Haftanın Manzarası

Türkiye, yoğun baskılara boyun eğmeyip günümüz askeri teknolojilerinin en başında gelen S-400 sistemini teslim aldı. Üç parti şeklinde teslim edilecek ve 120’den fazla füzeye sahip olacak S-400’ler, Ankara Mürted Hava Meydanı’na kuruluyor. 600 kilometre ötedeki hedefi tespit edebilen S-400, 30 kilometre irtifaya çıkıp 400 kilometre ötedeki 80 hedefi eş zamanlı vurabiliyor. Hayalet uçak ve balistik füzeleri de başarılı bir şekilde imha edebiliyor.

Türkiye, ABD ile bir kez daha karşı karşıya geldi, tehditlere boyun eğmedi, NATO’nun da baskı kurmasına rağmen geri adım atmadı ve S-400 uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi’nin ilk parçalarını Rusya’dan teslim aldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar teslimatla ilgili yaptığı açıklamada “Planlı üç uçak geldi, önümüzdeki günlerde süreç devam edecek” dedi.

120’den fazla füze

Üç parti şeklinde yapılacak teslimat Rusya ve Türkiye tarafından eş zamanlı olarak duyuruldu. Milli Savunma Bakanlığı, “S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başladı” açıklamasıyla birlikte Rusya’dan gelen uçakların teslimat görüntülerini detayları ile yayınladı. Üç parti şeklinde yapılacak teslimatla ilgili ilk bilgileri paylaşan Rus TASS haber ajansı “Kısa zamanda, S-400’ün ikinci partisinin teslimatı uçakla gerçekleştirilecek. 120’nin üzerinde füzeden oluşacak üçüncü parti ise deniz yoluyla ulaştırılacak” ifadeleri kullanıldı.

Uçak ve personel izinleri koordine ediliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 sistemi teslimatına ilişkin sürecin “seyrinde” devam ettiğini belirterek, “Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek.” dedi. Çavuşoğlu “(S-400 anlaşması) Bitmiş bir anlaşma ve süreç seyrinde devam ediyor. Biz bu işleri koordine ediyoruz. Uçak izni olsun, gelecek personel izni olsun, bu konularla ilgili süreçler de devam ediyor. Zaten Milli Savunma Bakanlığımız da gerekli açıklamayı yaptı. Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek” dedi.

80 personel daha eğitilecek

Daha önce Türkiye’den Rusya’ya giden uzmanlar S-400’ün kullanımıyla ilgili eğitim almıştı. Şimdi yeni bir kafile daha eğitim için Rusya’ya gidecek. Temmuz ve ağustos aylarında yaklaşık 80 Türk askeri uzman, S-400’le ilgili aynı eğitimi alarak Türkiye’ye dönecek.

Milli sistem takılacak

S-400 sistemleri yaklaşık 1.8 ton ağırlığında. Sistemin kurulması için Rusya Devlet Silah Şirketi’nden uzmanlar da S-400 sistemiyle birlikte geldi. Kurulumun tamamlanması belirli bir süre alacak. Mürted’e (Akıncı) kurulacak olan S-400’e, kurulumu sırasında milli düşman tanıma sistemi takılacak. Sistemin bu yıl içinde tamamen operasyonel hale getirilmesi bekleniyor.

Âzamî menzili 400 kilometre

Yeni Şafak’tan Kıymet Sezer’in haberine göre S-400 sistemi muhtemel tehdit algılamalarına karşı istenen bölgeye sevk edilerek burada aktif hâle getirilebilecek. Ayrıca bir komuta merkezine sahip olan sistem, kurulu olduğu aracın içinden de komuta edilebilecek. Sistem aktif hâle getirildiğinde 600 kilometre genişliğinde bir alanda radar, 400 kilometrekare genişliğindeki bir alanda da füze sistemi etkili olacak. Bu haliyle İzmir’e kurulduğunda menzili Atina’yı aşacak, Mersin ya da Antalya’ya kurulduğunda tüm Doğu Akdeniz’i kontrol edecek. Sistemdeki, azami menzili 400 kilometre olan füzeler 30 kilometre irtifaya kadar çıkabilecek.

Erdoğan ‘o iş bitti’ demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haziran ayında S-400’lerin teslimatıyla ilgili “Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacak demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik. Önümüzdeki ayda teslimi yapılacak” açıklamasını yapmıştı.

***

Rahatsız AB!

Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama çalışmalarından rahatsız olan Avrupa Birliği, Türkiye’ye yaptırım uygulama hazırlığında olduğunu duyurdu.
Reuters’in duyurduğu skandal kararın taslak metninde, “Avrupa Birliği, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışması dolayısıyla hava ulaşımı anlaşması görüşmelerini ve Türkiye ile üst düzey diyaloğu askıya aldı” ifadesi yer alıyor. AB açıklama taslağına göre, Türkiye ile AB arasında yürütülen Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakereleri durdurulacak. AB Konseyi, birliğin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’ndan, Türkiye’ye aktarılan üyelik öncesi AB fonlarını 2020 yılından itibaren azaltmasını talep edecek. Bir AB diplomatı, doğalgaz arama faaliyetlerinde bulunan Türk yetkililere yönelik yaptırımlar hedeflendiğini de söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dair, “Arzumuz isteğimiz Ege’de ve Akdeniz’de herhangi bir sıkıntıyı bundan sonraki süreçte asla yaşamayalım. Şu anda sondaj gemilerimiz arama, tarama çalışmaları ile koordineli olarak kendi yol haritası içinde bu süreci devam ettiriyor. Bu konuda sağdan soldan bazı rahatsız edici sesler çıkabilir ama bu seslerin hiçbirisinin bizi bu yolumuzdan alıkoymayacağını daha önce de zaten açıkladık. Bugün de aynı noktadayım, aynı şeyleri söylüyorum” açıklamasında bulunmuştu.

***

Trafik magandalarına 20’şer yıl

İstanbul Pendik’te 6 Temmuz’da Yunus Emre Bahçıvan ve hamile eşi Ayfer Bahçıvan’ın içinde bulunduğu araca, Pendik D-100 Karayolu’nda seyir halindeyken yol verme meselesi yüzünden saldıran Hasan ve Hüseyin Sel hakkında, yirmişer yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. İddianamenin kabulüne karar veren mahkeme, hazırladığı tensip zaptında sanıklar Hasan ve Hüseyin Sel’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme, davaya ilişkin ilk duruşmanın da 30 Temmuz Salı günü yapılmasını kararlaştırdı. Seydioğlu Baklava AŞ sahipleri Hasan ve Hüseyin Sel’in “kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma”, “mala zarar verme” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 5 yıl dörder aydan, yirmişer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

***

Oğlan olursa Yusuf, kız olursa Zeynep

Dünya Nüfus Günü dolayısıyla Türkiye demografisiyle ilgili son yayınlanan verilerde kadın sayısının İç Anadolu bölgesinde erkeklerden daha fazla olduğu belirtildi. İki cinsiyet arasındaki en fazla fark ise Güneydoğu Anadolu’da.
Son 10 yılda en çok tercih edilen isimler ise erkeklerde Yusuf, kadınlarda ise Zeynep oldu. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü rakamlarına göre Türkiye’de nüfus yoğunluğu 24 milyon 465 bin 194 ile en fazla Marmara’da, 5 milyon 966 bin 101 ile de en az Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor.
Ayrıca diğer bölgelerdeki nüfus yoğunluğu ise 10 milyon 552 bin 942 kişi ile Akdeniz Bölgesi, 10 milyon 318 bin 157 nüfus ile Ege Bölgesi, 8 milyon 876 bin 531 nüfus ile Güneydoğu Bölgesi, 7 milyon 674 bin 496 nüfus ile Karadeniz Bölgesi’nde olduğu belirlendi. İllere göre nüfus dağılımına bakıldığında ise 14 milyon 612 bin 273 kişi ile İstanbul birinci sırada yer aldı.
İstanbul’u 5 milyon 323 bin 503 ile Ankara, 4 milyon 248 bin 856 İzmir, 2 milyon 976 bin 242 Bursa, 2 milyon 356 bin 97 nüfus ile Antalya takip etti. Türkiye’nin en az nüfusa sahip olan illeri arasında 77 bin 790 kişiyle Bayburt, 81 bin 695 kişiyle Tunceli, 96 bin 533 kişiyle Ardahan ve 137 bin 174 kişiyle Kilis yer aldı.

***

Çocuk kâtili İsrail

El-Mizan İnsan Hakları Merkezinin yayımladığı rapora göre, İsrail 2019 yılının ilk yarısında 16 çocuğu şehit etti, bin 223 çocuğu ise yaraladı. Çocukların çoğunluğunun Gazze sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katıldıkları sırada ölüm ve yaralanmaya maruz kaldığı aktarılan raporda, 17 çocuğun ise İsrail güçleri tarafından aynı dönemde gözaltına alındığı belirtildi.
İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nde sistematik olarak insan hakları ihlalleri yaptığına işaret edilen raporda, veriler aracılığıyla 2019’un ilk yarısında çocukların öldürülmesi ve yaralanması vakalarındaki artışın gözler önüne serildiği kaydedildi.
Çocukların çatışma kaynaklı saldırılardan en çok etkilenen kesim olduğu vurgulanan raporda, İsrail’in ihlallerini sürdürmesinin, uluslararası toplumun işgal altındaki Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin topraklarında yaşayan sivillere yönelik ahlaki ve yasal yükümlülüklerini yerine getirememesinin doğal bir yansıması olduğu savunuldu.

Benzer konular