Haftanın Manzarası

 

Reyhanlı’da terörist saldırı

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde otomobilde meydana gelen patlama sonucu 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Reyhanlı Kaymakamlığının yaklaşık 750 metre yakınında, Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde bir otomobilde patlama meydana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan patlama ile ilgili yaptığı açıklamasında gelişmeye dair ilk bulguları kamuoyuyla paylaştı. Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

“Suriyeli 3 kişi ama aracın içerisinde bomba olduğu belli. Onun patlaması neticesinde İçişleri Bakanımın verdiği bilgiye göre üçü de ölmüş. Şu anda incelemeler yapılıyor. Kimlik tespitleri yapılmış. Bunun gerisinde ne vardır, kısa zamanda neticesi ortaya çıkacaktır. Tespitler daha çok terörle bağlantılı olabilir istikametinde…”

Yeni Şafak-TVNET muhabiri Yılmaz Bilgen ise Reyhanlı’daki patlamaya ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Bilgen’in bölgedeki kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Suriye plakalı araçta meydana gelen patlamanın sebebi; şahısların araç içerisinde hazırladıkları bombanın patlaması. “Eğer patlama gerçekleşmeseydi neyi amaçlıyorlardı?” sorusuna da cevap veren Bilgen, “Patlamanın gerçekleştiği yerin 100 metre ilerisinde cami var. Güvenlik kaynaklarından edindiğim bilgiye göre, araçtaki Suriyeli teröristler Cuma Namazının ardından camiden çıkacak cemaati hedef alacaktı” şeklinde konuştu.

 

Washington Post, terör örgütünün sözcülüğünü yapıyor

ABD’nin önemli gazetelerinden olan Washington Post, terör örgütü PKK’nın baş teröristlerinden Cemil Bayık’a ait bir yazı yayınladı. Türkiye’deki amazon.com.tr’nin de sahibi Jeff Bezos ait olan Washington Post gazetesi, makalesini yayımladığı terör örgütü elebaşı Cemil Bayık, ABD’nin başına ödül koyduğu teröristler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Yazının yayınlamasının ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “ABD ve AB’nin terör örgütleri listesinde olan ve ABD yönetiminin başına ödül koyduğu bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemektedir” ifadesini kullandı. ABD tarafından ise hiç bir tepki gelmedi. Bu da yayının ABD’nin bilgisi dahilinde olduğu iddialarına neden oldu.

S400’ler haftaya geliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech tarafından düzenlenen “Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler” paneline katıldı. Enerji hatlarının korunmasına yönelik kapsamlı çalışmalar yaptıklarını belirten Demir, harekât ortamında geniş şekilde enerjiye ihtiyaç duyulduğunu ve bu alanda önemli bir teknoloji yarışı olduğunu söyledi. Demir, Rusya’dan S-400 alımına ilişkin bir soru üzerine “Söylenen şeylerin gerçekleştiğini göreceksiniz. Heyetlerin gelip gitmesi, bunlar devletlerin ilgili kuruluşları arasında yürüyen işlerdir. Tarihi şimdi ben söylemeyeyim ama temmuzun ikinci haftası geldiğinde göreceksiniz” diye konuştu.

Yeni partinin ayak sesleri

Türk siyasetinde yaşanan son gelişmeler sonrası AK Parti içerisinde farklı cephelerden yeni parti iddiaları yankılanmaya başladı. Son günlerde en fazla dillendirilen yeni parti lideri ise Ali Babacan oldu.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ali Babacan’ın görüştüğünü doğrulaması sonrası bütün gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilmişti. Cuma namazı sonrası gazetecilerin yeni parti sorularını yanıtlayan Recep Tayyip Erdoğan, ‘‘Şu anda benim partimin içerisindeki milletvekili arkadaşlarımın içinde böyle bir şey söz konusu değil. Ama partimle hiçbir ilişkisi olmayanların bu tür bir çalışması varsa ayrı bir konu. Ki ona benzer haberleri biz de sizlerden duyuyoruz, başkalarından duyuyoruz. Bugüne kadar buna benzer olayları biz geçmişte de biliyorsunuz çok yaşadık. Hatta grup kuracak şekilde milletvekili sayısıyla aramızdan ayrılanlar oldu. Ama şimdi tarih oldular. Kimse onları hatırlamıyor bile. Bir başkaları ayrıldılar, o da tarih oldu. Daha sonra bir başkası onlar da tarih oldular’’ ifadelerini kullanarak yeni parti iddiaları hakkında ilk kez bir açıklama yaptı.

Gül’ün gayri remi, Babacan’ın ise resmi genel başkan olacağı yeni partinin, AK Parti’yi zayıflatacağı iddiaları gündemde ise de, tarihî tecrübeler bu tür mayasız çıkışların işe yaramadığını gösteriyor. Gül’ün yer almasını istemediği Davutoğlu kurulacak yeni partide yer almayacak. AK Parti karşıtları ile emanet olarak verilen koltukları babalarını mirası sanan koltuktan alınınca da oyuncağı alınmış çocuğa dönüşen çevrelerin bu girişiminin yeni bir Abdüllatif Şener ve Erkan Mumcu olarak tarihe geçmelerine kesin gözüyle bakılıyor.

Saadet Yüksel AİHM yargıcı oldu

AİHM yargıçlığına seçilen Saadet Yüksel yemin ederek görevine başladı. Yüksel için AİHM’de düzenlenen yemin törenine Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkanları da katıldı. Saadet Yüksel Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından 9 Nisan 2019 tarihinde AİHM yargıcı seçilmişti. AİHM yargıçlığına seçilmeden önce 2017’den bu yana İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Yüksel, Harvard Üniversitesi mezunu. Ayrıca AİHM’nin “en genç yargıcı” unvanına da sahip. 9 yıl boyunca bu görevi yürütecek olan Yüksel, AKPM genel kurulunda yapılan oylamada geçerli 176 oyun 111’ini alarak ilk turda yargıç seçilerek oylamayı kazanmıştı.

PTT’den denizde posta hizmeti

Türkiye’nin en köklü kurumlarından olan PTT, Deniz Postası hizmetiyle kargo sektörüne yeni bir soluk getirecek. Bu hizmet ile karadaki işlemler denizde de yapılabilecek. PTT AŞ ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda hayata geçen uygulama, İstanbul merkezli başlayacak ve ihtiyaca göre yaz aylarında nüfus yoğunluğu yaşanan turistik bölgelerde de müşterilerle buluşacak.

 

Benzer konular