Haftanın manzarası

‘Paketi’ Esed’in evinden aldık

MİT, sınır ötesinde büyük bir operasyona daha imza atarak Türkiye’deki ‘kaos senaryolarının önemli halkası olan Reyhanlı katliamının organizatörü Yusuf Nazik’i Esed rejiminin en güçlü olduğu Lazkiye kentinde yakalayıp Türkiye’ye getirdi. 53 kişinin öldürüldüğü saldırıya katıldığını itiraf eden Nazik, talimatı Suriye istihbarat yetkilisi ‘Hacı’dan aldıklarını söyledi. Edinilen bilgiye göre MİT, aranan teröristler listesinde “mavi” kategoride yer alan Yusuf Nazik’in, Türkiye sınırına yaklaşık 80-90 kilometre uzaklıkta bulunan ve rejim askeri birlikleri, kolluk güçleri ve istihbarat birimlerince kontrol altında tutulan Suriye’nin Lazkiye şehrinde olduğunu tespit etti. Bu tespit sonrası rejimin büyük prestij kaybına uğradığı operasyon için hazırlık başladı. MİT mensupları, yaklaşık 400 bin nüfuslu Lazkiye’de Yusuf Nazik’i takibe aldı. Yeni Şafak’ta yer alan detaylara göre Nazik’in alışkanlıkları ve günlük rutin faaliyetlerinin belirlenmesi amacıyla uzun süren sabırlı bir çalışma yürütüldü. Ardından da operasyon düğmesine basıldı. MİT’in Lazkiye şehir merkezinde düzenlediği başarılı operasyonla herhangi bir aksama yaşanmadan Nazik yakalandı. Sonrasında ise terörist, giriş ve çıkışların sıkı denetim altında olduğu ve radarlarla kuşatılan şehirden çıkartılarak TSK’nın da önemli desteği ile güvenli yollar üzerinden Türkiye’ye getirildi. Bombalı saldırının gerçekleştiği 2013 Mayıs’tan bu yana firari olan Nazik’in üzerinden farklı bir kimlik çıktı. Nazik’in rejim tarafından verilen kimlikle ve sağlanan imkanlarla korumalı bir hayat sürdürdüğü öğrenildi. Terör organizatörü Nazik, Türkiye’ye getirildikten sonra sorguya alındı. Nazik, ilk sorgusunda Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye’de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını anlattı. Patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye intikalini sağladığını söyleyen Nazik, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini itiraf etti.

PKK’lıları da getirdik

MİT bir operasyon da PKK’ya yaptı. Zeytin Dalı Harekatı sırasında 2 askerin şehit edilmesi olayına karışan 9 YPG/PKK’lı terörist, Suriye’de MİT tarafından yakalanıp Hatay’a getirildi. 9 terörist sorgulanmak üzere Hatay İl Jandarma Komutanlığına teslim edildi. Hatay Valisi Erdal Ata, yakalanan teröristlerin Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı’nın şehit edilmesine karıştıklarını bildirdi.

AVM’ler kararname ile TL’ye döndü

Yeni yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye’deki bütün döviz bazlı sözleşmeler iptal edildi. 30 gün içerisinde sözleşmelerini yenilemesi gerekenler arasında, markalarla kira sözleşmelerini döviz bazında yapan ve esnafın yoğun şikayetlerine rağmen bu uygulamadan vazgeçmeyen AVM’ler de bulunuyor. Bundan sonra Türkiye’de yerleşik kişilerin menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak belirlenemeyecek. Kararnameye göre hali hazırda döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, 30 gün içinde TL cinsinden taraflarca yeniden belirlenecek. Kararname sonrası AK Parti İl Başkanlarına konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizle kiralama yapanları şu sözlerle eleştirdi: “AVM’lerde dövizle kira alıyor, kira dolar. Elektriği, suyu dövizle mi ödüyorsun? Öyle 25 kuruşa simit yok.”

Alman kiliseleri sapık rahiplere teslim

Alman Katolik kiliselerindeki çocuk istismarlarının boyutunun bilinenden daha büyük olduğu belirlendi. Alman Katolik kiliselerinde bin 670 din adamının 1946 -2014 yılları arasında 3 bin 677 çocuk ve gence cinsel istismarda bulunduğunun ortaya çıkması ülkede endişeye sebep oldu. Der Spiegel dergisinin haberinde, Alman Piskoposlar Konferansı’nın Mannheim, Heidelberg ve Giessen üniversitelerine çocuk istismarına ilişkin araştırma yaptırdığı, 25 Eylül’de kamuoyuna açıklanacak raporun özetinin incelendiği belirtildi. Bu kapsamda ülkedeki 27 piskoposluk bölgesinde 38 binden fazla dosyanın gözden geçirildiği ifade edildi. Araştırma sonucunda, 1946-2014 yıllarında çoğunluğu erkek olan en az 3 bin 677 çocuğun cinsel istismara uğradığının ortaya çıktığı kaydedildi. Olayların yaşandığı sırada çocukların yarısının en fazla 13 yaşında olduğuna işaret edilen araştırmada, her altı olaydan birinin tecavüz olduğu belirtildi. Araştırmada, bin 670 papazın suçlara iştirak ettiği belirtildi.

SAHA’nın gözdesi PUSAT

TÜMOSAN mühendisleri tarafından geliştirilen, yüzde 100 yerli ve hafif taktik tekerlekli zırhlı araç “TÜMOSAN PUSAT” IDEF 2017’de yerini aldı. İlk kez bugün görücüye çıkan PUSAT, 4×4 savunma araçları arasında dikkatleri üzerine topladı. SAHA EXPO’nun katılımcıları arasında yer alan TÜMOSAN, ticari dizel motor ürünlerini fuarda sergiledi. 4×4 TTZA sürümü personel taşıma kapasitesi, mürettebat dâhil 9 kişi olan PUSAT, NATO standartlarına göre mayın koruması ve balistik korumaya sahip. Yerli üretim araç, 4 silindirli kompakt motorun mümkün kıldığı kısa burun yapısıyla da öne çıkıyor. Yüzde 70 dik eğim tırmanabilen PUSAT’ın yüzde 30 yan eğimde dahi hareketi azalmıyor.

Gülsüm Navaz’ı on binler uğurladı

Pakistan’ın cezaevindeki eski Başbakanı Navaz Şerif’in İngiltere’nin başkenti Londra’da hayatını kaybeden eşi Begüm Gülsüm Navaz’ın cenazesi Lahor’da toprağa verildi. Lenf kanseri tedavisi gördüğü Londra’da salı günü hayatını kaybeden Gülsüm Navaz için ilk tören Londra’daki Regent’s Park’ta bulunan Merkez Cami’de düzenlendi. Buradaki törene katılan Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif ve kızı Asma, cenazeyi Lahor’a getirdi. Eşinin cenaze törenine katılabilmesi için hapishaneden 17 Eylül’e kadar izin verilen Navaz Şerif, kızı Meryem ve damadı Muhammed Safdar ile taziyeleri kabul etti. Cenaze törenine, on binlerce Pakistanlı’nın yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, eski Başbakan Yusuf Rıza Gilani, Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Asad Kaiser ile çok sayıda eski bakan, politikacı ve Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) üyesi katıldı. Cenaze töreni çevresinde oluşturulan 30 koruma noktasında bin polis görev aldı. Taziyelerin ardından Gülsüm Navaz’ın cenazesi, Lahor’un Jati Umra bölgesinde kılınan cenaze namazını müteakip, Şerif aile mezarlığındaki kayınpederi ve kayınbiraderinin yanına defnedildi.

İzmir’in suyu eşeklere emanet

İzmir’in Kiraz ilçesinin Yukarı Çayağazı Mahallesi’nde 4 aydır evlerinin musluklarından su akmayan mahalle sakinleri çareyi eşeklerle su taşımakta buldu. İZSU ve Büyükşehir Belediyesi’ne şikayetlerini ilettikleri halde hiçbir sonuç alamadıklarını söyleyen muhtar Hüseyin Kaymak, “Zaten mahallemize seçim zamanı uğruyorlar. Su akmadığı halde su saatlerini okumaya geldiler” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Özcan Kaymak, 2018 yılında mahallelerinde yaşanan su sorunu nedeniyle vatandaşların çok zor günler yaşadığını, kendisinin de bir meclis üyesi olarak bundan çok utandığını belirtti. Susuzluk karşısında belediyenin bir şey yapmadığını aktaran Kaymak, “4 aydır bir çözüm bulunamadı” dedi. Birçok İZSU yetkilisine konuyu anlattıklarını ancak mahallelerine herhangi bir yetkilinin gelip bir bilgilendirmede bulunmadığını dile getiren Kaymak, şöyle konuştu: “Mahallemize verilmeyen suyun tek sorumlusu İZSU’dur. Sondaj çakma yetkisi de var. Vatandaşı mağdur ediyorlar” dedi.

Benzer konular