Rakka askerî olarak bitti

ABD ve müttefiği terör örgütü PYD’nin 6.’sını ilan ettiği operasyon dizesinde sona gelindi. Sanayi, Kadisiye, Mişlep, Dıriyya mahallelerine giren PYD militanları şehri kuşattı. Son 8 gündür ABD’nin şehir merkezini vuran bombardımanları dışında Rakka genelinde ciddi çatışmalar yaşanmıyor. DEAŞ’ın bombalı araç ve intihar saldırıları dışında mukavemet gücü tamamen kırıldı. Gerçek Hayat dergisi bombardımanın devam ettiği Rakka’da yaşananları Özgür Suriye Ordusu eski Askeri Meclis Başkanı Imed Said ile konuştu.

Son darbeyi vurmuyorlar

Rakka’nın DEAŞ tarafından başkent ilan edildiğini ancak neredeyse hiçbir ciddi direniş göstermeden şehri ABD-PKK ittifakına devrettiğini söyleyen Imed Said, “son darbeyi bilerek vurmuyorlar, ancak Rakka askeri olarak bitti” değerlendirmesinde bulundu. DEAŞ’ın varlığı artık Sahra Bediya’da ( Bediya Çölü ) bir müddet daha devam edebilir bundan sonra hiçbir merkezde tutunma şansları kalmadı diyen Rakka Askeri Meclisi eski Başkanı Imed Said şu bilgileri verdi:

Rakka bahane

“ABD bilerek PYD’nin şehrin tamamına girmesini geciktiriyor. Çünkü Rakka bahanesi ile sınırsız silah ve cephane nakli devam ediyor. Tel Abyat, Munbiç, Cerablus Doğusu ve Tel Rıfat-Azez hattındaki terör mevzilerine sürekli silah ve cephane sevk ediliyor. Munbiç’te dağlara özel depolar inşaa ettiler. Suriye PKK’sı PYD artık ABD sayesinde nizami bir ordu için gereken tüm donanıma sahip ve hiç hız kesmeden de bu destek devam ediyor.

ABD’nin hedefi kaosu kalıcı kılmak

ABD Suriye’de Irak benzeri parçalı bir yapı için her şeyi yapıyor. Ülkede kalıcı kaos için tüm fay hatlarını harekete geçiriyorlar. Irak’ta belki 100 yıl bitmeyecek savaşların alt yapısını hazırladılar. DEAŞ o günlerde temeli atılan bir yapıydı. Suriye’de bölünmüş ülke için önemli bir misyon ifa ettiler. Görevleri bitti ve şimdi yok ediliyorlar.

ABD vali atadı

Haseke, Munbiç, Aynel Arap, Tel Abyat, Tabka, Rakka, Rasul Ayn, Ayn İsa ve Deir ez Zor geneli için ABD vali atadı. DEAŞ’le mücadele özel temsilcisi sıfatı ile atanan Brett Mcgurk bölgenin genel valisi niteliği taşıyor.

Arapları tehdit ediyor

DEAŞ sonrası şekillenecek haritada birinci adam olarak görev alacak Mcgurk en az iki yıl bir tür devlet başkanlığı yapacak. ABD tarafından atanan genel vali, planın tatbiki için Arapları iknaya çalışıyor. Kamuoyunun bilmediği bir şey var ki Brett Mcgurk PYD merkezli projeye dahil olmayan aşiretleri tehdit ediyor. Şayet sunulan planı kabul etmezseniz biz PYD ile geleceği şekillendiririz ve size yeni bir şans verilmez diyor.

Özgür Suriye Ordusu’ndan kopmalar olabilir

Suriye devriminin paydası olan siyasi ve askeri cepheye dönük kirli çalışmalar yürütülüyor. ABD’liler bazı gruplarla yoğun görüşme trafiği içerisindeler. Bu konuda bazı körfez ülkelerinden de destek alıyorlar. ÖSO proje olarak çöktü, yeni bir Suriye kuruluyor, karma bir ordu kurulacak. DEAŞ sonrası Esed’e karşı sizi destekleyeceğiz vaadinde bulunarak ÖSO tugaylarının kafası karıştırılıyor. Şu ana kadar Halep kuzeyinde aralarında üst düzey komutanların da bulunduğu 60’tan fazla savaşçı bu telkinler sebebiyle PYD’ye geçti. ABD vesayetinde PYD-ÖSO ortak askeri gücü oluşturulması ABD’nin vaadi. Ancak PYD tüm bu sürecin merkezindeki unsur olarak duruyor. Savaş daha uzun sürece yayılarak PYD için kurtarılmış-özerk bölge hedefine ulaşmak istiyorlar. Önümüzdeki günlerde ÖSO’dan daha ciddi kopmalar olabilir. Bilhassa Deir ez Zor, Haseke ve Rakka kökenli Arap savaşçılar ABD’nin vaadlerinin büyüsüne kapılarak saf değiştirebilirler.”

Rakka yeni başkent

ÖSO eski Askeri Meclis Başkanı Albay Imed Said, Brett Mcgurk Rakka’yı ABD’nin merkez üssü ve PYD liderliğinde kurulacak devletin başkenti kılmak istiyor ifadelerini kullandı. Deir ez Zor konusunda Magavir el Savra, Kuvvet el Nuhbe, Kuvvet el Senadid, Suvvar Rakka, Şehid Ahmed Abdo, Ceyş el Aşair ve Ceyş Suriye el Cediyd  gibi Arap aşiretlerden oluşturulan ABD destekli gruplar üzerinden kapsamlı bir saldırı planı yapılıyor diyen Imed Said, Şayet Rus-İran-Esed blokuna karşı yerel güçlerle yapılan proje başarılı olur, Deir ez Zor ele geçirilirse yeni devletin ekonomik gücü de yeraltı zenginliklerine hükmederek büyük oranda çözülmüş olacağının altını çizdi.

Nüfus 1.5 milyondan 170 bine düştü

DEAŞ öncesi nüfusu 1.5 milyon olan Rakka’da ABD-PKK ittifakı tarafından başlatılan operasyon döneminde 650 bin kişi yaşıyordu. Yoğun bombardımanlar ve PYD’nin zorunlu sürgün ve katliamları sebebiyle şu an nüfus 170 bine kadar düştü. Halkın toprakları, evleri, işyerleri DEAŞ’e destek veriyorsunuz gerekçesi ile terör örgütü militanları tarafından talan edilmeye devam ediliyor.

Benzer konular