Yüzyılın Anlaşması kimin eseri?

Bahreyn Konferansı’nda görüldüğü gibi Trump yönetiminin damat Kushner’e havale ettiği “Yüzyılın Anlaşması” baştan sona İsrailli generaller ve istihbaratçılar tarafından hazırlanmış planın kopyasıdır. İki üç uyduruk tadilat bu gerçeği ortadan kaldırmaya yetmez.

 

İsrail ordusunda 30 yıl çalışmış Tuğgeneralin biri 2017 yılının 20 Mayıs günü The Times of Israel gazetesine bir yazı yazdı. Yazının başlığı ‘Trump ve Yeni Devlet Çözümü’ şeklindeydi. Spotta ise “Komşu Filistin siyasi varlığı için doğru yer Sina Yarımadası’dır” cümlesi yer alıyordu. İki devletli çözümün tam bir felaket olduğu tezini taşıyan yazıda İsrail’e ziyarette bulunacak ABD Başkanı Trump’tan yeni, uygulanabilir ve gerçekçi çözüm önerisi beklendiği ifade ediliyordu. Yazının ilginç yanı, o zamana dek pek dillendirilmeyen bir öneriyi gündeme taşıyor olmasıydı. Buna göre Filistin’in Batı Şeria ve Kudüs’te devletleşmesi İsrail’in güvenliği açısından sakıncalar taşıyordu. Filistin eğer bir devlet istiyorsa bunun adresi Gazze ve hemen uzantısı durumundaki Sina Yarımadası olmalıydı.

SÎNA ZATEN MISIR’A AİT DEĞİL

İsrailli Tuğgeneral Amir Avivi’ye göre Sîna Yarımadası zaten Mısır’ın geleneksel bir parçası sayılamazdı. İngiliz Manda yönetimi zamanında Mısır’a ilave edilmişti. Hele son yıllarda devlet otoritesinin neredeyse sıfırlandığı, Bedevi aşiretler ile DEAŞ’ın egemenliğine girmiş bir toprak parçasından başka bir şey değildi. Mısır hükümetinin burada otoriteyi tekrar tesis çabaları ciddi bir başarıya ulaşabilmiş değildi.

Hem zaten Mısır son derece istikrarsız bir devletti. Bölgesel ve küresel etkinliğini büyük ölçüde yitirmiş durumdaydı. Obama yönetimi boyunca zor günler yaşayan ülke bugün dış yardıma muhtaç haldeydi. Körfez ülkelerinden aldığı yardım istikrarsız petrol fiyatlarının insafına kalmıştı. Elinde kala kala Süveyş Kanalı kalmıştı. Onu da yitirecek olursa vaziyet iyice çıkmaza girecekti.

Sîna’da kurulacak bir Filistin devleti aynı zamanda Mısır için de bir şans olacak, onu tekrar önemli bir pozisyona taşıyacaktı. Hele Mısır-İsrail-ABD inisiyatifiyle Hamas Gazze’den kazınırsa bölge için gelişme ve refahın önü açılmış olacaktı. Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin Sina’ya transferiyle Yeni Filistin Devleti’nin bütünlüğü sağlanmış olacak, Filistin parçalı yapıdan kurtulacaktı. Bir lütuf olarak bu konuda zorlama yapılmayacaktı. İsteyen Batı Şeria’da kalabilir. İsrailli komşularıyla gül gibi geçinip gidebilirdi.

İsrailli generalin yazısının altına şöyle bir not düşülmüştü. “Yukarıda zikredilenler İsrail ordusunun, Dışişleri Bakanlığı’nın veya ‘Askerlerimiz konuşuyor’ organizasyonunun görüşünü yansıtmamaktadır. Görüşler tamamen yazarın şahsına aittir”.

Yeni Devlet Çözümü Projesi

Tuğgeneral Avivi’ye ait yazının iki editöründen biri Benjamin Anthony olarak dikkat çekiyor. Benjamin Anthony ismini arattığınızda karşınıza https://newstatesolution.org isimli internet sitesi çıkıyor. Sitenin uzmanlar bölümünde Benjamin Anthony hakkında şu kısa biyografi yazılı.

Benjamin Anthony Yeni Devlet Çözümü çalışma grubunun yöneticisi / CEO’su. Ordu mensubu olarak 2006 yılında İkinci Lübnan Savaşına, 2012 yılında Gazze’yi hedef alan Savunma Sütunu Operasyonu’na, 2014 yılında ise yine Gazze’ye düzenlenen Koruyucu Hat Operasyonu’na iştirak etti. İsrailliler ile Filistinli Araplar arasında süregelen çatışmaya son vermek için NSS (New State Solution / Yeni Devlet Çözümü) adındaki çalışma grubunu kurdu. Düzenli olarak Amerikan Senatosuna, Kongre üyelerine ve İngilizce konuşan dünyadaki elit akademik kurumlara bilgilendirme amaçlı brifingler veriyor.

Benjamin Anthony’nin hemen altında yer alan isim hiç de sürpriz değil. Girişte verdiğimiz makalenin yazarı İsrailli general Amir Avivi. NSS çalışma grubunun Anthony’den sonra ikinci yöneticisi olarak tanıtılan Avivi hakkında şu bilgiler mevcut.

General Avivi, İsrail ordusu başta olmak üzere Savunma Bakanlığı ve İsrail askeri endüstrisi dahil çeşitli savunma birimlerinde denetleme ve danışma departmanlarını yönetmiş, 30 yıllık askeri tecrübeye sahip biridir. Askeri hazırlık bütçesi, satınalma, projelendirme, ihale, siber teknoloji, lojistik, altyapı ve operasyonlardan sorumlu olmuştur. Mısır Cephesi dahil üstlendiği pek çok görevi kıdemli komuta pozisyonunda yerine getirmiştir.

Şin Bet şefi eski bakan da planın içinde

Yeni Devlet Çözümü Projesi’nin kıdem itibariyle üçüncü ismi kim, bilin bakalım? Evet, üçüncü isim Şin Bet eski şefi, aynı zamanda kabinede görev almış Yaakov Peri. Peri hakkında ne deniyor peki?

Yaakov Peri 1988-94 yılları arasında İç İstihbarat Örgütü Şin Bet’in şefliği görevini yürüttü. Peri aynı zamanda Yeş Atid Partisi’nden bir dönemin Bilim, Teknoloji ve Uzay bakanı. İsrail-Filistin ilişkileri uzmanı olarak Yeni Devlet Çözümü çalışma grubuna destek veriyor.

Kushner kimden ilham aldı?

Trump yönetiminin ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak kamuoyuna açıkladığı Filistin meselesine dönük yol haritasını Kushner ve ekibi hazırladı. 11 Kasım 2017 tarihli New York Times gazetesinde ‘Trump’ın ekibi Ortadoğu Barış Planı’nı hazırlamaya başlıyor’ şeklinde verilen ilk haber ile NSS yöneticisi Amir Avivi’nin 20 Mayıs 2017 tarihli yazısı arasında yaklaşık 6 aylık bir süre var. Bugüne dek Kushner’in planından somut olarak yansıyanlar sınırlı. Bahreyn Konferansı’nda dile getirilen ekonomi temelli içi boş vaatler haricinde resmi bir açıklama mevcut değil. Ramazan ayı sonrası açıklanacağı söylenen “Yüzyılın Anlaşması” sonbahara ertelendi. Gelen tepkilere göre belki yeni bir erteleme söz konusu olacak. Çünkü resmen açıklandığı anda nasıl bir tepkiye yol açacağını henüz kimse kestirebiliyor değil. Ortada resmi olmasa da sızan bir taslak söz konusu.

10 maddelik taslakta Sina yer alıyor mu?

İsrael Hayom gazetesi tarafından 7 Mayıs’ta kamuoyuna sızdırılan 10 maddelik taslağın dördüncü maddesi bakın, ne diyor?

4- GAZZE ŞERİDİ

Mısır, havalimanı, fabrikalar, ticari alanlar ve ziraat için Gazze Şeridi’ne bağlı bir şekilde Yeni Filistin Devleti’ne toprak kiralayacak, ancak Filistinlilerin bu yeni topraklarda iskanına izin verilmeyecek. Bu toprakların sınırları ile kira ücreti daha sonra aracı ve destekçi ülkeler tarafından Yeni Filistin Devleti ile Mısır arasında belirlenecek.

NSS’nin sitesine girdiğinizde orada Yeni Devlet Çözümü adıyla sunulan maddelere bir bakalım.

– Yeni devlet İsrail ile sınır olacak.

– Yeni devlet Gazze’de yer alacak ve Sina Yarımadası’nın kuzeyine doğru devam edecek.

– Yeni devlet egemen, bağımsız, özgür ve gelişmiş bir yapıda olacak.

– Yeni devlet hem Filistin halkı hem de çevre ülkeler için ekonomik kalkınma kaynağı teşkil edecek.

– Yeni devlet uluslararası platformda tanınacak.

– Yeni devletin Mısır sınırını Mısır devleti, İsrail sınırını İsrail devleti kontrol edecek. İki devlet yeni devletle sınır güvenliği konusunda birlikte hareket edecek.

Kushner’in ekonomik vaatleri de Çalıntı

İsrailli generaller ve istihbaratçılardan oluşan NSS (Yeni Devlet Çözümü) ekibinin açıkladığı ekonomi planına bakarsanız Bahreyn’de düzenlenen konferansın referans kaynağına da ulaşmış olursunuz. Bakın, ne deniyor Yeni Devlet’in ekonomisi ve ticaret bahsinde.

– Yeni devlet açık, ticari bir havaalanına sahip olacak.

– Yeni devlet açık, ticari bir deniz limanına sahip olacak.

– Yeni devletin kıyıları zengin ticari, turistik, ithalat ve ihracat fırsatlarına sahip olacak.

– Yeni devlete İsrail dahil olmak üzere uluslararası devletler ciddi yatırımlar yapacak.

Önce kiralama sonra devlet

Sina Yarımadası üzerine artan tartışmaların planın ifşası konusunda birilerini rahatsız ettiği görülüyor. İsrail Hayom gazetesinden sızan Sina’nın kiralanması bahsi NSS ekibinin Sina’da devlet modeliyle birlikte düşünüldüğünde bu tartışmaların son bulmayacağı da kesin.

İlginç olan şu, Amerikan Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın konuya tepki verdiği tarih 19 Nisan. Yani daha ortada kamuoyuna sızan bir taslak bile mevcut değil. Konu hakkında çıkan haberlerden rahatsızlık duyan ABD özel temsilcisi twitter hesabından “Sina’yı Gazze’ye filan bağlamayacağız. Böyle bir şey yok. Bu yalan…” demek zorunda kalıyor. Sonrasında bildiğiniz kiralama işi gündeme geliyor.

Hani Sina’yı Gazze’ye bağlamıyordunuz? Kiralama yoluyla da olsa kullanım hakkı Gazze’de olmayacak mı? Bir müddet tamamen Gazze’nin kullanımında kalacak bu toprakların yarın NSS planında olduğu gibi Yeni Devlet Projesi’ne dahil edilmeyeceğini kim garanti edecek?

Bahreyn Konferansı’nda görüldüğü gibi Trump yönetiminin damat Kushner’e havale ettiği “Yüzyılın Anlaşması” baştan sona İsrailli generaller ve istihbaratçılar tarafından hazırlanmış planın kopyasıdır. İki üç uyduruk tadilat bu gerçeği ortadan kaldırmaya yetmez.

Benzer konular