Haftanın Manzarası

Mursi’nin küçük oğlu Abdullah babasına gitti

Mısır’ın tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen ve ardından darbeyle görevden alınarak tutuklanan, geçtiğimiz aylarda vefat eden Muhammed Mursi’nin en küçük oğlu Abdullah Mursi, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Mursi ailesinin avukatı Abdulmun’im Abdulmaksud tarafından yapılan açıklamada, Abdullah Mursi’nin aracını kullanırken kalp krizi geçirdiği, yanındaki arkadaşının aracı durdurup onu hastaneye yetiştirdiği ancak bütün çabalara rağmen Abdullah Mursi’nin kurtarılamadığı belirtildi.

Abdullah Mursi’nin aile mezarlığına defnedilmesi yönündeki talepler Sisi rejimi tarafından reddedilirken, gece vakti ve yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen cenaze törenine sadece Mursi ailesiyle Abdullah’ın az sayıda arkadaşının katılmasına izin verildi. Abdullah Mursi, Kahire’de babasının medfun bulunduğu kabristanın yakınına defnedildi.

Ailenin sözcüsü konumundaki Abdullah Mursi, babasının yargılandığı dönemde yaptığı açıklamada “hukuksuz yargılama” yapıldığı, babasının hayatını tehdit eden bazı durumlardan şikâyet etmesine rağmen mahkeme tarafından dikkate alınmadığını belirterek, 3 Temmuz 2013’ten bu yana alıkonulan babasının hayatından Mısır yönetiminin sorumlu olduğunu vurgulamıştı.

Genç Abdullah’ın ölümünün doğal yollardan olup olmadığı da tartışılan konular arasında. Ailenin avukatı Mısır Savcılığı’nın, Muhammed Mursi’nin küçük oğlu Abdullah’ın ölüm nedeni hakkında soruşturma açtığını duyurdu. Abdullah Mursi, babası Muhammed Mursi’nin vefatının ardından Facebook hesabından Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve diğer yetkilileri babasını öldürmekle suçlayan paylaşımlarda bulunuyordu.

**

İBB Başkanının şovu İstanbul’da hizmetleri durdurdu

Kayyum atanan HDP’li belediyelere verdiği destek, yaptığı zamlar ve ekmeğinden ettiği emekçiler nedeniyle tepkilerin odağına yerleşen Ekrem İmamoğlu, çareyi şov yapmakta buldu. Hizmet araçlarını Yenikapı Meydanı’na dizen İmamoğlu, israf masalına sarıldı. Meydana ‘lüks araç’ diye sıraladığı araçlar içinde köpek toplama aracı da vardı, evde bakım hizmeti veren araçlar da. İmamoğlu’nun sahadaki araçları toplaması hizmetlerde aksamalara neden olurken Yeni Şafak’ın edindiği bilgilere göre, CHP’li İmamoğlu tüm iştirak şirketlerine, bünyesinde kaç aracın bulunduğunu ve kaç araçlık bir tasarruf sağlayabileceğini sordurdu. İştirak şirketleri tasarruf edebilecekleri sayının 3-5 aracı geçmeyeceğini belirtti. İştirak şirketlerinin vermiş olduğu sayıyı beğenmeyen CHP yönetimi, şirketlerden şov için 3-4 katı fazla araç istedi. Bunun üzerine sahada görevdeki araçlar toplanarak Yenikapı’ya gönderildi. İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, “Seçim kampanyası sürecinde İmamoğlu, bin 717 makam aracından bahsetmişti. Makam araçları yok, sahadaki araçları toplamışlar. Aldığım bilgilere göre, toplama işlemi salı gününe kadar devam edecek. İstanbul’da hayat durmuş vaziyette. Evde bakım çalışmaları kapsamında evinde hizmet gören kişilere hizmet ulaştırılamıyor. Bir kara propaganda yapmak için İstanbul’da hayatı durduruyorlar” şeklinde konuştu.

***

Yakıp yıktığı İstanbul’u yönetecek

İstanbul’da araçların yakıldığı, dükkanların yağmalandığı Gezi terörünün organizatörlerinden Tayfun Kahraman, şimdi şehri yönetecek. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kahraman’ı Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı’na atadı. Gezi olaylarını tüm Türkiye’ye yayan Anadolu Kültür Vakfı’ndaki toplantılarda çekirdek ekipte yer alan Kahraman “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ile yargılanıyor. Kahraman, Gezicilerin yurtdışı irtibatını sağlıyordu. 14 Mayıs 2016’da da sosyal medyada “Gaz maskelerini gömdük ama yerini unutmadık” yazmıştı.

***

İstanbul Havalimanı 30 milyon yolcuya ulaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı’nda 30 milyon yolcu sayısına ulaşıldığını açıkladı. Turhan, İstanbul Havalimanı yapılırken kendilerine yöneltilen eleştirilerden bahsederek şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Havalimanımız 30 milyon yolcu sayısına ulaştı. Yolcu sayısı hızla artmaya devam ediyor. Bu yıl 6 yeni noktaya daha uçuş başladı ve yıl sonuna kadar 10 yeni noktaya ulaşılması bekleniyor. Bugün 126 ülkede 325 noktaya uçuş gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl bu rakam 305 seviyelerindeydi.”

***

Değnekçilere geçit yok

İstanbul Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü ve Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlardan haksız otopark ücreti talep eden “değnekçi” adı verilen kişilere yönelik operasyon düzenledi. İstanbul’un Bakırköy, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy ilçelerinde gerçekleştirilen operasyonda sivil kıyafetli polisler vatandaşlardan haksız yere ücret talep eden kişilere yönelik denetimler yaptı, ekiplere resmi kıyafetli asayiş ve trafik polislerinin yanı sıra bekçiler de eşlik etti. Haksız otopark ücreti talep eden kişiler gözaltına alınarak karakola götürülürken gözaltına alınan bazı kişilerin İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İspark otoparklarını kullanan vatandaşlardan ücret talep ettiği de öğrenildi.

***

Ödüllü film çekti parasızlıktan gidemedi

Annesinin 12 Eylül 1980 askeri darbesinde yaşadıklarını “Kar Zamanı” filmiyle beyaz perdeye aktaran Cevahir Çokbilir, 5 binden fazla filmin yarıştığı Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali’nde, ‘En İyi Sinematografi ödülüne layık görüldü. Seyahat giderlerini karşılayamadığı için törene gidemeyen Çokbilir’in ödülü kargoyla gelecek. 29 Ağustos’ta Hollywood’da Raleigh Stüdyoları’nda düzenlenen törene katılamamanın üzüntüsünü yaşayan genç yönetmen, ödülü ABD’deki törene gidip alamaması nedeniyle sevincinin yarım kaldığını söyledi. Hollywood Raleigh Stüdyoları’nda düzenlenen ödül törenine davet edildiğini aktaran Cevahir, “Uçak bilet fiyatları çok yüksekti. Filmde rol verdiğim annemle benim Amerika’ya gidişimiz, filmin bütçesinin neredeyse yarısı kadar olduğu için ödül törenine katılamadık. Ödül kupamızı artık kargoyla bekliyoruz” diye konuştu.

***

Çifte ehliyet dönemi başlıyor

Yurtdışında yaşayan vatandaşların ehliyet çilesi çözülüyor. Karayolları Yönetmeliği’nde sorunu çözecek bir değişiklik olacağını aktaran AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, vatandaşların ülkelerinde araç kullanmak için yurt dışı ehliyetlerini Türkiye’ye iade zorunluluğunun kalkacağını söyledi. Konuya ilişkin yapılan çalışmalar hakkında Yeni Şafak’a bilgi veren Sırakaya, yurt dışında yaşayan vatandaşların ülkelerinde araç kullanmak için yurt dışı ehliyetlerini Türkiye’ye iade zorunluluğunun önüne geçmek için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

***

Ronaldo insanlığı ile yine mest etti

Yardım severliği ve Filistin halkına desteğiyla bilinen Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo, İtalya’nın futbol ligi Serie A’da geçtiğimiz sezonun en iyi oyuncusu ödülüne layık görülmüştü. Ronaldo, ‘en iyi’ unvanını elde ettiği için Serie A’nın kendisine verdiği rozeti maçlarda takma hakkını elde etmişti. Ancak Ronaldo, formasına işlenmesi gereken rozeti takmama kararı aldı. Portekizli yıldız, “Takım arkadaşlarımın üstünde sayılmak istemiyorum. Bu yüzden rozeti takmak istemiyorum” ifadelerini kullandı.

***

Türkiye’nin Maldivler’i 1 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak üzere

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan ve beyaz kumsalları ve turkuaz renkli suyu rengiyle “Türkiye’nin Maldivler’i” olarak anılan Salda Gölü’ne bu yılın sekiz ayında gelen ziyaretçi sayısı 800 bini geçti. Burdur Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak – 31 Ağustos arasındaki ziyaretçi sayıları, 2018’in aynı dönemi ile karşılaştırıldığında önemli artış kaydedildi. Son yıllarda bilinirliği oldukça artan, doğal güzelliği ve yoğun ziyaretçi sayısı ile gündeme gelen Salda Gölü’ne turist akınının sürmesi bekleniyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Vali Hasan Şıldak, “Temel hedefimiz, tarihi ve doğal mirasımızı koruyarak sahip olduğumuz potansiyeli turizme kazandırmak ve gelen ziyaretçilerimize yeterli ve kaliteli hizmet sunabilmektir” dedi.

 

 

 

Benzer konular