Gözünü uzaya diken tüccar: Elon Musk

Elektrikli otomobil deyince ilk akla gelen, geçtiğimiz günlerde uzaya gönderdiği Falcon Heavy adlı roketine yüklediği Tesla Roadster ile Mars hayallerini gerçekleştirme konusunda adım atan Musk, şu sıralar sıkça dünya gündemine gelen bir isim.

Elon Musk’ın adı, Türkiye’de elektrikli arabalar ürettiği Tesla firmasıyla duyuldu. Bu tarihe kadar yaptığı çalışmalarla bilim ve teknoloji alanında bilinen Musk, Mars’a gönderdiği roketten sonra daha farklı bir şekilde gündeme gelecek ve çok konuşulacaktı.

Elon Musk, özellikle teknoloji dünyasının en önde gelen isimlerinden; Tesla ve Space X’in CEO’su, PayPal, SpaceX ve The Boring Company’nin kurucusu. Musk, bilinenin aksine Tesla firmasını kurmadı. Zaten kurulmuş olan bir fabrikanın yönetimine geldi. Musk’ın elektrikli arabasının büyük markalarla yarışamayacağını iddia edenler, Türkiye’de kendisine “Amerika’nın Jet Fadıl’ı” bile dedi.

Şirketin ismi, üretilen arabaların bataryasının Nicola Tesla’nın keşfettiği alternatif akımla çalışmasından dolayı mucidinin ismini almış. Nicola Tesla, dönemin teknolojisine rağmen bilime yön veren icatlarla dünyanın değişmesine neden oldu. Tesla, kablosuz bir şekilde elektriği, sesi ve görüntüyü aktarabileceğini ve bunu kısa vadede cüzi bir ücretle, daha sonraysa ücretsiz yapabileceği yönünde birçok iddiası oldu.

Ütopik hayaller

Elon Musk ve Nicola Tesla arasındaki iki benzerlik şirketin isminin ne kadar yerinde olduğunu kanıtlar nitelikte. Birincisi, Elon Musk’ın fikirlerinin ve hayallerinin zamanında Nicola Tesla’nın yaptığı gibi dönemin üzerinde bir ütopya gibi görülmesi. Bu tutumları hayalcilik olarak nitelendirilmişti. İkincisiyse, Nicola Tesla ile neredeyse benzer kaderi yaşamış olması. Her ne kadar Musk, maddi yönden şansı yaver gidip iyi paralar kazansa da bir dönem yaşadığı sıkıntılar onların ortak bir özelliği olarak görülüyor.

İki ismin bir başka ortak noktasıysa her ikisinin de yaptıkları işi amme hizmeti olarak görmeleri. Bir yanda halka ucuz, neredeyse bedava elektrik vermeyi hayal eden Tesla, diğer taraftaysa otomobilinin patentini herkese açan ve isteyenin bu tasarımları kullanarak kendi arabasını tasarlayabilmesini sağlayan Musk.

Göz önündeki gizem

Tesla Roadster’ın geçtiğimiz günlerde fırlatılan ve “dünyanın en güçlü roketi” unvanını kazanan Falcon Heavy’e yüklenerek Mars’ın yörüngesine bırakılmasının (her ne kadar istenilen yörüngede olmasa da güneş sisteminde sonsuza kadar gezecek) reklam amaçlı bir hareket olduğu konuşuldu. Aracın uzaya gönderilmesini “hayal edilebilecek en saçma şey” olarak niteleyen Musk, böylece reklam standartlarını da alt üst etmiş oldu. Arabanın sürücü koltuğuna SpaceX uzay giysisi giymiş Starman adı verilen bir manken yerleştirildi.

Musk, şehirlerarası yüksek hızlı (hyperloop) kapsüller yapan, daha ötesi “gezegenler arası seyahati” mümkün gösteren ütopyalarla, aslında gözümüzün önünde olan bir şeyi gizlemeye mi çalışıyor sorusu da zihinleri meşgul ediyor.

Bu konudaki iddialardan biri, Tesla arabalarının belirlenen tarih aralığındaki üretimi ve Los Angeles’ta yapılması planlanan tünelin açılmasında yaşanan gecikmelerin sorun olması. İkinci iddiaya göreyse Elon Musk, şirkete yönelecek eleştiri oklarından sıyrılmak ve bu sorunların gündeme gelmesini önlemek için insanların ilgisini farklı taraflara çekiyor. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Elon Musk’ın Tesla ile ilgili sözlerinde durmadığını söyleyerek “Artık Elon Musk’ın söylediği hiçbir şeye inanmıyorum” demişti. Böylesi bir itibar düşüşünü istemeyen Musk’ın, elektrikli arabalarından birini reklam için “feda ettiği” düşünülüyor. Piyasa uzmanları Musk’ın bu hamlesinin zor günler geçiren Tesla için önemli bir tanıtım imkânı oluşturduğunu söylüyor.

Reklam stratejisi mi?

Ben Mars’ta ölmek istiyorum, hayatımın bir kısmını orada geçirebilmek için çalışıyorum” diyen Musk’ın asıl hayali, SpaceX ile gezegenlerarası seyahat edebilmek ve kolonileşerek bir “uzay medeniyeti” kurmak. Musk, bu ve benzeri sözleriyle milyonlarca kişiyi peşinden sürüklüyor.

O kadar parayı sen ne yaptın!

Musk, sosyal medyadan Kasım ayında satmaya başladığı acayip ürünlerle tünel açma projesinin de dâhil olduğu şirketi The Boring Company’ye (Sıkıcı Şirket) gelir sağlarken, şirketin bir mali krizde olup olmadığı sorusu kimsenin aklına gelmedi. Bu şirket, görünürde trafik meselelerine çözüm bulma amacı güdüyor ama birbirinden tuhaf işlere imza atıyor. Şirkete gelir sağlamak için 50 bin adet şapka satan Musk, Ocak ayının sonlarına doğru Twitter hesabından şirkete fon sağlamak için “alev silahı satacağını” duyurarak yeniden gündeme düştü. Flamethrower (alev silahı) kısa sürede 7 bin adet satıldı. Ürünün toplam satış rakamı 3.5 milyon doları buldu.

PayPal’ın kurucularından olan Musk, SpaceX firmasını PayPal satışını yaptıktan sonra cebine giren parayla kurdu. ABD hükümeti, NASA, Rusya ile Çin’de yaptığı görüşme ve anlaşmalar sonunda uzay endüstrisine yatırım yaptı. Şu anda devletler haricinde bu işi yapan tek özel girişimci unvanını da koruyor. Yenilenebilir enerjide SolarCity, otomotivde Tesla, uzayda SpaceX’e yatırım yapan Musk, şirketlerle değil devletlerle yarışıyor.

Trump destekliyor

Son yıllarda çok hızlı biçimde gelişen yapay zekâ teknolojisinin olumsuz etkilerini anlatmayı hedef edinen OPEN AI’ın da kurucuları arasında Musk. Böylesi yatırımlarda bulunan Musk, kısa bir süre öncesine kadar Donald Trump’ın danışmanları arasındaydı. Fakat Paris İklim Anlaşması konusundaki görüş ayrılığı sebebiyle Trump’ın danışmanlığı görevini bıraktı.

Geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye’ye gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Elon Musk, bu vesileyle Türkiye’de de sıkça konuşulur hale geldi. Elon Musk’ın Türkiye’ye TÜRKSAT 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması kapsamında geldiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk” dedi. Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otomobil meselesini ve Tesla’yı da konuştuğunu ifade etti.

“Kimsenin kurtarıcısı olmak istemiyorum. Gelecekle ilgili düşünürken üzülmek istemiyorum” diyen Musk, “Hayallerim çılgın olmaya başlarsa bana haber verin” diye de çevresindekileri tembihliyor.

***

Uzaya yollayan bize de yollar!

Dünyaca ünlü işadamı Elon Musk’ın roketle uzaya gönderdiği elektrikli spor arabası dünya etrafında tur atmaya başlarken, ülkemizde hayal kırıklığına uğrayanlar oldu. Musk’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrası Şengül Hamamı’na uğrayıp kese yaptırdığı Ali Güvenç, “Bizim araba yörüngesini şaşırmış” diye espri yaptı. Gazete Habertürk’ten Arif Akdoğan’ın haberine göre Musk’ı keselerken araba sözü aldığını hatırlatan Güvenç, “Uzaya gönderen bize de bir araba gönderir diye bekliyorum. Umudumu kaybetmedim. Musk sözünü tutacaktır” dedi.

Benzer konular