Haftanın Manzarası

Oyalarsanız bitiririz!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Suriye’de Güvenli Bölge’nin tesisine yönelik çalışmalara ilişkin telefon görüşmesinde çok net ifadeler kullandı. Bakan Akar tarafından Fırat Kalkanı Harekatında 3 binden fazla DEAŞ’lıyı etkisiz hale getiren Türkiye’nin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin verilmeyeceğini ABD kanadına vurguladı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Akar’ın görüşmede Esper’e, “Fırat’ın doğusunda takriben 30 kilometrelik derinlikte, sınır boyunca ağır silahlardan ve teröristlerden arındırılmış Güvenli Bölge / Barış Koridoru kurulması ve oyalama, geciktirme olursa bu çalışmaların biteceği ve Türkiye’nin bunda son derece kararlı olduğu” mesajı verildiğine işaret edildi. Akar’ın, Türkiye’nin ABD’den beklentisinin, “Silah ve mühimmat başta olmak üzere terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye desteğini tamamen sonlandırması” olduğunun altını çizdiği kaydedildi.

****

Başkanlar akrabalarını işe alamayacak

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla AK Parti’de devam eden “yerel yönetimler yasa taslağı” üzerine çalışmalarda sona gelindi. AK Parti’nin 9 ana başlıktan oluşan yasa taslağında imar ve planlama, görev alanları, finansman, belediye organları, teşkilat ve personel, denetim, izleme ve şeffaflık, işlevini yitirmiş yasaların kaldırılması, belediye başkanlarının özlük hakları ve istişareye bırakılan konular yer alıyor. Düzenlemede yer alan bazı başlıklar şunlar:
 Yatay mimari ve kimlikli bir mimari öne çıkacak.
 Belediye başkanlarının özlük hakları düzelecek.
 Çevre temizlik vergisiyle, katı atık vergisi birleştirilecek.
 İstifa eden belediye meclis üyesinin yedeği partisinden olacak.
 Belediye başkanları akrabalarını işe alamayacak.
 Büyükşehir belediye başkanlarının yetkilerinde azalma olmayacak.
 Belediye borçlarının faizleri silinmeyecek.

****

Öğretmenin aşağıladığı Suriyeli çocuk intihar etti

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki Suriyeli Vail El Suud isimli çocuk mezarlığın kapısına kendisini asarak intihar etti. Küçük çocuğun olayın yaşandığı gün okulda görevli bir öğretmen tarafından azarlandığı ve genel olarak da diğer öğrenciler tarafından Suriyeli olmasından dolayı dışlandığı öğrenildi. Olay geçen hafta Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Acısu Mahallesi Kızılay Caddesi üzerinde bulunan Acısu Mezarlığı’nda meydana geldi. Vatandaşlar mezarlığın kapısında asılı halde bir çocuk gördü. Kısa süre sonra olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından yapılan kontrollerde küçük çocuğun hayatını kaybettiği belirlendi. Ailesi tarafından teslim alınan küçük çocuğun cenazesi hayatını kaybettiği mezarlık olan Acısu Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

****

Volkswagen resmen Türkiye’de

Merkezi Almanya’da bulunan Volkswagen, Manisa’da 943,5 milyon lira sermayeli şirket kurdu. Şirket; Otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu. 1,3 milyar euro yatırımla 2022 yılında faaliyete alınması planlanan fabrikada Skoda’nın Karok, Seat’ın ise Ateca modelinin üretilmesi planlanıyor. Yıllık 300 bin araç kapasiteli tesiste ilk etapta 5 bin personel istihdam edilecek. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, “Dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Volkswagen (VW) markasının yatırım için ülkemizi seçmesi ülkemize olan güvenin de açık bir göstergesidir. Aynı zamanda Volkswagen, iç pazarımıza olan güvenini de ortaya koymaktadır” dedi.

****

İstanbul’da metrobüs kaosu

İstanbullular, geçtiğimiz hafta şehrin ana ulaşım hattı olan metrobüslere ulaşmak için uzun kuyruklarla karşı karşıya kaldı. En çok yoğunluğun yaşandığı durakların başında gelen Altunizade’de oluşan tablonun arkasında yönetim zafiyeti olduğu oraya çıktı. Üsküdar-Çekmeköy metro hatlarının sefer sıklığına müdahale eden İBB yönetiminin metrobüs yoğunluğunu hesaba katmadığı ve her hafta yapılması gereken ulaşım koordinasyon toplantılarının gerçekleştirilmediği dile getirildi. İBB çözüm olarak Altunizade’deki üst geçide İstanbulkart gişesi koyması ise yeni tartışmalar doğurdu. Metrobüse binmeyen fakat üst geçitten yolun karşısına geçenler de para ödemek zorunda kaldı. İETT’nin, duraklardaki ‘sefer bilgilendirme ekranları’ndaki hatalar da başka bir gündem oldu. Otobüslerin duraklara ulaşma dakikaları ve konumlarını gösteren bilgilendirme ekranlarının çalışmadığını gösteren çok sayıda paylaşımyapıldı.

Benzer konular