Haftanın Manzarası

YÜRÜĞİMİZ YANDI KİNİMİZ KATLANDI

Terör örgütü PKK’nın kalleşliği bir kez daha ciğerimizi yaktı. Batman Hasankeyf’te teröristlerin yıllar önce döşediği düşünülen patlayıcı zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirildi. Patlamada 8 Mehmetçiğimiz şehit düştü. Yol yapımı sırasında emniyeti sağlayan askerlerimizin baba ocaklarına ateş düşerken geriye yürek yakan hikayeleri kaldı.

TÜRKİYE GÖZYAŞLARI İÇİNDE OKUDU

2 yıllık Uzman Çavuş olan Ali Hekim daha 25 gün önce Arzu Hekim ile evlenmişti. Samsunlu Uzman Çavuş Uğur Göksu ise 1 yıl önce Nesrin Atağ ile nişanlanmıştı. İki hafta önce sosyal medyadan nişanlısıyla fotoğrafını paylaşan Uğur Göksu’nun “Yanında olmasam da kalbim seninle sevgilim” ifadesini Türkiye gözyaşları içinde okudu. İzmirli Astsubay Çavuş Ömer Yiğit Ulus’un kardeşi Çağrı Ulus da astsubay okulunda öğrenciydi. İki yıl önce Dilek Aydın ile evlenen 4 yıllık Uzman Çavuş Süleyman Aydın’ın kardeşi Sefa’nın da Ankara’da astsubay okulunda eğitim gördüğü öğrenildi. Amasyalı şehidin çocukluk arkadaşı Mehmet Erdem, “Doğu görevi bitmişti, tayini çıkıyordu. Bu tarafa gelecekti, nasip olmadı” dedi. İzin için ailesinin yaşadığı Balıkesir Bigadiç’e bağlı Bademli mahallesine gelen Şehit Uzman Çavuş Okan Dinçer pazartesi günü tekrar görev yerine dönmüştü. 24 yaşındaki şehit Yahya Şen’in Özel İdarede çalışan ikiz kardeşinin olduğu ve ağabeyinin de uzman çavuş olarak Ankara’da görev yaptığı öğrenildi.

700 TERÖRİST ÖLDÜRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batman’da 8 askerin şehit olduğu terör saldırısına çok sert tepki gösterdi. Tüm şehitler için Fatiha suresinin okunmasını isteyen Erdoğan, “Bu mücadelemizi hiç aksatmadan kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarını yerde bırakmayacağız. Bu gelişmeler, olaylar, bizim hırsımızı da özellikle düşmanımıza karşı olan kinimizi de daha da fazlasıyla artırmaktadır. Bunu da bilmelerini tekrar hatırlatıyorum” diye konuştu.

Saldırının olduğu günün akşam saatlerinde ‘TRT World Forumu’nda soruları cevaplayan Erdoğan burada da teröre karşı kararlılık vurgusu yaptı. Şehit sayısının 7 olarak açıklandığı dakikalarda konuşan Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün bizim 7 şehidimiz var. 7 Mehmedimiz şehit oldu. Duracak mıyız? Durmayacağız. Onlar bizden 7 şehit aldı, biz onlardan 700 tane teröristi öldüreceğiz, üzerine üzerine gideceğiz. Kesinlikle durmak yok.”

Cemal Kaşıkçı nerede?
Geçtiğimiz Salı günü Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na giren ve daha sonra kendisinden haber alınamayan gazeteci-yazar Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti hakkında kafa karıştırıcı gelişmeler yaşandı. Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, başkonsolosluk binasına girdikten sonra kendisinden haber alınamadığı iddia edilen Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, binadan çıktıktan sonra kaybolduğunu ve gerçeklerin ortaya çıkarılması için Türk yetkililerle temasta olduklarını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı, 59 yaşındaki Cemal Kaşıkçı hakkında izahat vermesi için Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji’yi bakanlığa çağırdı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, El Khereiji ile görüştü. Konsolosluk binasının önünde bekleyen Kaşıkçı’nın nişanlısı H.A. “Kaşıkçı’yla birlikte geçen cuma günü Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittiklerini, konsoloslukta evraklar hazırlanmadığı gerekçesiyle haftaya gelmelerinin söylendiğini” anlattı. Nişanlısı “Aynı akşam Londra’ya giden Kaşıkçı’nın daha sonra İstanbul’a döndüğünü ve bilgi almak için aradığı konsolosluktan ‘gelin, evraklar hazırlıyoruz’ diye bilgi verilmesi üzerine yeniden konsolosluğa gittiğini” belirti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığımız üzerinden emniyet birimlerimiz konuyu beri takip ediyorlar. Bizdeki bilgilere göre şu an itibariyle bu Suud vatandaşı olan kişi halen Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda. Takip etmeye devam edeceğiz. Tüm yönleriyle bunu değerlendireceğiz. İlgili birimlerimiz istişare halinde” ifadelerini kullanmıştı.

Şantajcı Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Körfez’deki müttefiği Suudi Arabistan hakkında diplomatik teamüllere uymayan bir açıklama yaptı. ABD Başkanı, ABD ordusunun desteği olmasa ‘2 hafta bile iktidarda kalamayacağı’ konusunda Suudi Kralı’nı uyardığını söyledi. Trump konuşmasında “Suudi Arabistan’ı koruyoruz. Onlar zengin diyebilirsiniz. Ve Kral’ı, Kral Selman’ı seviyorum. Ama ona dedim ki ‘Seni koruyoruz —biz olmasak orada (iktidarda) 2 hafta bile duramazsın- Ordun için ödeme yapmalısın. Kral, trilyonlarca doların var. Biz olmasak ne olacağını kim bilir… Bizimleyken tamamen güvendeler. Ancak biz almamız gerekenleri alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çin INTERPOL’ü merkeze çekti

Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan INTERPOL’ün başkanı Meng Hongwei kayboldu. Olayla ilgili soruşturma neticesinde 29 Eylül’de Fransa’dan Çin’e giden Hongwei’nin Çinli yetkililer tarafından sorguya çekildiği öğrenildi. Çinli Meng’in ülkesini ziyaret etmek üzere 29 Eylül’de Fransa’yı terk ettiği ve bu tarihten beri kendisinden haber alınamadığı ifade edildi. Meng, Kasım 2016’da Interpol Başkanı seçilmişti.

Benzer konular