Moldova’da mahkeme darbesi

Moldova son yıllarda Rusya ve Batı geriliminin Ukrayna’dan sonra en fazla hissedildiği ülke olarak dikkat çekiyor. Igor Dodon’a yönelik baskıların Dodon’a verilen destekten bir şey kaybettirmemesi Batı’yı rahatsız etmişti.

2016 yılındaki seçimlerde Rusya tarafından açıkça desteklenen Igor Dodon, bazı odakların seçilememe beklentilerini sonuçsuz çıkararak ülkenin beşinci Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamıştı.

2016 yılından bu yana özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin hedefinde olan Dodon’a müdahale gecikmedi. Rus yanlısı Sosyalist Parti ile Batı yanlısı sağ blok “ACUM DA şi PAS”ın koalisyon hükümeti kurmasının ardından siyasi kriz başladı.

Koalisyon hükümetinin parlamentoda yemin ederek göreve başlamasının ardından, Anayasa Mahkemesi, hükümetin yasal olmadığını açıkladı ve Igor Dodon’un Cumhurbaşkanlığını düşürdü.

Anayasa Mahkemesinin bu kararı sonrası Moldova Parlamentosu, Dodon’un görevden alınması ve eski Cumhurbaşkanı Filip’in göreve atanmasının ‘gayrimeşru’ olarak nitelendirildiği deklarasyonu oy birliği ile kabul etti. Halkın iradesinin yok sayıldığı belirtilen parlamentonun açıklamasında tüm güvenlik güçleri ‘halkın iradesini yok sayanların’ talimatlarına uymayıp meşru yönetimin yanında olmaya çağırıldı.

TÜRKİYE MOLDOVA İLİŞKİLERİ NE DURUMDA?

Geçtiğimiz yıllarda Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’un Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geniş bir heyet ile gerçekleştirdiği Moldova ziyaretleri iki ülke arasındaki ilişkilerin ‘stratejik’ olarak görüldüğünü açıkça ortaya koymuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018 yılında gerçekleştirdiği ziyaret sonrası iki ülke arasında ekonomik ve siyasi işbirliği anlaşmaları imzalanmıştı. Ticari ilişkilerde hedefi 1 milyar dolar olarak gördüklerini açıklayan Erdoğan, Türkiye’nin Moldova’ya yardımlarının da artarak süreceği taahhütünde bulunmuştu. Moldova’ya bağlı özerk devlet olan Gagavuzya’daki Türklerin durumu da iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli dinamiklerinden.

Öte yandan Türkiye’ye FETÖ konusunda ilk günden bu yana yardım eden Moldova, son olarak yedi FETÖ üyesini Türkiye’ye iade etmişti. 

Benzer konular