Haftanın Manzarası

Bu kayıtların içerisinde çok şeyler var

AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu kutlu çatının altından ayrılanların hiçbirinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır, şimdiden sonra da okunmayacaktır” dedi. “Bu ülkeye demokraside ve ekonomide Cumhuriyet tarihindeki en büyük atılımı AK Parti yaptırmıştır” diyen Erdoğan, “AK Parti, ancak kendisi gibi olmaktan çıktığında misyonunu kaybeder. Tıpkı bu çatının altından ayrılanlar gibi milletle irtibatını kaybederek yolunu şaşırdığı gün AK Parti’nin de vadesi dolmuş demektir” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hafıza kayıtlarımızın içinde olanları da vakti geldiğinde milletimizle paylaşacağımızı şimdiden burada söylüyorum. Bu kayıtların içerisinde çok şeyler var. Kim kimdir bunları milletimizin bilmesi lazım” diye konuştu.

***

Bir kadın eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde katledildi: FERYADI YERİ GÖĞÜ İNLETTİ

Kırıkkale’de, bir lokantada karşılaştığı eski eşi Emine Bulut’u (38) 10 yaşındaki kız çocuğunun yanında boğazından bıçaklayarak öldüren Fedai Varan geçtiğimiz hafta gözaltına alınmış ve sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı. Cani adamın, kızının gözü önünde işlediği cinayetin görüntüleri yayınlandı ve Türkiye adeta ayağa kaldı. Son sözü, “Ölmek istemiyorum” olan ve kızının “anne gitme” feryatlarının duyulduğu görüntülerden sonra Türkiye’de idam cezasının geri getirilmesi yeniden gündeme geldi. Binlerce kişi sosyal medyada Emine Bulut’un katili Fedai Varan’a idam cezası verilmesini istedi.
Varan hakkında ‘canavarca hisle tasarlayarak insan öldürme’ suçundan iddianame hazırlandı ve ağırlaştırılmış müebbet cezası isteniyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, cinayetin ardından Kırıkkale Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerinin olaya müdahil olduğunu ve saldırıya tanık olan çocuğun yakınlarının yanında olduğu, bakanlık psikologlarının gözetiminde bulunduğunu açıkladı.

Hak ettiği cezayı alacak

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyu yakında takip ettiğini kaydederek “Cumhurbaşkanımız, Emine Bulut’un vahşice katledilmesinden dolayı failin hak ettiği cezayı alması ve kadına yönelik şiddetle mücadele noktasında gerekli adımların atılması için yetkilileri göreve çağırmıştır” açıklamasını yaptı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise “Bütün kurumlarımız toplumumuzu infiâle sürükleyen bu hadiseyi hukukî olarak takip etmektedir” dedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargı makamları tarafından caniye hak ettiği cezanın gecikmeksizin verileceğine inancım tamdır” açıklamasını yaparken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Emine Bulut cinayetine ilişkin “Özellikle kadına ve çocuğa dönük şiddete karşı yeri göğü inletmemiz lazım” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da “Emine Bulut’un son nefesinde evladına söylediği ‘Ölmek istemiyorum’ sözleri, bugüne kadar kadına yönelik şiddete kurban verdiğimiz tüm kadınlarımızın ortak çığlığı olmuştur” dedi.

Hutbeden taziye

Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbede, Emine Bulut’un eski eşi tarafından öldürülmesine değinerek “hunharca bir cinayet işlendiğini” vurguladı. Erbaş, “Vefat eden hanım kardeşimize ve onun gibi bu şekilde cinayete maruz kalan nice masuma Allah’tan rahmet, arkalarında bıraktıkları yavrulara ve sevdiklerine sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı. Öte yandan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, ve Trabzonspor başta olmak üzere çok sayıda spor kulübü Emine Bulut’un Kırıkkale’de boşandığı eşi tarafından öldürülmesine sert tepki gösteren açıklamalar yayınladı.

***

‘En karlı’ rezalet!

Çinli Byte Dance’in sahibi olduğu video paylaşım uygulaması Tiktok, kurulduğu 2016 yılından bu yana gösterdiği performansla, 500 milyon kullanıcı sayısına en kısa sürede ulaşan uygulama oldu. Sadece 3 yılda bu eşiği geçen uygulama, 75 milyar dolar ile en değerli start-up unvanını da elde etti. Türkiye’de de büyük bir popülariteye sahip uygulamanın sadece 2019’un ilk çeyreğinde elde ettiği gelir ise 600 milyon dolar. Türkiye’de kullanıcı sayısı 28 milyona ulaşan uygulama, ahlaki değerleri içten içe çökertiyor. Herhangi bir içerik sınırlaması olmayan ve kontrolsüz kullanılan Tiktok uygulaması birçok sosyal sorunu beraberinde getiriyor. Özellikle sosyal reklamlar üzerinden her kesime ulaşan uygulama çocuk istismarına da çanak tutuluyor. Cinsel içerikli yorumlar ve görüntüler “eğlence” adı altında milyonlarca kişiye ulaştırılıyor. Aileler tarafından büyük tepki toplayan uygulama yüzünden intihar eden, eşini boşayan ve sicili bozulan insanlar var.

***

***

ASELSAN rekor kırdı

Türkiye’nin savunma sanayindeki dev firması ASELSAN’ın bakiye sipariş tutarı 10,2 milyar doları aşarak tarihi zirve seviyesine ulaştı. Şirket, geçen seneyi 9,1 milyar doları bakiye siparişle kapattı ve bu yılın ilk altı aylık döneminde yaptığı teslimatların yanı sıra, 1,8 milyar dolar tutarında yeni sözleşme imzaladı. Dünyanın en büyük savunma sanayii şirketlerinin sıralandığı Defense News Top 100 listesinde 52’inci sırada yer alan ASELSAN, savunma alanındaki liderliğini güçlendirerek bu yılı lira bazında yüzde 40-yüzde 50 oranında büyüme ile kapatmayı hedefliyor.

***

Fiyatına bakmadan alın

Altının yükselişi yatırımcıların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Dünyaca ünlü yatırımcıların tavsiyeleri de bu yönde. Yıllardır tahtından inmeyen altının yukarı yöndeki seyri devam ederken, ABD’li ünlü yatırımcı Mark Mobius, altın fiyatları ne olur sorusuna “Up, up and up!” (Yukarı, yukarı ve yukarı) cevabını verdi. Mobius, Bloomberg ile gerçekleştirdiği mülakatta “Altında uzun vadeli beklenti yukarı yönlü. Bunu söylememin nedeniyse para arzının yukarı yönlü olması. Açıkçası herhangi bir seviyeden altın almanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yön yukarı, yukarı ve yukarı” dedi.

***

Milyoner hırsız mahalle bekçisine enselendi

Adana’da banka ve kurumlar arasında para transferi yapan güvenlik firmasının müdürü Burak Ekinci ve Mehmet Emin Gergersoy 4 milyon 795 bin euro ile kayıplara karışmıştı. Aylardır firari konumunda bulunan Mehmet Emin Gergersoy, İstanbul Aksaray’da rutin kontroller sırasında mahalle bekçileri tarafından yakalandı. Diğer hırsızlık zanlısı Burak Ekinci’nin ise Adana’da ormanlık bir alandaki kulübede gizlendiği ve yiyecek olarak kuru ekmekten başka bir şey bulamayınca birkaç kez adres değişikliği yapmak zorunda kaldığı öğrenildi. Ekinci’nin, yakalanması halinde kendisine avukat tutması için akrabaları ve arkadaşlarına 60 bin Euro para aktardığı öğrenildi.

***

Gizemli hastalık

Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılan elektronik sigara ABD’de yaz aylarında ortaya çıkan gizemli akciğer hastalığına neden oldu. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinden yapılan açıklamada, 28 Haziran ila 20 Ağustos arasında, ülke genelinde 16 eyalette elektronik sigara kullanan 153 kişinin tıbbi olarak henüz tanımlanamayan bir akciğer rahatsızlığı şikayetiyle sağlık merkezlerine başvurduğu bildirildi. Nefes almada zorluk, nefesin kesilmesi ve göğüs ağrıları gibi semptomlarla ortaya çıkan hastalığın bazı vakalarda kusma, ishal ve bitkinlik gibi sindirim sistemi kaynaklı şikayetlere de yol açtığı belirtildi. Açıklamaya göre, CDC yetkilileri vakalar üzerine soruşturma başlatırken, ülkedeki tüm doktorları semptomlar üzerine bilgilendirerek benzeri vakaları merkeze bildirmeleri konusunda uyardı.

***

Benzer konular