Haftanın Manzarası

Ermeni tezini savunmayana arşiv yok!

Ermeniler, 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını sürdürüyor ancak konu hakkında çalışmak isteyen uzmanların Ermeni arşivlerini inceleme taleplerinde “seçici” davranıyor. Döneme ilişkin arşivlerini ise kapalı tutan Ermeniler, sadece kendi tezlerini destekleyenlerin arşivlere erişmesine izin veriyor.
Ermenistan ve Ermeni diasporası, her yıl olduğu gibi bu yıl da 24 Nisan’da ve öncesinde uluslararası arenada Türkiye aleyhtarı propagandalarını 1915 iddiaları üzerinden sürdürmeye devam etti. Ancak Ermeniler, arşivlerini açma ve gerçeklerle yüzleşme konusunda hassasiyet göstermiyor ve Türkiye’nin o dönemde yaşanan hadiselerin aydınlatılması için arşivlerin açılması, belgelerin tarihçiler tarafından incelenmesi teklifine cevap vermiyor.

İsrail UCM’de Mavi Marmara’ya tosladı

İsrail’in 2010 yılında Gazze Özgürlük Filosu’ndaki Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıya ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşması yapıldı. UCM Temyiz Mahkemesindeki duruşmaya, Mavi Marmara avukatlarının yanı sıra bazı şehit aileleri, filo organizasyonu temsilcileri ve bazı mağdurlar katıldı. Mavi Marmara davasında mağdur avukatlarının ve UCM Savcılığının itirazlarının dinlendiği duruşmada, mahkemenin savcıları ile hakimleri arasında görüş farklılığı nedeniyle tartışmalar yaşandı.

Mavi Marmara avukatlarından Cihat Gökdemir, duruşmanın çok önemli anlara sahne olduğunu ve savcılığın tutumuna üzüldüklerini belirterek, “UCM Savcılığı mağdurların yanında yer alması gerekirken âdeta İsrail’in bir sözcüsü gibi davrandı ve bugüne kadar da böyle davranmıştı. Hâkimler ise aksine bu davanın niçin açılması gerektiğini savunarak savcılığı ikna etmeye çalıştılar” dedi.

Hem vicdansız hem sapık ama serbest!

“AK Partililerin çocukları tacize uğrayabilir. Yılanın başı küçükken ezilmelidir” şeklindeki sosyal medya paylaşımı ile bütün Türkiye’nin tepkisini toplayan yaşam koçu Çolpan Işın Taner, “pişmanım” deyince serbest bırakıldı.
Yaşam koçu olduğunu iddia eden Çolpan Işın Taner’in Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun tacize uğramasına ilişkin paylaşımı kan dondurmuştu. Taner’in “O çocuğun ailesi AK Parti’nin yemlediklerinden ise ve bir gün bilinçsizce AK Parti’yi destekleyenlerden biri olacaksa bunu yaşamış olması daha iyidir” sözlerine her kesimden tepki yağdı.
Skandal paylaşım nedeniyle gözaltına alınan Mesude Işın Taner ifadesinde, “Emekliyim. Şu anda yaşam koçluğu yapmıyorum. Sosyal medyada dolaşan bu paylaşımı ben yaptım. Paylaşımı yaptıktan sonra çok fazla tepki geldi. Pişman oldum. Bu nedenle paylaşımı sildim ancak sosyal medyada yaptığım paylaşım yayıldı. İş işten geçti. Üzgünüm” dediği ortaya çıktı. Emniyetteki işlemlerinin ardından savcı tarafından tutuklanma talebiyle adliyeye sevk edilen Taner, mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Yeni Şafak’a konuşan Avukat Mehmet Fatih Yaşar, Taner hakkında hakaret, suçu övme ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarından 3 ayrı dava açılabileceğini söyledi.

22 ülkeye İmam Hatip müfredatı ihraç ettik

Geçtiğimiz ay yapılan genel kurulda ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin başkanı seçilen Kamber Çal; “İmam hatip artık bir marka ve Türkiye’nin bir değeri. Şu an yurt dışında Danimarka, Fransa, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Somali, Sudan’ın aralarında bulunduğu 22 ülkede 54 okulda imam hatip müfredatı uygulanıyor. Ülkemizde de yurt dışından öğrencilerin gelip eğitim aldığı 13 uluslararası imam hatip okulumuz var” dedi. 1958’de kurulan ÖNDER’in yaklaşık 61 yıldır imam hatip meselesiyle ilgilendiğini anlatan Kamber Çal, “İmam hatip okullarının ülke çapında yaygınlaşması, öğrenci sayısının artması ve kalite standartlarının yükselmesiyle beraber imam hatip artık Türkiye için marka haline dönüşmüş durumda. Markalaşma süresinde de ÖNDER ciddi katkılar sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sandıktaki ‘31 Mart operasyonu’na operasyon

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de 31 Mart Yerel Seçimleri’nde sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlattı. Açılan soruşturmalar kapsamında savcılık, 100’ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesini “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırdı. Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi. “Görevi kötüye kullanma” ve “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un” ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, bu şüphelilerden 10’unun ifadesine başvuruldu. Savcılığın ifade alma işlemi sırasında şüphelilere “daha önce bir seçimde görev alıp almadığı”, “seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği”, “sandık sayımının nasıl yapıldığı”, “tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı” şeklinde sorular yönelttiği öğrenildi. Öte yandan, Maltepe İlçe Seçim Kurulunca ilçede görevlendirilen sandık başkanı ve üyelerine ilişkin de resen soruşturma başlatıldı. Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, bu kişilerin sandık başkanı ve üyesi olma şartları taşıyıp taşımadığının araştırıldığı öğrenildi.

Bitmeyen darbe girişiminde ABD yine devrede

Venezuela’da kendisini devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, ABD’nin desteği ile darbe ve iç savaş için harekete geçti. Guaido, beklediği desteği ülkedeki askerlerden alamayınca devreye tekrar ABD girdi. ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Venezuela’ya askeri müdahale seçeneklerine ilişkin “Beklenmedik bir durumun ortaya çıkabileceği bir senaryo ve durum olmaması için teferruatlı plan yaptık” dedi. Venezuela’daki darbe girişimine yönelik bir soruya yanıt veren Shanahan, “Bu konuda topyekûn bir hükümet yaklaşımı ile çalışıyoruz ve tüm seçenekler masada denildiğinde gerçekten de masada. Ancak biz mümkün olduğunca diplomatik ve ekonomik olarak baskı uygulama üzerinde çalışıyoruz” dedi. ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ise bu ülkedeki durumu yakından izlediklerini ve tüm seçeneklerin masada olduğunu yineledi. Venezuela’da 23 Ocak’ta kendini devlet başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, Twitter üzerinden yayımladığı 3 dakikalık videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.
Guaido, Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında, etrafında bir grup askerle çektiği videoyu da Twitter hesabından yayımlamıştı. Başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtilmişti. ABD yönetimi ise Guadio ve taraftarlarının darbe girişimine tam destek veren açıklamalar yapmıştı.

Benzer konular