Haftanın Manzarası

RTÜK’e internet yayınlarını denetleme yetkisi veren yönetmelik Resmî Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre Netflix, PuhuTv ve BluTV gibi yayınlarını internet üzerinde sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’ten yayın lisansı alması gerekiyor. Ayrıca bu platformlar yine RTÜK denetiminden geçecek. 190 ülkede 130 milyonun üzerinde aboneye hizmet veren Netflix’te 20’ye yakın dizide eşcinsel kişiler başrol ya da ikinci karakter olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Bazı çocuk programlarında bile eşcinsellik öğeleri yer alıyor. Resmî Gazete’de yayınlanan denetim kararını gzt.com’a değerlendiren Netflix’in Türkiye Sözcüsü, Türkiye’nin şirketleri için çok önemli bir Pazar olduğunu
belirterek şunları söyledi: “İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Denetimsizliktir çağ dışılıktır

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’e ilişkin değerlendirmede bulunan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, özellikle çocukların ve gençlerin gelişim sürecinde söz konusu yayınlar aracılığıyla maruz kalabilecekleri zararlı içeriklere karşı alınması gereken tedbirlerin yeni yönetmelikte düzenlendiğine dikkat çekti. Söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin yönetmeliği birçok açıdan faydalı bir adım olarak değerlendiren Altun, “Günümüzde dijital ekosistemin yeni ve hayati gerekliliklerinden biri de özellikle küresel içerik sağlayıcıların, kullanıcı menfaatini önceliklendiren düzenlemelere tabi tutulmasıdır. Dolayısıyla ‘çağ dışı’ olarak nitelendirilmesi gereken ilke ‘denetim’ değil aksine ‘denetimsizlik’tir. İnternet ve sosyal medya platformları yalan haber, nefret, aşırıcılık, terör propagandası ya da cinsel içeriklere yönelik otomatik bir denetim sistemi uyguladıklarını iddia etse de bunun çoğu zaman yeterli olmadığı âşikâr” dedi.

DÜNYADA ÖRNEKLERİ ÇOK

İngiltere’de zararlı içerik konusunda kurallara bağlı kalmayan sosyal medya şirketlerine yüklü para cezası ve hizmet engelleme gibi yaptırımları da içeren yasa taslağı parlamentoya sunuldu. Almanya’da 2018 başında yürürlüğe giren NetzDG yasası ile yasadışı içerikleri 24 saat içerisinde kaldırmayan bireyler 5 milyon avroya kadar, şirketler ise 50 milyon avroya varan para cezasına çarptırılabiliyor. Avrupa Birliği de Görsel-İşitsel Medya Hizmetleri Yönergesinde yaptığı değişiklikle sosyal medya üzerinden yayıncılık yapan şirket ve kişileri bağlayıcı bir dizi tedbiri uygulamaya aldı. ABD’de ise özellikle çocukların cinsellik, şiddet ve uyuşturucu temalı yayınlara karşı korunması amacıyla Netflix ve YouTube gibi platformların içeriklerinin kısıtlanması için kanun teklifi sunuldu.

***

Kumpas mağduru komutanlara terfi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura’da alınan kararlar kapsamında, 30 Ağustos 2019’dan geçerli olmak üzere 14 general ve amiral bir üst rütbeye, 40 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 12 general ve amiralin görev sürelerinin bir yıl, 313 albayın görev sürelerinin ise 2 yıl süreyle uzatıldığı kararlarla bir general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2019’dan itibaren, 47 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2019 itibarıyla emekliye sevk edildi.

Şura kararları kapsamında terfi eden isimler arasında Hava Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral Erdoğan Gür ve 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral İsmail Günaydın da yer aldı. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatları Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi Komutanlığı yapan Tuğgeneral İsmail Üner de terfi eden bir diğer isim oldu. Hava Kuvvetleri Karargahı’ndaki önemli isimler arasında yer alan İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Ali Serin de 30 Ağustos itibarıyla bir üst rütbeye yükseltildi.

FETÖ üyelerinin baskıları sonucu görevlerini bırakmak zorunda kalan ve darbe girişiminin ardından “yuvaya dönüş” kapsamında üniformalarına kavuşan Albay Aziz Adalı, Albay Gökhan Ergün ve Albay Gürel Erusta da tuğgeneral oldu. FETÖ’nün kumpas davalarında yargılanan bazı isimler de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında terfi etti.

Kurmay albaylar Özgür Özcan Altunbulak, Mehmet Emre Sezenler, Erhan Aydın, Rafet Oktar, Refik Levent Tezcan bu isimler arasında yer aldı. FETÖ’nün bir başka kumpası olan Askeri Casusluk Davası’nda 3 yıl hapis yatan Tuğamiral Yankı Bağcıoğlu da YAŞ’ta tümamiralliğe yükseltildi. Bağcıoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Harekât Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Benzer konular