Haftanın Manzarası

İsrail, ‘Yahudi Ulus Devleti’ oldu: Irkçılık Meşrulaştı

İsrail Meclisi, tartışmalara neden olan “Yahudi ulus devlet” yasasını kabul etti. Tasarı, 55 “hayır” oyuna karşılık 62 “evet” oyuyla meclisten geçti. Yahudi Ulus Devlet Yasa tasarısı, İsrail vatandaşı Araplara uygulanan ırkçı ve ayrımcı politikaların “yasayla” sistematik hale getirildiği belirtiliyor. İsrail’in bir anayasası olmadığı için devletin anayasası mesabesindeki “temel kanunlarının” içine girecek olan yasayla İsrail devleti, tüm dünya Yahudilerinin temsilcisi etnik-dini bir devlet olarak tanımlanıyor. Tasarının en çok tepki çeken maddeleri arasında şu hükümler yer alıyor: “Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir, İsrail bir Yahudi devletidir, İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi anavatanıdır, hukukta bir boşluk olduğunda Yahudi şeriatı referans alınacaktır, dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail’e dönme hakkı vardır, Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır ve İsrail’in başkenti Kudüs’tür.” Yasa tasarısında yer alan bir diğer madde olan “Tüm İsrail vatandaşları eşit haklara sahiptir” hükmünün ise diğer maddelerle çeliştiği, göstermelik olduğu belirtiliyor ve uygulamada bir anlam ifade etmeyeceği kaydediliyor. Tasarıda “İsrail tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi anavatanıdır” denilerek Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı ve hakları da görmezden gelinmiş oluyor.


Yaş 25 Bedel 15 Şafak 28

Seçimlerden önce çıkarılacağının müjdesi verilen bedelli askerlik düzenlemesi için harekete geçildi ve yasanın kapsamı da belli oldu. Bu hafta TBMM’de görüşülerek yasalaşması beklenen bedelli askerlikten faydalanmak isteyenlerin, 25 yaşından gün alması, 15 bin TL ödemeleri ve 28 gün askerlik eğitimi almaları gerekiyor. Bedelli yasasının çıkması için yoğun bir kamuoyu çalışması yapan adaylar ise 28 günlük askerlik hizmetini yapmak istemedikleri yönünde kampanyalar başlattı. Çok sayıda Twitter kullanıcısı siyasetçileri ve medya mensuplarını etiketleyerek 28 günlük askerliğin kalkması yönünde çağrılar yaparken, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, “Eğitimi de askeri eğitim olarak değil, daha çok teorik eğitim olarak görmek gerekir. 28 günlük eğitim sürecinde; askeriye, toplumsal hayat, Türkiye’nin jeopolitiği, tarihi ve geleceği konusunda yetkin hocalar dersler verecek” açıklamasını yaptı. Askerlik hizmeti için 28 gün boyunca işlerinden uzaklaşamayacağını söyleyenleri rahatlatan açıklamayı ise
bir diğer AK Parti Grup Başkanı Mehmet Muş yaptı. Muş, “Çalışanlar ücretsiz izinli sayılacak” dedi. Mehmet Muş yaptığı son açıklamada ise belgelerini alıp, kışladan içeri girmeyen tüm adayların bedelli askerlikten faydalanabileceğini açıkladı. Öte yandan, yeni düzenlemeden yararlanacakların sayısının fazla olabileceği göz önünde bulundurularak 28 günlük temel eğitimlerin farklı illerde verilebileceği öğrenildi. Bedelliden yararlanmak isteyen üniversite öğrencileri için de bir yeniliğe gidilerek, temel askerlik eğitimlerinin tatil dönemlerine kaydırılabileceği belirtiliyor.


Karadeniz’de 3 PKK’lı kaldı

Doğu Karadeniz Bölgesi kırsalında güvenlik güçlerinin sürdürdüğü operasyonlar sonucu bölücü terör örgütüne darbe üzerine darbe vurulurken, PKK’nın Karadeniz’deki faaliyetleri tamamen bitirilme noktasına geldi. Geçen günlerde Kürtün ilçesinde öldürülen PKK’nın sözde Karadeniz sorumlusu “Zeynel” kod adlı Mehmet Yakışır liderliğinde bölgede bulunan gruptan geriye üç kişinin kaldığı tahmin ediliyor. Güvenlik güçleri arama tarama çalışmalarını bu bölgede yoğunlaştırmaya başladı. İki yıldır devam eden ve halkın da destek verdiği operasyonlar sonucu örgüt mensupları kıskaca alınırken, zor durumda kalan terörist grup hızla çözüldü. Geçen yıl Giresun kırsalında açlığa ve zor şartlara dayanamayan iki PKK’lı örgütten kaçarak teslim olmuştu. Bu yıl haziran ve temmuz ayında Giresun ve Gümüşhane kırsalında yoğunlaşan operasyonlarda da Güce ilçesinde 2, Kürtün ilçesinde de 2 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi.

Uzay mekiği “başörtüsüne” takılmayacak!

Başörtüsünün kamu kuruluşlarında serbest olmasının ardından Türkiye’nin ilk başörtülü pilot adayı olan Fatma Durmuş, uçuş eğitimlerine başladı. Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olan Durmuş 14 aylık eğitimini tamamladıktan sonra THY tarihinde kokpite oturan ilk başörtülü pilot olacak. Sözlü ve yazılı mülakatlardan başarıyla geçerek, yüzlerce başvuru sahibi arasından eğitim sürecine girmeye hak kazandı. Eğitim almak için THY tarafından seçilen 16 kişilik grupla birlikte Isparta’da bulunan Er-Ah Havacılık Akademisi’nde teorik eğitimlere başlayan Durmuş, eğitimini tamamladıktan sonra Türk Hava Yolları kokpitindeki yerini alacak. Fatma Durmuş’un pilotluk eğitimi sosyal medyada haftanın en çok konuşulan haberlerinden birisi oldu ve başörtüsü yasağının sürdüğü dönemlerde sıkça yapılan “Siz uzaya mekik gönderdiniz de başörtüsüne mi takıldı” göndermesi çok sayıda kullanıcı tarafından yeniden dile getirildi.

CHP’de değişim rüzgarı esiyor: Kemal Bey imzaları sayıyor

Muharrem İnce’nin genel başkanlık için başlattığı hareket CHP’yi ikiye böldü. 24 Haziran seçimlerinde hüsrana uğrayan ve cumhurbaşkanı adayı İnce’nin 9 puan gerisinde kalan partide değişim isteyenler kurultay için imza toplama çalışmalarını hızlandırdı. CHP Parti Meclisi’nde yer alan Selin Sayek Böke, Mehmet Ali Çelebi ve Erdal Aksünger “değişimden” yana olduklarını açıkladı. Dokuz ay sonra yapılacak yerel seçimlere Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde girmek istemeyen çok sayıda PM üyesi ve delege, kurultay için gerekli olan 634 imzayı da toplamak üzere. Mehmet Ali Çelebi, imzaların 600’ü bulduğunu ve seçimli olağanüstü kurultay için gerekli olan 634 imzaya ulaşılacağını açıkladı. Partide köklü bir değişim hedeflediklerini açıklayan Çelebi, değişimin gerçekleşmemesi halinde yerel seçimlerde hüsran yaşanacağına dikkat çekti. CHP’nin Onursal Genel Başkanı statüsünde olan ve rahatsızlığı nedeni ile uzun zamandır tedavi gören Deniz Baykal’ın da değişimden yana olduğu ve “Partinin gerçek sahipleri delegelerdir. Delegelerin iradesine gem vurmamak gerekiyor. Delege ne derse o olur. Buna da saygı duymak lazım” dediği belirtilirken, Kılıçdaroğlu cephesinde ise tedirginlik var. Genel merkezin tüm ilçe ve il teşkilatlarını tek tek arayarak imza atılmaması konusunda baskı yaptığı ve henüz netleşmeyen rakamları gün gün aldıkları öğrenildi. Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, “arkadaşlarımızın 438 kadar imza toplayabildiklerini görüyoruz. Maksimum 470 civarında bir imza toplanabileceğini öngörüyoruz” dedi. Özkan, kurultay için gerekli olan 625 delegeye ulaşılacağını düşünmediğini söyledi.

Hollanda ile de normalleştik

Türkiye ile Hollanda, ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Zirvesi kapsamında Hollandalı mevkidaşı Stef Blok’la bir görüşme gerçekleştirdiğini ve bu çerçevede geçen yıl 11 Mart’ta meydana gelen ve ilişkileri bozan üzüntü verici olayları ele aldıklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile Hollanda’nın ilişkileri karşılıklı olarak normalleştirme kararı aldığını açıkladı. Stratejik ortaklığa dayanan çok boyutlu ilişkilere zarar veren mevcut tıkanıklığın geride bırakılmasının her iki tarafın da ortak beklentisi ve arzusu olduğunu müşahade ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, “Bu çerçevede ilk adım olarak, ortak bir açıklama yapma kararı aldık. Büyükelçilerimizi karşılıklı olarak kısa zamanda atamak üzerinde mutabık kaldık” dedi.


FETÖ’ye Londra’da ‘İpek’si dokunuş

FETÖ’nün en büyük finansörü firari Akın İpek, 2015 yılından beri yaşadığı ve ticari işlerini yürüttüğü İngiltere’de ev hapsi cezasına çarptırıldı. İngiliz mahkemesi, Türkiye’nin iade talebine karşın ilk etapta pasaportuna el koyduğu ve kefaletle serbest bıraktığı İpek hakkında ev hapsi kararı verdi. İngiliz makamları, İpek hakkında iade edilip edilmeyeceğine karar vermeden önce kaçma ihtimaline karşı gözaltı kararı çıkardı. Bu kararın da Erdoğan’ın ziyaretinden 9 gün sonra verildiği öğrenildi. Mahkeme ayrıca, kaçma ihtimaline karşı İpek’in pasaportuna el koydu. Firari İpek’e cep telefonunu 24 saat açık ve şarjı dolu olarak tutmasını da hükme bağlandı. İpek, Londra’dan ayrılamayacak ve evinden başka yerde kalamayacak. Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, İngiliz Mahkemesi’nin Türkiye’nin iade talebini 26 Haziran 2018’de usulden incelediği öğrenildi. Ön incelemesini yapan mahkeme, iade talebini İngiliz kanunlarına uygun buldu. Mahkeme, İpek’in Türkiye’yi iade edilip edilmeyeceğine ise eylül ayında yapacağı duruşmayla karar verecek. İngiliz makamlarının bu duruşmanın ardından İpek’i Türkiye’ye iade edilebileceği belirtiliyor. Akın İpek ise Londra’da lüks içinde yaşamayı sürdürüyor. İpek, kentteki 3 ofisinde, kendi soyadını plakasında taşıyan lüks aracı ve şoförüyle rahat bir yaşam sürüyor. Elebaşı Fetullah Gülen’in prensi olarak bilinen İpek, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “FETÖ’nün çatı davasında” yargılanıyor.

Benzer konular