Haftanın Manzarası

FETÖ’nün 17-25 Aralık yargı darbesinin ABD’deki uzantısı neticesinde tutuklanıp 28 ay hapiste tutulan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla Türkiye’ye geldi. Firari FETÖ’cülerin sunduğu sahte belgelerle hareket eden Amerika’nın tüm iş birliği tekliflerini reddedip Türkiye’yi savunan Atilla için Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O bizim evladımız, onu sahiplenmeyeceğiz de kimi sahipleneceğiz” dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise “Hakan Atilla ülkesini savundu” dedi.

FETÖ’nün ABD yargısındaki bağlantılarını harekete geçirerek tutuklattığı Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla 32 ay sonra Türkiye’ye geldi. New York JFK Havalimanı’ndan havalanan THY uçağı ile yurda dönen Atilla’yı Türkiye’de ailesi ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Atilla’yı telefonla arayarak geçmiş olsun mesajını iletti. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, karşılamanın ardından yaptığı açıklamada “Hakan Atilla kardeşimizin şahsında, ülkemizin ne kadar güzel, güçlü evlatlar yetiştirdiğine, o evlatları yetiştiren ne güzel anne, babaların olduğuna bugün bir kez daha ben şahit oldum. Bu ülkenin bir bireyi olmaktan gurur duydum” dedi.

Onu sahiplenmeyeceğiz de kimi sahipleneceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile yaptığı basın açıklamasında Hakan Atilla’nın serbest bırakılması ve Türkiye’ye dönmesine ilişkin soruya da yanıt verdi. Erdoğan “Uzun bir süredir Halkbankamızın Genel Müdür yardımcısının bu yaşadığı süreç başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür, kırmıştır. Her türlü girişimleri yaptık ve verilen mahkûmiyet cezası bitmiş oldu ve borcumuz kalmadan Hakan Atilla evladımız tekrar ülkesine dönmüş oldu. Bundan sonraki sürece yönelik kendisi ile yaptığım telefon görüşmesinde, ‘sen şimdi bir defa önce ailenle, çocuklarınla dinlen, tatilini yap, ondan sonra da seni Ankara’da Külliye’de bekliyorum. Külliye’de ziyaretimize gel ve oturur konuşur, ne yapacağımızın kararını veririz’ dedik. Bizim için Hakan Atilla’ya herhangi bir bariyer söz konusu değildir. O bizim evladımızdır, onu sahiplenmeyeceğiz de kimi sahipleneceğiz” dedi.

Temyiz için çıkmayı kabul etmedi

Halkbank eski Genel Müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın tahliye edilerek Türkiye’ye gelişini değerlendiren Mevlüt Çavuşoğlu, Atilla’nın Türkiye’ye daha önce gelebileceğini; ancak temyiz davasından vazgeçmesi gerektiği için bu yolu seçmediğini belirtti. Çavuşoğlu, “Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyeceğini açıkça söyledi ki bunda da sonuna kadar haklıdır. Doğru olanı yaptı ve gerçekten Hakan Atilla zor şartlarda bile her zaman doğruyu, doğru olanı, ülkesini savundu, hakkı hukuku savundu” diye konuştu. ABD’de devam eden Halkbank davasının kapanması gerektiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, ABD yönetiminden beklentilerinin FETÖ modelli bu davaların kapanması olduğunu sözlerine ekledi.

Temyiz davası Ekim’de

Eski Halkbankası Genel Müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Halil Uzun, “hatalı yargılama” yapıldığı gerekçesiyle açtıkları temyiz davasının ilk duruşmasının ekim ayında görüleceğini söyledi. Uzun, bu duruşmanın ardından başka bir duruşma yapılmayacağını ve mahkemenin kararının bekleneceğini anlattı.

****(Sayfa ortasına kutu)***

32 AY ÖNCE NE OLMUŞTU

Hakan Atilla, 27 Mart 2017’de New York JFK Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve İran yaptırımlarının ihlali suçlamalarıyla açılan davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı. Jüri, Atilla’yı hakkındaki 6 suçlamanın 5’inden suçlu bulmuş, “kara para aklama” iddiasıyla ilgili ise Atilla’nın masum olduğuna karar vermişti. Hakan Atilla’ya, İran yaptırımları davasında suçlu olduğu iddiasıyla 32 ay hapis cezası verilmişti. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart 2016’da ABD’de tutuklanan iş adamı Reza Zarrab ise yargılanmasına kısa bir süre kala 26 Ekim 2017’de hakkındaki suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla iş birliğine gitmişti.

Uçaktaki yolcular bilmiyordu

Hakan Atilla’nın tahliyesinin ardından Türkiye’ye dönüşte uçakta çekilen fotoğrafta Atilla’nın yanında bulunan New York Giresunlular Derneği Başkanı Savaş Şahin aralarında geçen konuşmayı anlattı. Atilla’nın ABD’de uçağa Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Alper Aktaş’ın nezaretinde bindiğini belirten Şahin, Hakan Atilla’nın konuşma sırasında kendisine, “Uzun bir süreden sonra vatanına kavuşan bir insan ne kadar mutluysa o kadar mutlu olduğunu” ifade etti. Şahin, “Uçaktaki yolcuların çoğu bilmiyordu ama tanıyanlar ilgi gösterdiler. Yanında ise güvenliği sağlayanlar ile Halkbankasından yetkililer vardı” diye konuştu.

***

Bedelini ağır öderler

AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen 130. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni parti kurma aşamasında olanların ihanet içinde olduğunu ve bedelini ağır ödeyeceklerini söyledi. AK Parti’nin 7. Olağan Büyük Kongre sürecinin sonbaharda başlayacağını kaydeden Erdoğan, “Birileri parti kuruyormuş, şunu yapıyormuş, hiç bunları kafanıza takmayın. Bu tür ihanetlerin içinde olanlar bu işin bedelini de ağır öder” diye konuştu. AK Parti’nin Türkiye’nin partisi olduğunu, AK Parti’nin birikiminin de Türkiye’nin birikimi olduğunu belirten Erdoğan, “Buradan tüm teşkilat yöneticilerimize, özellikle de il ve ilçe başkanlarımıza bir hususu hatırlatmak istiyorum. Sizlerden hiç vakit kaybetmeden şehirlerinize döner dönmez hemen 2001’den bugüne kadar partimizde görev almış veya gönül vermiş her bir kardeşimize mutlaka ulaşmanızı istiyorum. Bu kardeşlerimizin gönüllerini almanızı, varsa dertleri, sıkıntıları, onlara çözüm aramanızı, daha önemlisi kendileriyle irtibatı asla kesmemenizi özellikle talep ediyorum” dedi. Erdoğan, teşkilatına ve teşkilat mensuplarına vefa göstermeyenin, şehrine, ülkesine ve milletine de vefa gösteremeyeceğini vurguladı.

***

MİT Kandil’de kelle aldı

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu görevlisi Osman Köse’nin şehit edildiği saldırının azmettiricisi olduğu belirlenen PKK’nın sözde üst düzey yöneticisi Erdoğan Ünal, MİT ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ortak operasyonuyla etkisiz hale getirildi. Ünal’ın etkisiz hale getirilmesi, Kandil bölgesinde örgütün sözde üst düzey isimlerine yönelik 27 Haziran’dan sonraki ikinci operasyon oldu. İlk operasyonda PKK’nın sözde başkanlık konseyi üyesi Halmat Diyar kod adlı Garip Muhammed etkisiz hale getirilmişti.

***

Faizciye ilk tokat: 4,25

Merkez Bankası, güçlü bir adım atarak faizleri 4,25 puan indirdi. Para Politikası Kurulu; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini yüzde 24’ten yüzde 19,75’e düşürdü. 4,5 yıl aradan sonra yapılan faiz indirimi, ezber bozan bir karar oldu. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın ilk toplantısında çıkan kararla, Para Politikası Kurulu Aralık 2015’ten bu yana ilk faiz indirimini yaptı. Kurların yükseleceğini iddia ederek Merkez Bankası’nın faiz düşürmesini aylardır erteleten tez, dünkü kararla çöktü. 425 baz puanlık düşüşe rağmen TL, dolar ve avro karşısında yükseldi. Karar sonrasında dolar 5,77 liraya yükselse de daha sonra 5,65’e kadar gevşedi. Türk varlıklarına yönelen ilgiyle birlikte Borsa İstanbul, yükselişini dün de sürdürerek 104 bin puanı aştı. Merkez Bankası, indirim kararının gerekçesinde enflasyondaki düşüşe ve dış ticaret açığındaki dengelenmeye dikkat çekildi.

***

Karadeniz’de fındık bayramı

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındık fiyatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Yaklaşık 500 bin üreticinin dört gözle beklediği fiyatlar müjde olarak karşılandı. 50 randıman Giresun kaliteli fındığın taban fiyatı 17, levant kalite fındığın kilogramı ise 16 lira 50 kuruştan alınacak. Erdoğan ayrıca, 700 bin rekolte beklendiğini belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO), Kurban Bayramı’ndan hemen sonra alım yapacağını söyledi. Ordulu üreticiler, açıklanan fiyatın beklediklerinden daha yüksek olduğunu belirtti. Bazı üreticiler, akıllarındaki fiyatın en az 15 lira olduğunu ifade ederek Erdoğan’ın açıkladığı rakamın oldukça yüksek olduğunu dile getirdi. Bu sene fındık fiyatının temmuz ayı sonunda açıklanmış olmasının takdire şayan bir hadise olduğunu belirten Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Fındık fiyatının erken açıklanmış olması ve devletin piyasaya müdahale etme kararını almış olmasını üretici kesimi adına olumlu buluyorum” dedi.

***

AYM teröre destek bildirisini haklı buldu

Anayasa Mahkemesi oldukça tartışmalı bir karara imza attı. Terör örgütü PKK’nın sözde öz yönetim ilan ettiği şehirlerde devletin yaptığı müdahaleye “barış bildirisi” adıyla “katliam” diyen akademisyenler, AYM tarafından haklı bulundu. Anayasa Mahkemesi, “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” adıyla hazırlanan metne imza atan 9 akademisyenin, “terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle” yaptıkları bireysel başvuruda hak ihlali kararı verdi. Kararda, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için karar örneğinin yerel mahkemelere gönderilmesine, başvuruculara 9 bin lira tazminat ödenmesine de hükmedildi.

***

Benzer konular