Haftanın manzarası

TÜRKİYE 3 ÜLKEDEN BİRİ OLABİLİRDİ

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Nuri Demirağ ve Vecihi Hürkuş örnekleri vererek, Türkiye’nin dünyadaki ilk 3 uzay gücünden biri olma ihtimali varken maalesef geri kaldığını söyledi. ‘Beyoğlu Milli Teknoloji Buluşmaları’ etkinliğinde konuşan Bayraktar, Nuri Demirağ’ın, Vecihi Hürkuş’un çalışmaları yok edilmemiş olsa bugün çok farklı bir noktada olunacağına dikkati çekerek, 1950’lerde ülkedeki bütün çalışmaların yok edildiğini söyledi. 1950’den önce teknolojik anlamda ciddi girişimler olduğunu hatırlatan Bayraktar, “Nuri Demirağ dünyada havacılık daha yeni doğarken atılımlar yapıyor. Vecihi Hürkuş’tan o dönem dünyada hiç kimseden istenmeyen sertifikalar istiyorlar. Türkiye, eğer bu çalışmalar günümüze kadar uzatılacak olsaydı dünyadaki ilk 3 uzay gücünden biri olabilecekken, maalesef bu alanda geri kalmış oluyor” diye konuştu. Bayraktar, Türkiye’nin milli insansız hava araçlarına kadar, uçaklarını dışarıdan alan, en fazla monte eden bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye’nin savunma sanayiinde millileşme hamlelerinden önce savunma ihtiyaçlarının yüzde 85’ini yurt dışından karşıladığını söyledi.

1900’LERDEKI DALGAYI KAÇIRDIK

Teknolojide kırılma noktaları olduğunu ve bu noktaların büyük önem taşıdığını dile getiren Selçuk Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanoğlu sesin birkaç katında uçan uçaklar yapmayı ve uzaya çıkmayı başardı. Bütün bunlar 1900’lerin başında çıkan havacılık dalgasıyla mümkün oldu. Bu dalgayı kaçırdıysanız hep geride kalacaksınız diyemeyiz. Teknolojide kırılma anları kaçırılsa bile, yeni trendler, paradigma ve bakış açıları geliyor. Bu durum geçmişteki yatırımları ve birikimi atıl durumda bırakabiliyor…

‘Komünizmin ayak sesleri’ mahkemeye takıldı

Kendisini ‘Komünist Başkan’ olarak tanıtan ve 31 Mart seçimlerinde Türkiye Komünist Partisi’nden seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli’nin adını ‘Dersim’ olarak değiştirme kararı aldı. Tunceli Belediyesi meclis kararı ile yapılmak istenen değişiklik üzerine Tunceli Valiliği, kararın hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müracaatta bulundu. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi. Öte yandan Atatürkçü Düşünce Derneği de Tunceli Belediyesi’nin aldığı ‘Dersim’ kararının iptal edilmesi için mahkemeye başvuru yapmıştı.

AKİF ABİYİ DUALARLA VE ÖZLEMLE ANDIK

Gazeteci-yazar ve değerli büyüğümüz merhum Akif Emre, vefatının 2. yılında Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında anıldı. Yakınları ve sevenleri, kalp krizi sonucu 2 yıl önce hayatını kaybeden Emre’nin kabri başında dua etti. Afrika ülkelerinden, Doğu Türkistan’dan, Bosna Hersek’ten ve Türkiye’den hafız öğrenciler, Kur’an-ı Kerim okudu.

Benzer konular