Haftanın manzarası

ABD SİYASETİ REZİL RÜSVA OLDU

Rus telefon şakacılarının, ABD’nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham’ı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar diye arayarak işlettikleri ortaya çıktı. 13 ve 16 dakikalık iki ses kaydında Graham; S-400, F-35 ve YPG/PKK konularının yanı sıra iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması planlarını anlatıyor. Telefon görüşmesinde Graham, “Sizin YPG sorununuz gerçek bir sorun. Bunu Başkan Trump’a, Obama’nın YPG Kürtlerine güvenerek büyük bir hata yaptığını anlattım. Endişe duyduğum her şeyin ortaya çıkmasından korkuyorum. Şimdi Türkiye’nin Suriye’deki bu tehditten korunmasını sağlamamız gerekir. YPG sorunu konusunda sizi iyi anlıyorum. Başkan da aynı şekilde” ifadelerini kullandı. Öte yandan F-35 meselesine ilişkin de konuşan Graham, “Türkiye’yi F-35 programında görmek istiyorum ve bu S-400 konusunda da bir yol bulacağımızı umuyorum” dedi. Graham, S-400 konusunun da Obama’nın hatası olduğunu ifade ediyor. ABD’li senatör, Gülen (Fetullah Gülen) konusunu yakından takip eden Trump’ın, Halk Bank davasıyla da yakından ilgilendiğini kaydediyor.

İBB’de Çince ‘Konstantin’ skandalı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ‘toplu taşıma duraklarında Çince’ uygulaması tepki çekti. Durak durak dolaşıp Çince yazıları söken TÜMYAD üyeleri, “Biz Çince’yi söküp yerine Türkistan yazıları, Atatürk posterleri asıyoruz. İBB görevlileri 2 saat sonra yine Çince ifadeler asıyorlar” dedi. TÜMYAD Başkanı Salih Kılıç, Çemberlitaş durağına Çince “Konstantin Sütunu” tabelası asıldığını ve fark edilince İBB tarafından değiştirildiğini de söyledi.

İstiklâl Marşı 1 milyon kazandırdı

‘Kim Milyoner Olmak İster’ adlı yarışmada 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Arda Ayten 1 milyonluk soruyu doğru bilerek büyük ödülün sahibi oldu. Atv’de yayınlanan yarışmada 1 milyonluk soru şöyleydi: “On kıtadan oluşan İstiklal Marşı’nın tamamında, bu kelimelerden hangisi diğerlerinden daha az geçer?” Yarışmacı Ayten, ‘vatan’, ‘kan’, ‘toprak’ ve ’yurt’ şıklarından ’toprak’ seçeneğini söyleyerek doğru cevabı bildi ve 1 milyon TL’nin sahibi oldu.

Portekiz’de görev Costa’nın

Portekiz Cumhurbaşkanı Sousa, 6 Ekim Pazar günü yapılan genel seçimlerin ardından meclise giren siyasi partilerin liderleriyle yaptığı görüşme turunu sona erdirdi. Sousa, mevcut durumda Başbakan olan ve seçimlerden 1. siyasi parti olarak çıkan PS’nin lideri Costa’yı hükümeti kurmakla görevlendirdi. Komünist Parti ve Sol Blok’un dışarından desteğiyle son 4 yıldır ülkeyi azınlık hükümetiyle yöneten PS, 2015 yılındaki son seçimlere nazaran oy oranını ve milletvekili sayısını artırarak pazar günkü genel seçimlerden birinci çıkmıştı. Oyunu artırarak elini daha da güçlendiren PS’nin yeni yasama döneminde de dış destekli azınlık hükümeti kurması öngörülüyor.

Sisi’yi överken Hitler’i andı

Mısır Meclis Başkanı Ali Abdel Aal’ın, Nazi diktatörü Adolf Hitler’in altyapı yatırımlarını övmesi ülkede tartışma yarattı. “Hitler hatalar yaptı ama doğu ve batıya yayılabilmesi güçlü bir altyapı kurması sayesindeydi” diyen Abdel Aal, daha sonra sözlerinin bağlamından kopartıldığını söyledi. Abdel Aal bu ifadeleri, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi’nin altyapı yatırımlarını överken kullandı.

Fedakâr babaya ‘devlet baba’ babalığı

Muğla Valiliği, ilkokula başlayan kızı Gamze’yi servis aracının evden rahatça alabilmesi için kendi imkanlarıyla 4 kilometrelik yol açtıran babanın borçlarını ödedi. Muğla Valisi Esengül Civelek’in talimatıyla Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, baba Ramazan Korkut’a borçlarının kapatıldığı müjdesini verdi. Yıldız, babaya hassasiyeti için teşekkür etti. Korkut ise devletinin kendisine sahip çıkmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Muğla’da yaşayan Ramazan Korkut, ilkokula başlayan 6 yaşındaki kızı Gamze’nin, evlerinden servis aracına rahat ulaşabilmesi için kendi imkanlarıyla 4 kilometrelik yol açtırmıştı. Korkut, “Yolun dar bölümlerini kepçeyle genişlettirdim. 63 saat kepçe, 6 gün boyunca 4 kamyon çalıştırdım. Toplamda 42 bin lira masraf ettim” ifadelerini kullanmıştı.

Netherlands’ta ‘Hollanda’ temizliği

Hollanda aldığı karar ile ülkenin batı kıyısını ifade eden ‘Holland’ ismi yerine ülkenin tamamını ifade eden ‘Netherlands’ ismini kullanacak. Netherlands dünya genelinde kullanılsa da ülkenin resmi adı Holland olarak yer alıyordu. Söz konusu karar Hollanda isminin uyuşturucu ve Red Light Sokağını anımsatması sebebiyle alındı. Ülkenin yeni imajının Netherlands adı etrafında şekillendirilmesi planlanıyor.

Nahda koalisyon ortağı arayacak

Tunus’ta gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin resmi sonuçlarına göre Nahda Hareketi, 52 milletvekili çıkararak birinci oldu. Nahda’yı sırasıyla Tunus’un Kalbi Partisi (38 milletvekili), Demokratik Akım (22), Onur Koalisyonu (21), Özgür Anayasa (17), Halk Hareketi (16), Yaşasın Tunus (14) ve Tunus Projesi (4) partileri izledi. Seçimlerde bu partilerin dışındaki diğer listeler ise 33 milletvekili çıkardı. 217 sandalyeli parlamentoda hiçbir parti hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamazken, birinci parti Nahda Hareketi çok parçalı yapıda koalisyon ortakları bulmaya çalışacak.

Göstericiler Hong Kong’da hayatı durdurdu

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde yönetimin getirdiği maske yasağının ardından protestolar devam ederken, yüzlerce maskeli protestocu, geçen sene 6 yıl hapse mahkum edilen bir aktivist Edward Leung’un temyiz duruşması sırasında eylem yaptı. “South China Morning Post” gazetesinin haberine göre, protestolar sırasında ağır hasar gören bazı metro istasyonlarında günlerdir hizmet verilemiyor. Yetkililer, aralarında servis merkezi tamamen yakılan Kwun Tong İstasyonu’nun da bulunduğu 7 metro istasyonunun kapalı olduğunu aktardı.

Çin’den Afrika’ya yatırım kuşatması

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi Ernst & Young’un (EY) hazırladığı rapora göre, Afrika kıtasına 2014-2018 döneminde en fazla doğrudan yatırım yapan ülke 72,2 milyar dolarla Çin oldu. Çin’i, frankofon (Fransızca konuşan) ülkelere yaptığı 34,1 milyar dolarlık yatırımla Fransa izlerken, ABD 30,8 milyar dolarla 3., Birleşik Arap Emirlikleri 25,2 milyar dolarla 4. sırada yer aldı. Çin’in en fazla yatırım yaptığı sektörlerin başında perakende-satış, altyapı, finans, telekomünikasyon, turizm, medya ve teknoloji yer aldı.

Tarihin en büyük seri kâtili

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 35 yılda 90’dan fazla kadını boğarak öldürdüğünü söyleyen Samuel Little adlı mahkumun iddialarını doğrulayarak, bu kişinin ABD tarihinin en büyük seri katili olduğunu açıkladı. 2012’den beri California’da hapiste olan 79 yaşındaki Little, geçen yıl 1970-2005 yılları arasında farklı eyaletlerde 93 kişiyi öldürdüğünü iddia etmişti. FBI’ın açıklamasında federal uzmanların Little’ın tüm itiraflarının doğru olduğuna inandığı ve şimdiye kadar 50 cinayetin Little tarafından işlendiğinin teyit edildiği belirtildi.

Avrupa’nın en genç ülkesi 7. kez seçime gitti

Kosova’da erken genel seçimlerde, resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Vetvendosye (VV) Partisi’nin yüzde 25.82 oy alarak önde gittiği belirtildi. Kosova Demokratik Birliği’nin (LDK) yüzde 24.93 ve Kosova Demokratik Partisi ise yüzde 11.57 oy aldı. Kosovalı Türklerin tek Türk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) yüzde 0.80 oy aldığı ifade edildi. Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova, 20 yıldan bu yana 7’nci kez genel seçimler için sandık başına gitti. 120 sandalyeli Kosova Meclisi’nde, 2 Türk vekilin yer alması bekleniyor.

Benzer konular