Haftanın manzarası

Tüm dünya öğrendi:Can Dündar ajandır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüşmesinin ardından kendisine yöneltilen Can Dündar sorusuna çok net cevap verdi: “Can Dündar ajandır, devlet sırlarını ifşa etmiştir ve Türk yargısına göre mahkûmdur.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan iki lider önemli konulara değindi. Erdoğan’ın terör örgütleri PKK ve FETÖ mensuplarının Almanya’da barındığını söyledi. Merkel ise PKK’nın Almanya’da tüm faaliyetlerinin yasaklandığını savundu. FETÖ konusunda Türkiye’nin savlarını ciddiye aldıklarını vurgulayan Merkel, “Bu konuda daha çok bulgu ve kanıta ihtiyacımız var. Almanya’da aranan bazı kişiler mevcut. Bazı vakalarda başarılı olamadık. Bazı kişilerin burada olup olmadığını ise bilmiyoruz’’ diye konuştu. Açıklama sırasında Alman bir gazeteci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘akredite olmasına rağmen Can Dündar’ın toplantıya katılmama sebebi’ni sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yanıt olarak, Türk yargısının bırakılması gerekli olanları tutuksuz yargılanmak üzere de olsa bıraktığını belirterek şunları kaydetti: “Can Dündar’ın bir ajan olduğunu, devletin sırlarını ifşa etme durumunda olan bir kişi olduğunu ve 5 yıl 10 aya mahkum edildiğini biliyorsunuzdur. 5 yıl 10 aya mahkum olan bir kişi, kaçarak Almanya’ya gelmiştir. Şu anda bu kişi Türk yargısına göre bir mahkumdur ve 5 yıl 10 ay mahkumiyeti vardır, ajandır. Devletin sırlarını ifşa etmiştir. Hiçbir ülkede devletlerin sırları ifşa edilmez, suç teşkil eder” şeklinde konuştu.

***

UEFA’da Türkiye düşmanlığı: Son gece kaybettik

Türkiye favori olarak görüldüğü Euro 2024 ev sahipliğini, başkanlığı için desteklediğimiz UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’in arkamızdan iş çevirmesi ile Almanya’ya kaptırdı. Irkçılıkla çalkalanan Almanya’yı seçen UEFA üyelerini son gece Ceferin’in Türkiye’ye oy vermemeleri için ikna ettiği öğrenildi.

UEFA, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Almanya’da düzenlenmesine karar verdi. Türkiye’nin EURO 2024’ün ev sahipliği sloganı olan “Birlikte Paylaşalım” ile futbolda ırkçılık ve ayrımcılığa karşı bir duruş sergilemesi beklenen UEFA, tam tersi yönde hareket etti ve organizasyonu ırkçılığın gölgesindeki Almanya’ya verdi. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Almanya’nın EURO2024’ü düzenleyeceğini açıklamasının ardından kararın gerekçelerini ve Türkiye’nin neden kaybettiğini açıkladı. Ceferin, “Değerlendirme raporu sonucunda Türkiye’de düzenlemenin bazı riskleri vardı. Otel kapasitesi limitliydi. Birçok şehir için bazı endişeler vardı. Ulaştırma altyapısı ile ilgili bazı riskler vardı. Türkiye’nin adaylığı, UEFA için uzun vadeli hedefler içeriyordu” ifadelerini kullandı. Ceferin’in Türkiye ile ilgili açıklamaları tepki çekerken, Almanya’nın ırkçılıkla ilgili dosyalarının değerlendirmede dikkate alınmaması oylama ile ilgili şüpheleri beraberinde getirdi. Ceferin’in oylama sabahı daha önce Türkiye’ye oy verecekleri yönünde görüş bildiren 5 icra kurulu üyesinin oylarını yaptığı kulislerle değiştirerek Türkiye’nin seçimi kaybetmesindeki bir numaralı aktör olduğu da öne sürülüyor. Diğer yandan Almanya’nın Türkiye düşmanlığıyla bilinen Bild gazetesinin pazar günü UEFA İcra Kurulu üyelerinin kim için oy kullanacağını veya kullanmaya yakın olduğunu açıkladığı görsel de birebir doğru çıktı. Bild, oylama sonucunu 12-4 şeklinde verirken bu durum sonucun dün değil daha önceden verildiği şeklinde değerlendirildi. UEFA, bu kararıyla son 60 yılda 12. kez önemli bir organizasyonda tercihini Almanya’dan kullanmış oldu. Almanya ilk kez 1988’de Avrupa Şampiyonası’nı düzenlerken, bugüne kadar 8 Şampiyonlar Ligi finali, 2 UEFA Kupası finaline de ev sahipliği yaptı.

***

Kur’an kursları çocuk açtı

Kur’an kurslarında yeni eğitim yılı Esenyurt’taki Hacı Ahmet Albayrak Camisi Kız Kur’an Kursu’nda düzenlenen törenle başladı. Açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, eğitimde 7 yaşın önemine vurgu yaparak, “7 yaşına kadar çocuklarımızın karakterinin yüzde 63’ü oluşuyor. Bu yüzden 4-6 yaş eğitim kurumları çok önemli. Kur’an Kursu’na desteklerinden dolayı Ahmet Albayrak’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, konuşmasının ardından Ali Erbaş’a plaket takdim etti. Daha sonra 4-6 yaş arasındaki çocukların eğitim gördükleri sınıfları ziyaret eden Erbaş, çocuklarla sohbet ederek onlara çiçek verdi. Burada Albayrak ailesine teşekkür eden Erbaş, “Kur’an kurslarımızın eğitime başladığı ilk günde sizlerle birlikte olmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, Albayrak Yönetim Kurulu üyesi Kazım Albayrak ile Albayrak Holding İcra Kurulu Üyesi Mesut Albayrak ve Albayrak Holding CEO’su Ömer Bolat katıldı.

***

Erzurumsporlu Lennart’a büyük ödül

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’a transfer olan futbolcu Lennart Thy, geçtiğimiz sezon kök hücre bağışlayarak hayat kurtarmış, yaklaşık 2 hafta forma giyememişti. Thy, FIFA Fair-Play ödülünün sahibi oldu. FIFA tarafından 2018 yılının en iyilerinin belirlendiği gala töreni, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlendi. 26 yaşındaki Thy, bu ödüle geçen sezon takımı Venlo’nun PSV ile maç yapacağı gün bir hastaya kök hücre bağışında bulunması nedeniyle layık görüldü. Thy, bağış sonrası “Söz konusu dönemde 1-2 hafta idmana katılamadım, hocalarımdan bunun için izin almıştım. Hatta hafta sonu da PSV ile önemli bir maçımız vardı. O maça rağmen benim için birine yardım etmek daha büyük önem taşıyordu. Ligde o hafta sonu oynanan tüm maçların 11. dakikasında alkışlandım. O hafta kadroda olmamama rağmen haftanın oyuncusu seçildim. “ ifadelerini kullanmıştı.

***

‘Çin işkencesi’ uzaydan görüldü

Uluslararası insan hakları kuruluşları, Çin işkencesi altındaki Doğu Türkistan’da yaşanan zulme kulak tıkıyor. Müslümanların beynini yıkamak için kurulan ve uzaydan bile görüntülenebilen dehşet kampları görmezden gelinirken, araştırmacı Shawn Zhang, Nisan 2017 öncesi ve bugünün uydu görüntülerini karşılaştırarak Çin rejiminin toplama kamplarının nasıl inşa edildiğini ve genişletildiğini gözler önüne serdi. Çin’in işkence kamplarını uydu görüntüleriyle işaretleyen Zhang, 2017 öncesiyle bugünün görüntülerini karşılaştırıp bloğunda yayınladı. Karar gazetesinde yer alan habere göre Shawn Zhang, her bir merkezin 10 binden fazla insan kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor.

Benzer konular