‘Mescid-i Âksâ konusunda her bir Müslümanın mesuliyeti var’

ŞEYH RAİD SALAH’IN SON DURUMU NEDİR?
Şu anda mahkeme devam ediyor. Bu ay sonuna kadar sonuç almayı umuyoruz. Ondan sonra inşallah mahkemenin kararını bekliyoruz. Şu anda kendisi ev hapsinde devam ediyor. Kimse ile ilişki kurmasına izin verilmiyor. Sadece akrabalarıyla özel izinle görüşmesine izin veriliyor. İnternet ve telefon kesinlikle yasak.

Yaklaşık bir hafta önce Kudüs’te bir mahkemeye çıktı. Elektronik kelepçe ile getirdiler kendisini. Elektronik kelepçe ile serbestlik talep ettik ancak mahkeme reddetti. Şu anda kendisi vaktini okuyarak, Kur’an-ı Kerim’i tefsir ile geçiriyor.

HİÇ OLUMLU HABER YOK MU?
Kudüs’ün fethinden başka bir ihtimal yok. Fetih bizim için tek olumlu haber. Biraz önce biz Mescid-i Aksa’dan çıktık. O sırada 100 kadar İsrail askeri Aksa’ya giriyordu. Hiçbir Arap ülkesi ne bir açıklama yapıyor, ne müdahale ediyor, ne de yardım ediyor.

Biz burada bir savaş halindeyiz. Bir savaş yürütüyoruz ve bu mücadelenin sonu ancak bir fetih ile son bulur. Bir savaşta ne tür zorluklar olursa biz de şu anda o zorlukları yaşıyoruz. Şu an çok zor şartlarda bir savaş yürütüyoruz.

ABD’NİN AÇIKLAYACAĞI YÜZYILIN ANLAŞMASI

Şu anda öyle bir anlaşma var ki, kapalı kutu gibi. İçinde ne var ne yok bilmiyoruz. Biz de ancak sağdan soldan duyduklarımızı biliyoruz. Ancak Arap ülkeleri bir an önce anlaşma sağlansın derdinde. İsrail’e destek veriyorlar.

KUDÜS’ÜN BİR LİDERİ VE LİDER KADROSU VAR MI?
Kudüs’te İslami hareketler ve kuruluşlar var. Bu kuruluşlar birbiriyle ortak çerçevede hareket ediyor. Ancak bir lider yok. Burada herkes Kudüs’ün kurtuluşu için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bunu kuruluşlar vasıtasıyla yapıyorlar. Buradaki herkes Mescid-i Aksa’ya odaklanmış durumda. Onun için uğraşıyoruz.

ARTIK HAREKETE GEÇİLMELİ

KUDÜS’ÜN İLK İHTİYACI NEDİR?
Her şeyden önce Türklerden ve bütün Müslüman kardeşlerimizden dua istiyoruz. İkinci konu olarak İslam aleminin ve Arap dünyasının bir an önce harekete geçmesini istiyoruz. Biz diyoruz ki, Mescid-i Aksa bütün İslam alemine emanettir. Bu konuda her Müslümanın mesuliyeti vardır. Mescid-i Aksa çevresinde yaşıyor olmak bizim kaderimiz. Fakat bu sadece bizim mesuliyetimiz değil, dünyanın her yerinde yaşayan Müslümanın bu konuda mesuliyeti vardır. Hükümetlerin, insanların, herkesin mesuliyeti vardır.

ARAP HALKLARI İLE İLİŞKİLER NASIL, DESTEK OLUYORLAR MI?
Bizler burada İsrail askerinin baskısı altında yaşıyoruz. Arap ülkelerinin halkları ile iletişim bile kuramıyoruz. Kanunen bu bize yasak. Arap dünyası ile iletişim eksikliği yüzünden insanlar bize yardım edemiyor. Ne maddi, ne de manevi bir yardım alamıyoruz. Arap dünyasından sadece Ürdün ve Mısır vatandaşları gelebiliyordu. Sisi yönetimi nedeniyle artık Mısırlılar gelemiyor. Sisi nedeniyle buradakiler de oraya gitmek istemiyor.

TEK AÇIK KAPIMIZ TÜRKİYE

Sadece bir tane açık kapımız var bizim. Dünyada sadece bir tane, o da Türkiye kapısı. İsrail’in Mescid-i Aksa’daki hedeflerini çok iyi biliyoruz. Ancak bir şey yapamıyoruz. Şeyh Raid Salah zamanında Mescid-i Aksa’nın altını oyduklarını keşfetti ve onların planlarını bir derece yavaşlattı. Ancak biz bir şey yapamıyoruz. Yakın zamanda Şeyh Raid Salah tüm ülkelere bir mesaj gönderdi. İnsanlar gelsin ve Mescid-i Aksa’da beklesinler, nöbet tutsunlar diye. Çünkü her an Aksa’yı işgale girişebilirler.

BİZİ YALNIZ BIRAKMAYIN

MEDYADA ÇIKAN HABERLERİN, DÜNYANIN BAŞKA YERLERİNDEKİ İSRAİL’İ PROTESTO VE FİLİSTİN’E DESTEK GÖSTERİLERİNİN FAYDASI OLUYOR MU?

Büyük gösteriler elbette İsrail’i korkutuyor. En azından buradaki halkı canlı tutuyor. İsrail geri adım atmasa da yapılan tüm gösteriler buradaki halk için destek anlamına geliyor, bizi canlı tutuyor. Halkımız “Unutulmadık, yalnız değiliz, arkamızda insanlar var” diyip direniş için tazeleniyor.Sizlere çok teşekkür ediyorum. Buraya geldiğiniz, bizleri yalnız bırakmadığınız için. Biz istiyoruz ki yazılarınız, haberleriniz, vereceğiniz mesajlar ile Türk halkını buraya davet edin. Buraya gelsinler, burayı boş bırakmasınlar. Bizi bir başımıza yalnız bırakmasınlar. 

Benzer konular