Haftanın manzarası

Biz, bizi sevmeyenleri de sevmeye devam ederken…

BEYAZ TÜRK NEFRETİ OPERADA

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, 19 Mayıs’ın 100. yıldönümü vesilesiyle Samsun Devlet Opera ve Balesi’nce sahneye konulan “Yeniden Doğuş” operasını izlemeye gittiği Haliç Kongre Merkezinde CHP’liler tarafından protesto edildi. Yıldırım, salona girince bir anda konseri bırakıp “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” ve “her şey güzel olacak” sloganları atılmaya başlandı. CHP’liler sloganlarını atarken bir yandan da protestolarını videoya kaydedip sosyal medyada yayınlamaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da eşlik ettiği Binali Yıldırım ise kendisini protesto edenlere gülümseyerek ve el sallayarak karşılık verdi. Oyunu sonuna kadar izleyen Yıldırım, oyuncuları ayakta alkışladı. Binali Yıldırım salondan ayrılırken, tekrar başlayan sloganlara yine alkış ve selamla karşılık verdi.

‘AK Partililer ile opera arasında yüz yıl fark var’

Opera salonunda Yıldırım’a yapılanlar sosyal medyada farklı bir boyut kazandı. Çok sayıda kullanıcı Binali Yıldırım’ın opera salonunda siyasi bir sloganla protesto edilmesini eleştirirken, #HoşgörüdürBinaliBaşkan etiketiyle destek paylaşımları yapıldı. CHP adayını destekleyenler ise operadaki alkışlı-sloganlı protestoları sosyal medyada; kin, nefret ve kutuplaştırmaya dönüştürdü. AK Parti seçmenini ve siyasetçileri sanat üzerinden aşağılayan paylaşımların yapıldığı Twitter’da ‘@gulcin_k_d’ hesabı ile yazan Gülçin isimli kullanıcının yaptığı yorum çok fazla konuşuldu ve tepki gördü. Profiline “Kurucu liderim Atatürk’tür. Aksini düşünen takip etmesin” notu düşen Gülçin’in Binali Yıldırım’ın operaya gitmesini AK Parti seçmeni üzerinden ele alarak şunları yazdı: “Senin seçmen kitlenle, operaya giden insan profili arasında bir yüzyıl kadar bir fark var. Ne cesaret?”

“Biz herkesi seviyoruz”

Yıldırım ise ertesi gün kendisine yöneltilen soru üzerine herkesi kucaklayan duruşunu devam ettirdi. Katıldığı opera gösteriminde “Her şey çok güzel olacak” sloganlarına gülümseyerek ve alkış yaparak karşılık vermesi hatırlatılan Yıldırım “Biz herkesi seviyoruz. Bizi sevmeyenleri de seviyoruz” dedi. CHP’lilerin yaptığı protesto gölgesinde kalan operada; Balkan Savaşı sonrası Rumeli’den İstanbul’a göçmek zorunda bırakılan halkın hikayesi ele alınıyor. Eserde, 1. Dünya Savaşı yılları, Çanakkale Savaşı, işgal yıllarındaki İstanbul, Bandırma Vapuru ile Samsun yolculuğu, Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleri, Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyetin ilan edilme süreci, aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla anlatılıyor.

İKİ ARA TATİL LİSELERE YENİ DÖNEM

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı. 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlanmasını içeren yeni çalışma takvimi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarıyla tüm okul türlerinde ve aynı anda uygulanmaya başlanacak. Takvime yönelik herhangi bir pilot uygulama olmayacak. Gelecek eğitim öğretim döneminde kasım ve nisan aylarında uygulanacak ara tatiller, öğretmenler için mesleki çalışma dönemi kabul edileceğinden ek ders ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmayacak. Bakan Selçuk, ortaöğretim modeliyle liselerde yeni bir dönemin başladığını da duyurdu. Buna göre, ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde “kariyer ofisleri” oluşturulacak. 12’nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesinin de planlandığı modelde, her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebilecek. Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9’uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak. MEB’in ortaöğretime yönelik yeni modelinde “bilgi kuramı” zorunlu ders haline gelecek. Derslerde yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacakken özellikle 12’nci sınıflar için yenilikçi dersler getirilecek. Yeni modele göre ayrıca öğrencilerin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran aylarında dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek.

ORDU’DA İFTARI HACLEDİLER!

Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Ensar Camisi’nden iftar saati 19.46’dan 10 dakika önce ezan okunmaya başlandı. Durumu fark eden görevliler merkezi sistemi kapatarak, ezanı yarıda kesti. Erken ezan sesi üzerine orucunu açanlar, ikinci ezanın okunmasıyla şaşkına döndü. Altınordu İlçe Müftüsü Mustafa Düzgüney, merkezi sisteme birinin erişerek ezanı erken okumaya çalıştığını, görevlilerin duruma müdahale ettiğini söyledi. Yaşanan durumla ilgili soruşturmanın sürdüğünü kaydeden Düzgüney, “Ezanın baş kısmını okunduğu sırada arkadaşlar yetişip sistemi kapatıyorlar. Böyle bir sistem kazası olmuş. Nereden girdi, kimdi bilmiyoruz “ dedi. Mahalle sakini Köksal Arayan, erken okunan ezanla orucunu açtığını belirterek, “Kul olarak insan hatasız olmaz. Orucumuzu erken okunan ezanla biz de bozduk. Fakat bunu kasıtlı olarak yapmadık. Bilmeyerek ezanla yaptık. Sonucu Allah biliyor. Allah neye karar verirse o kadirdir. Bunu kim yapar, niye yapar?” diye konuştu.

MİSYONERLERİN HEDEFİNDE GÖRME ENGELLİLER VAR

Dünyanın farklı bölgelerinde kabartma Kur’an hizmeti sağlayan kişi ve kurumları bir araya getiren Uluslararası Kabartma Kur’an Hizmetleri Birliği (IBQS) Başkanı Selahattin Aydın, “Misyonerlik faaliyetlerinin hedefinde körler var. Körlerin dinlerini değiştirmek için çok ciddi bir çalışma içerisindeler” dedi. Yenisafak.com’dan Fatma Çelik’e konuşan Aydın şunları söyledi: “Bizim birliğimizin misyonu; dünyada lokal düzeyde görme engelli Müslümanlara din hizmeti veren kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplamak. Çünkü misyonerlik faaliyetlerinin hedefinde körler var. Dünyada da çok güçlü misyoner faaliyetleri var. Körlerin dinlerini değiştirmek için çok ciddi bir çalışma içerisindeler. Çoğunluk nüfusu Müslümanlardan oluşan ülkelerde yaşayan bizlerin Kur’an’a ulaşmasında bir sıkıntı yok. Ama özellikle Afrika, Güney Asya, Balkanlar gibi fakir bölgelerde misyoneler çok aktifler. Böyle olunca dünyada aynı işi yapan herkes bir araya gelip bir birlik oluşturalım dedik. Bu maksatla 2014 yılında Uluslararası Kabartma Kur’an Hizmetleri Birliği (IBQS) kuruldu. Şu an 17 üye ülkemiz var.”

TRUMPTAN İRAN’A SAVAŞ SİNYALLERİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Tahran’la yaşanan gerginlikle ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Gazetecilerin ABD’nin İran’la savaşa mı gideceğine yönelik sorusuna Trump, “Umarım olmaz” dedi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’den de İran’la yaşanan gerginlikle ilgili açıklama geldi. Demokrat Parti’nin en etkili isimleri arasında yer alan Pelosi, Trump yönetiminin İran’la savaşa gitmek için Kongre’nin onayına sahip olmadığını söyledi. Pelosi, Cumhuriyetçilerin ilerleyen saatlerde Kongre’nin sekiz önde gelen üyesine İran’la ilgili bir gizli brifing sunacağını da duyurdu. Öte yandan ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin eğittiği YPG/PKK’lılar, Suriye’de Fırat’ın batısında konuşlu İran destekli terörist gruplara yönelik operasyon yapmaya hazırlanmasının iki ülke arasındaki gerilimin bir parçası olarak yorumlanıyor. Terör örgütü YPG/PKK, Suriye’nin Deyrizor ilinde işgal ettiği ve kendisine yönelik protestoların düzenlendiği Şıheyl ilçesinde “DEAŞ ile mücadele” bahanesiyle sözde operasyon başlatmış, önceki gece ilçedeki 200 dönümlük bir araziyi ateşe vermişti. Anadolu Ajansına bilgi veren yerel kaynaklara göre, YPG/PKK bu yolla, Deyrizor’un doğusunda asayişi kontrol altına aldıktan sonra, kentin batısında konuşlu İran destekli yabancı terörist gruplara saldırmayı planlıyor.

İFTAR SOFRALARI RONALDO’DAN

Dünya futbolunun en gözde isimlerinden olan Cristiano Ronaldo, Filistin’e olan yardımlarına devam ediyor. Portekizli yıldız Ramazan ayı dolayısıyla yardıma muhtaç Müslümanların ihtiyaçlarının giderilmesi adına 1.5 milyon dolar bağış yaptı. Önceki dönemlerde de Filistin’e yardımlarda bulunan yıldız futbolcu bu yönüyle bölge halkının takdirini kazanmıştı. 2012 yılında Altın Ayakkabı ödülünün açık arttırmada satılmasına izin veren Ronaldo, buradan elde edilen 1.5 milyon euroluk gelirin Filistinli çocuklara verilmesini sağlamıştı. Yıldız isim bununla birlikte 2013 yılında İsrail’le oynadıkları maçta formasını rakip takım oyuncusuna vermemişti.

YÜZ TANIMAYA İLK YASAK

ABD’nin San Francisco şehri, kamu kurumlarında yüz tanıma teknolojisinin kullanımını yasakladı. Böylece San Francisco, polis, belediye gibi kurumların vatandaşları teşhis etmek için kullandığı bu teknolojiyi yasaklayan ilk şehir olmuş oldu. San Francisco Denetim Kurulunun yaptığı oylamada 8’e karşı 1 oy ile kabul edilen yasak, ikinci kez oylandıktan sonra resmen kanunlaşacak ve bundan böyle vatandaşların yüz tanıma teknolojisiyle teşhis edilmeleri resmi izne tabi tutulacak. San Francisco denetimcisi Aaron Peskin, gözetleme teknolojilerinin güvenli ve sorumluluk sahibi bir şekilde kullanılması için bir adım attıklarının ve bu teknolojilerle elde edilen verilerin saklanması sürecine vatandaşların da dahil edilmesinin çok önemli olduğunu açıkladı. Yüz tanıma teknolojisi son zamanlarda özellikle Orta Doğu ve Uzak Doğu’da, giderek daha fazla kullanılmaya başladı. Bu teknolojiyi kamu ve özel kurumlarda en çok kullanan ülkeler arasında Çin, Singapur, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Benzer konular