Assange’in esâreti ve İskoç bağımsızlığı üzerine

Cumartesi günü saat 2 gibi Rothesay’de bir konuşmam var. O yüzden bugün İskoçya’ya dönüyorum. Tam vaktinde orada olacak, konuşmamı yaptıktan sonra Assange ve Wikileaks’e dair ne gerekiyorsa kaleme alacağım. Bu arada bir not: Assange benimle görüşmeyi talep etse de Ekvador Büyükelçiliği’nden kesin olarak ret cevabı almış bulunmaktayım. Bu da Assange’ın büyükelçilikte misafir olarak değil, Ekvador yönetiminin rehinesi olarak bulunduğunun açık bir delili.

Andy Stewart’un “Fuara doğru vapurla seyir” şarkısının bendeki çağrışımlarına rağmen Bute adasına şimdiye dek hiç gitmediğimi itiraf etmeliyim. Bunu yapmayı dört gözle bekliyorum ve Rothesay Tarih Topluluğu’na bunun için minnettarım. Kimsenin beni can kulağıyla dinleyeceğini sanmıyorum fakat dikkatli bir dinleyici kitlesi bulduğumda elbette mutluluk duyuyorum.
Her zaman olduğu gibi konuşma zamanı gelene dek tam olarak ne diyeceğimi ben de kestiremiyorum. Fakat aklımda İskoçya’nın kendi kaderini belirleme hakkı, bağımsızlığa giden yolda uluslararası toplumun desteğini sağlama konuları var. Bu konuda referandumun yegâne yol olduğunu düşünüyorum. Fakat referandum konusu bloke edilirse diğer hukukî tekliflere de açık olduğumu ifade ediyorum. Çünkü İskoç bağımsızlığı, İngiltere’nin içişlerinden ibaret değildir. Daha ziyade ve de olması gerektiği gibi uluslararası bir meseledir.

İskoç hükümeti meselenin üzerinde durmalı, İngiliz yönetiminin Brexit fiyaskosundan toparlanmasına müsaade etmemelidir. İngiltere tekrar mevzu üzerinde fikir birliğine varmadan İskoçya harekete geçmelidir. İngilizlerin olduğu gibi İskoçların da kendi geleceklerini belirleme hakları bulunmaktadır.

İskoç Ulusal Partisi’nin Brexit kararından cayılmasını bağımsızlık meselesine takdim etmesi sadece kötü değil, aynı zamanda yanlış bir karardır. İngiliz halkı özgür iradesiyle Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almıştır ve İngilizlerin demokratik iradelerine engel olmaya çalışmak İskoçya’nın işi değildir.

İskoçya bağımsızlığını kazanmaya ve Avrupa Birliği üyesi olarak kalmaya odaklanmalıdır. Çünkü İskoç halkı bu yönde oy kullanmıştır. İskoç bağımsızlığına inananlar, İngilizlerin verdiği kararı engelleme hakkı olmadığımızı anlamak zorundadır. Bağımsız olalım ve kendi işimizi yapalım. Bırakalım onlar da kendi işlerini yapsınlar. Ayrıca İrlanda’nın birleşimi için de bir referandum yapılması gerektiğini unutmayalım.

Wikileaks, Mueller raporu, Skripal efsanesi, Integrity İnsiyatifi ve bana sorduğunuz diğer pek çok konuyu elbette yazacağım. Şu anki meselemiz İskoç bağımsızlığı.

Benzer konular