Türkiye bu işin peşini bırakmasın

Muhammed Abdulhafiz Hüseyin 16 Ocak 2019 günü Somali’nin başkenti Mogadişu’dan uçağa bindi. Uçak aynı günün akşamı saat 19:22’de Atatürk Havaalanına iniş yaptı. Mogadişu üzerinden İstanbul aktarmalı olarak Kahire’ye bilet almıştı fakat niyeti Kahire’ye gitmek değildi. O zaman niçin mi Kahire? Çünkü parası ancak oraya yetmişti. Onun için önemli olan İstanbul’a ulaşabilmekti. İstanbul’da siyasi sığınma hakkı talep etmeyi planlamıştı. Nitekim 17 Ocak sabahı saat 7:25’teki Kahire uçağına binmedi. Saat 8 gibi elektronik vize başvurusu yapmak için harekete geçti. Fakat 18-45 yaş arasındaki Mısırlılar havaalanından elektronik vize alamıyordu. Muhammed’in pasaportunda ABD ve Schengen mührü bulunsa yine sorun değildi ancak bunlar da maalesef yoktu.

Mısır basını iltica talebinden bahsediyor

Mısır basını bu noktada Muhammed’in Türk yetkililere rüşvet vermeye kalktığını ve emniyet mensuplarını çok kızdırdığını yazıyor. Belki doğrudur, belki değildir. Fakat niye inanalım? Aynı basına baktığınızda Muhammed, savcı Hişam Berekat’ın katili değil mi? Burayı geçelim. Saat 8:39’da vize meselesi başarısızlıkla sonuçlanıyor ve pasaportuna el konuyor. Burada enteresan bir bilgi var. Mısır basınına göre Muhammed pasaportuna el konulunca ülkesinde idamla yargılandığını söyleyerek siyasi ve insani iltica talebinde bulunuyor. Fakat elindeki belge emniyet mensupları açısından yeterli değil. Ayrıca Mısır hükümetinin arananlar listesinde adı geçtiği için bu talebe itibar edilmiyor. Yazıldığına göre kendisini Somali’ye göndermek istiyorlar. Fakat Somali Muhammed’i geri kabul etmiyor. Yine yazılana göre Muhammed Türk yetkililerle gayet saygılı bir üslupta konuşuyor, onlara direnmiyor, sesini bile yükseltmiyor. Nazik bir üslupta sadece kendisini Mısır’a geri göndermemelerini rica ediyor. Fakat 18 Ocak günü (2353469977403) numaralı biletle, elleri arkadan kelepçeli şekilde Türk Havayolları’na ait uçağa bindirilerek Kahire’ye gönderiliyor.

Heysem Guneym kimdir?

Mısır özelinde çalışan bir insan hakları aktivisti. İnsan hakları konusunda gerek Avrupa’da gerekse Ortadoğu’daki yayın organlarında yayınlanmış pek çok makalesi var.

Muhammed Abdulhafiz Hüseyin kimdir? Yaşanan iade olayı hakkında farklı söylentiler mevcut. Olayın aslı nedir, sizden öğrenebilir miyiz?

Öncelikle Muhammed’in İhvan üyesi olduğunu söylemekle başlayalım. İhvan içerisinde özellikle gençler arasında son derece faal birisi olarak biliniyor. Birçok görevde bulunmuş, oldukça popüler bir isim. Duymuşsunuzdur, Mısır’da yayınlanmış bir terör listesi var. Bu listede bir zamanlar Mısır’ın ve Ortadoğu coğrafyasının en meşhur futbolcularından sayılan Muhammed Ebu Teriyke bile mevcut. Cumhurbaşkanı Mursi başta olmak üzere eski bakanlar ve İhvan hareketine mensup siyasetçiler bu liste kapsamında terörist olarak tanımlanmış durumdalar. Can emniyetleri olmadığı gibi mal emniyetleri de söz konusu değil. Sisi rejimi listede yer alan herkesin malına dilediği gibi el koyuyor. Pasaportları kesinlikle yenilenmiyor. Daha beteri, cinayet dahil ülkede işlenen birçok suç bu kimselerin üzerine yıkılmaya çalışılıyor.

Devamı Gerçek Hayat 955. sayısında…

Benzer konular