiz olduğuna kendileri karar verebilecek” ifadelerini kullandı. ‘Rusya soruşturması’ kapsamında FBI’da daha önce yaşanan en büyük deprem, 9 Mayıs 2017’de James Comey’nin FBI’dan kovulması olmuştu.

Mueller’e salvo

ABD Başkanı, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’e de geçtiğimiz hafta ilk kez adını anarak yine Twitter hesabından göndermede bulundu. Trump attığı tweet ile “Neden Mueller’in ekibinde 13 sıkı Demokrat, üçkağıtçı Hillary’nin bazı taraftarları bulunuyorken, hiç Cumhuriyetçi yok? Yakın zamanda bir Demokrat daha ekibe katıldı, sizce bu adil mi?” sözleriyle soruşturmanın taraflı olduğu iddiasını yineledi.

***

Trump’ı ehlilleştirme çabası

ABD Başkanı’nın Washington’da yerleşik yapı tarafından kuşatılmasına ve saldırılara uğramasından, seçildiği Cumhuriyetçi Parti’de fayda sağlama peşinde. Cumhuriyetçi Parti’den aday olan ama bu parti ile organik bağı zayıf olan Trump’ı ehlîleştirerek, hizaya getirme çabası söz konusu partiye bağlı senatörlerin açıklamalarında da seziliyor. Son olarak Cumhuriyetçi senatörlerin ABD Başkanı Trump’ı “başkanlık koltuğun elden gider” sözleri ile tehdit etmesi de bu çalışmanın ve Washington’daki iç çatışmanın yan unsurunun göstergesi oldu.

“Harekete geçeceğiz”

Trump’ın, Rusya soruşturmasını yürüten Özel Savcı Robert S. Mueller’e yönelik sert açıklamaları, kendi partisinden de tepki gördü. Mueller’in ekibinde Demokrat Parti üyelerinin ağırlıkta olmasını eleştiren Trump, ‘cadı avı’ dediği soruşturmanın adil olmadığını savunmuştu. Eski FBI Başkanı Mueller, her kesimin saygısını kazanmış bir Cumhuriyetçi olarak biliniyor. Trump’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalar, Mueller’i görevden alma sinyali olarak yorumlanınca, Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen Kongre üyelerinden art arda açıklamalar geldi. Senatör Jeff Flake, Cumhuriyetçi Parti liderleri ve Kongre üyelerinin, Trump’a karşı tavır koymasını beklediğini ifade ederek “Mevkidaşlarımla bu konuyu uzun süredir konuşuyoruz, Trump Mueller’in peşinden giderse harekete geçeceğiz” sözleri ile adeta Trump’ı tehdit etti. Yine Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen liderlerinden, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan’ın sözcüsü ise yaptığı açıklamada “Ryan her zaman Sayın Mueller’in işini yapabilmesi gerektiğini söylemiştir” diye konuştu. Senatör Lindsey Graham ise “Başkan Trump Özel Savcı Mueller’i görevden almayı denerse, bu onun başkanlığı için sonun başlangıcı olur” yorumunu yaptı. Graham, Mueller’in soruşturmasının bağımsızlığının korunması için kendi payına düşeni yapacağını da sözlerine ekledi. Senato Adalet Komitesi’nden Chuck Grassley de “Özel Savcı’nın soruşturması kesintiye uğramamalı” açıklamasını yaptı.

Benzer konular