Haftanın Manzarası

Fırat’ın doğusuna ilk adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve ABD’nin, Suriye’de barış koridoru oluşturmak için ortak hareket edeceğini bildirdi. Erdoğan, “Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezi kurulmasının kararı verildi. Burada aslolan Fırat’ın doğusunda bu adımın atılmasıydı, bu da Amerikalılarla birlikte gerçekleştiriliyor” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı ile ABD heyeti arasındaki görüşmelere ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

“3 günlük bir görüşme periyodu oldu. Bu görüşmeler gerçekten olumlu bir istikamette devam etti. Bu görüşmeler yine devam edecek ancak şimdi bir adım atılıyor. (Suriye’de barış koridoru) Tarih vermeyeceğim şimdi Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezinin kurulmasının kararı verildi. Bu harekat merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır.”

Bunun “adım atıldı mı?” sorusunun cevabı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Adım birlikte atılıyor. Burada aslolan Fırat’ın doğusunda bu adımın atılması meselesiydi. Bu da şimdi Amerikalılarla birlikte gerçekleştiriliyor” dedi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, ABD askeri yetkilileriyle 5-7 Ağustos’ta yapılan görüşmelerin tamamlandığını ve Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması, bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezinin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabakat sağlandığını duyurdu. Türk ve ABD askeri yetkililerince güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda da mutabık kalındı.

***

Ailesiyle görüşülen terörist teslim oluyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK’nın dağ kadrosunun çözüldüğünü belirterek, bu yılın ilk 7 ayında 146 teröristin ikna yoluyla güvenlik güçlerine teslim olduğunu açıkladı. Bakan Soylu, “7 ayda PKK terör örgütünden 87 üst düzey teröristi etkisiz hâle getirdik. Geçen yılın tamamında bu sayı 110’du. Dağ kadroları çözülüyor. Alileriyle görüşüyoruz, ikna faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu yılın daha ilk 7 ayında ikna yoluyla teslim olanların sayısı 146 oldu” dedi.

Güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarla terör örgütleri DHKP-C ile MLKP’nin kırsal kadrosunun da çökertildiğini anlatan Bakan Soylu şu bilgileri paylaştı: “En son İstanbul’da yapılan operasyonla birlikte bir hafta önce Tunceli’den İstanbul’a kaçan 2 MLKP teröristinin de yakalanmasıyla birlikte, ilk önce DHKP-C’nin kırsal kadrosu çökertilmişti, şimdi de MLKP terör örgütünün kırsal kadrosu tamamen çökertildi.”

***

Galatasaray “üçleme” yaptı

Galatasaray, Akhisarspor’u 1-0 mağlup ederek TFF Süper Kupa’nın sahibi oldu. TFF Süper Kupa organizasyonunun 13’üncüsüne Ankara’daki Eryaman Stadı ev sahipliği yaptı. Süper Lig şampiyonu ve Türkiye Kupası’nın sahibi Galatasaray, yeni sezonda TFF 1. Lig’de mücadele edecek Akhisarspor’u Younes Belhanda’nın golüyle 1-0 mağlup etti. Sarı-kırmızılı takım, böylece Süper Lig ve Türkiye Kupası’nın ardından Süper Kupa’da da mutlu sona ulaşarak “üçleme” yaptı. Galatasaray, en son 2015’te 3 kupa birden kazanmıştı. Sarı-kırmızılı ekip, 9. kez mücadele ettiği Süper Kupa’yı 6. kez kazanma başarısı gösterdi. Galatasaray, Süper Kupa’yı en fazla kazanan takım konumunda bulunuyor. Galatasaray, ayrıca geçen yıl Konya’da penaltılarda yenildiği Akhisarspor’dan rövanşı da almış oldu.

***

Vizesiz ilk Türk!

Rusya ile Türkiye arasında varılan hizmet ve hususi pasaport sahipleri için vize serbestisi çerçevesinde Rusya’ya ilk gelen yolcu Moskova Vnukova havalimanından Rusya’ya yeşil pasaportu ile giriş yaptı. TK415 uçağı ile 18:55’te Moskova’ya inen yeşil pasaportlu Türk vatandaşı Ruken Kolçak Gümüştekin vizesiz Rusya’ya gelen ilk yolcu oldu. Gümüştekin’i THY Moskova Müdürü Turan Yardımcı karşıladı. Ruken Kolçak Gümüştekin, girişte hiçbir problem yaşamadığını sadece Rus gümrük muhafaza görevlilerinin biraz şaşırdıklarını belirterek, “Birbirine sordular. Beni biraz beklettiler. Onlar da henüz konuya tam olarak adapte olamamışlardı. Haberleri yok fazla. Çok güzel bir duygu” dedi.

***

Temmuz yakıp geçti

Avrupa Birliği’nin iklim değişikliği gözlemleme kurumu, Temmuz 2019’un kayıtlara geçen en sıcak ay olduğunu bildirdi. Avrupa Birliği’nin (AB) iklim değişikliği gözlemleme kurumu olan Copernicus Climate Change Service’in verdiği bilgiye göre, geçen ay daha önceki rekorun sahibi olan Temmuz 2016’dan ortalama 0,04 santigrat derece daha sıcak geçti. Copernicus Climate Change Service Başkanı Jean-Noël Thépaut, “Sera gazı salımı ve bunun küresel sıcaklıklar üzerindeki etkisi devam ettiği sürece gelecekte yeni rekorlar kırılacak” uyarısında bulundu. Olup biteni küresel ısınmaya bağlayanlar, başımıza gelenlerin yapıp ettiklerimiz yüzünden olduğunu kavrayacak hâlde değiller.

***

İki günde bir camiye bomba!

Almanya’da geçen ay, her iki günde bir caminin bombalı tehdit aldığı belirtildi. Bild gazetesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, temmuzda her iki günde bir caminin, çoğu Neonazi gruplar tarafından yapılan tehdit ve saldırıların hedefi olduğu ortaya konuldu. Buna göre, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) camilerine yönelik 20 tehdit geldi. Almanya’da yaklaşık 850 caminin bağlı bulunduğu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camileri ise 9 bombalı tehdidin hedefi oldu. Açıklamada tehdit aşamasını geçip saldırıya dönüşen olaylara da yer verildi. Buna göre DİTİB camilerine 7 saldırı gerçekleştirildi. ZMD Başkanı Aiman Mazyek, bu rakamların sadece polise bildirilen ihbarlar olduğunu, Müslümanlara ve camilere yönelik tehditlerin gerçek sayısının ise bilinmediğini söyledi.

Benzer konular