Amerika’da bir sapık üç kahraman

ABD’nin Oregon eyaleti Portland kentinde 26 Mayıs Cuma günü iki Müslüman genç kadın, yolculuk yaptıkları tramvayda Jeremy Christian isimli şahsın ırkçı saldırısına maruz kaldı. Olayın görgü tanıklarından Taliesin Myrddin Namkai-Meche, Ricky John Best ve David-Cole Fletcher ise saldırganın bu tacizine kayıtsız kalmayarak engel olmak istedi. Ancak ırkçı adam kendisine karşı gelen adamlara bıçakla saldırdı. Olayda iki kişi boğazlarına darbe aldıkları bıçak darbeleri sonrası hayatını kaybederken bir kişi de ağır yaralandı. Taliesin Myrddin Namkai-Meche, o akşam bıçaklanarak öldürülen isimlerden biriydi. Genç bir Müslüman kadını tacizden korumak için hayatını kaybeden Meche’nin annesi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda oğlu için “O bir kahramandı ve öbür dünyada da kahraman olarak kalacak” ifadelerini kullandı.

Tramvayda katliam

Yerel medyaya göre Hollywood Transit Center civarında Ramazan’a bir gün kala yaşanan trajedi, başından itibaren şöyle gerçekleşti: Cuma günü öğleden sonra saat 4 sularında Portland’de iki genç kadın tramvaya bindi. Bu iki kadının görünüşleri, aynı vagonda bulunan 35 yaşındaki Jeremy Christian’ın dikkatini çekti. Zira bu iki kadından biri hicaplı, diğeriyse siyahiydi. Tramvayda yolculuk eden iki kıza bağırıp çağıran Christian, ırkçı söylemlerde bulunmaya başladı. Irkçı söylemlerin dozunu artıran Christian, savunmasız kadınlara “tüm Müslümanlardan nefret ettiğini” ve onların “cani” olduğunu söyleyerek “Tüm Müslümanlar ölsün, yıllardır Hristiyanları öldüren Müslümanlar ölmeli” diye hiddetle bağırmaya devam etti. Devamında ise bu ülkeye vergi vermediklerini söyleyerek tramvaydan inip bu ülkeyi terk etmelerini istedi.

O vagonda başka yolcular da vardı. Ricky John Best, Taliesin Myrddin Namkai-Meche ve David-Cole Fletcher, Christian’ın bu iki savunmasız kıza saldırısını engellemek için oturdukları yerden kalkarak olaya müdahale etmeye başladılar. Tramvayda kısa sürede gerilen ortam, bir anda kavgaya dönüştü. İki genç kızın hayatını kurtarmaya çalışan bu üç adam daha sonra Christian’ın bıçaklı saldırısına maruz kaldı. Olayda 21 yaşındaki David-Cole Fletcher ağır yaralanırken, ordudan emekli 53 yaşındaki John Best ve ekonomi bölümünden yeni mezun olan 23 yaşındaki Taliesin Myrddin Namkai-Meche hayatını kaybetti.

‘Parlak, özverili ve kibar meslektaştı’

Olayda hayatını kaybeden Meche’nin ailesi, basına verdiği demeçte, “Onun coşkusunun bulaşıcı olduğunu ancak çok tanıdık, çok yaygın olan önyargısız ve hoşgörüsüzlüğün sinsice kırılmasına neden olan eylemle kaybettiklerini” söyledi. 2016’da Reed College ekonomi bölümünden mezun olan Meche, yerel bir danışmanlık firmasında staj yapıyordu. Uzun zamandır Meche’nin arkadaşı olan Christopher Landt ise onun ani ölümü için şunları söyledi: “Hayatı seviyordu, tutkuluydu. Esprili ve cana yakın biriydi. Perişan bir durum. Ancak yardıma muhtaç birine koşmasına da şaşırmadım. Taliesin daima önce çevresine önem verirdi. Kendini riske atacağına bilse dahi. Taliesin, kendinden daha büyük olmana inanmanızı sağlayan bir adamdı. Birçok arkadaşı vardı ve her biriyle özel bir bağ kurmuştu sanki.”

Mezun olur olmaz Portland’de, Cadmus Group adında bir danışmanlık firmasında işe başlayan Meche, arkadaşları tarafından da çok kısa sürede sevilen bir isimdi. Cadmus Group’un başkanı Ian P. Kline, basına verdiği demeçte, Meche’yi “parlak, özverili ve kibar bir meslektaş ve Cadmus’taki birçok arkadaşın en iyi arkadaşı” olduğunu söyleyerek şunları dile getirdi:

“Taliesin’in hayatı, özverili cesaretinden dolayı son buldu. Onun ölümü gerçekten kabul edilmesi zor bir durum. İnanılmaz derecede güzel bir karakteri vardı. Onun o kahramanca eylemi… Sahiden bir derin bir saygıya hak ediyor. O hepimizin umduğu her şeyin en iyisini hak ediyor.”

2015’te İslam’a giriş dersi aldı

Meche, okul yıllarında da çok iyi izlenim bıraktı. Reed College’deki profesörlerinden Kambiz Ganea Bassiri, öğrencisi Meche için şunları söyledi:

“Taliesin’e 2015’te ‘İslam’a Giriş’ dersi verdim. Kendisi buranın yerlilerindendi. Başka şehirlerden gelen diğer öğrencilerin kendilerini rahat ve emin hissetmesi için ellerinden geleni yapardı. Başka bir sınıfta onlar aleyhine bir şey söylense, Taliesin hemen onlar adına karşılık verir, destek verirdi.”

İki kişinin katili Christian kısa sürede yakalandı ve tutuklanarak cezaevine gönderildi. Birçok suçtan kaydı bulunan zanlının daha önce cinayet girişimi, nefret suçu, kaçak silah bulundurmak, hırsızlık ve adam kaçırma gibi suçlardan dolayı cezaevinde kaldığı açıklandı.

Trump’ın sıkı destekçi

Christian’ın ayrıca geçtiğimiz Nisan ayında Portland’ın Monttaville Park’ında aşırı sağcıların organize ettiği ifade özgürlüğü yürüyüşünde karşıt göstericilere beysbol sopasıyla saldırmaya kalkıştığı görüntüleri ortaya çıktı. Sosyal medya hesaplarında da Müslüman karşıtı mesajlar paylaşan zanlı, çevresinde ABD Başkanı Donald Trump’ın sıkı bir destekçisi olarak tanınıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkede ırkçılığın hortlamasına neden olduğunu düşünenler az değil. Zira Trump’ın bazı Müslüman ülkelere seyahat yasağı uygulamak istemesi, Meksika sınırına duvar örme vaadi ve yasadışı göçle mücadele planının bu gibi saldırılara gebe olduğunu düşünüyor. Portland Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da Trump’ın seçilmesinden bu yana en çok nefret suçu ihbarının Portland’den yapıldığı belirtiliyor.

Benzer konular