Haftanın manzarası

Atatürk Havalimanı taşındı

Atatürk havalimanı 5 Nisan’da başlayan ve iki gün süren taşınma işlemiyle birlikte faaliyetlerine son verdi. Havayolu şirketleri, 29 Ekim 2018 günü açılışı yapılan İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanından uçuşlarını sürdürecek. Yolcular, Atatürk havalimanından 15 gün boyunca İstanbul Havalimanı’na ücretsiz olarak taşınacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan “Büyüyen havacılığımızı sadece yolcu sayısı olarak değerlendirmek mümkün değil. Kargo taşımacılığı talebi de artıyor. 1 milyon 300 bin ton yükü tek başına Atatürk Havalimanı taşıyor. İstanbul’da çok daha geniş kargo, lojistik alanlarına ihtiyaçlar var. Transfer yolcularda pazar payı yüzde 66’yı bulan koridorun merkezinde de İstanbul yer alıyor” dedi.

F-16 yerine soya yağı, F-35 yerine ne?

Pakistan, 1980 yılında ABD’den 28 adet F-16 savaş uçağı satın aldı ve parasını da ödedi. Amerika Birleşik Devletleri bedeli ödenerek satın alınan bu uçakları vermedi. 2003 yılında parası ödenen F-16’ların yerine Pakistan’a soya yağı gönderildi. F-16 vermemenin gerekçesiyse Pakistan’ın nükleer faaliyetleriydi. Hatırlanacağı üzere bize de Kıbrıs savaşı sırasında F-16’ların yedek parçaları verilmemişti. Şimdi de F-35’leri Türkiye’ye teslim etmemek için bahaneler üretildi. Türkiye Kıbrıs Harekâtı sonrasında Erbakan Hoca sayesinde savunmada yerli sanayi hamleleri başlattı. Ancak dalavereler ve darbeler buna izin vermedi. AK Parti iktidarı ile milli savunma sanayii önemli bir hamle yaptı. ABD’nin, Pakistan ve Türkiye’ye yönelik tavrı başkasının silahıyla ülkenin korunamayacağını gösteriyor. Hele ki silah düşmanınsa… Ders çıkarılabilirse Batının bize tavrı bizim için bir kurtuluş.

“Ali Koç’un parasının azaldığını duyduk”

Fenerbahçe’nin “Fener Ol” sloganıyla başlattığı kampanyaya taraftarlar tarafından para gönderildi. Kampanyada en dikkat çeken Şanlıurfalı öğrencilerin yardım videosu oldu. “Ali Koç’un parasının azaldığını duyduk” diyen öğrenciler biriktirdikleri paralardan kulübe para gönderdiklerini bir video ile de kayda aldı.
Brunei’de LGBTİ sapkınlığına idam

Uzak Asya’nın minik devleti Brunei Sultanlığı 3 Nisan 2019 itibariyle ikili hukuk sistemine geçti. Müslüman olanlar İslam hukukundan mesul tutulurken, gayri Müslimler seküler hukuktan mesul olacak. Bu kapsamda ülkede “eşcinsel ilişki, zina ve hırsızlık” gibi suçlarla suçlanan Müslümanlar İslâmî hükümlerle cezalandırılacak. Müslüman olmayanlar hâlen uygulanmakta olan seküler hukukla yargılanacak. Geçen hafta halka hitap eden Brunei Sultanı Hacı Hasan Bolkiah “Bu ülkede İslâmî öğretilerin giderek güçlendiğini görmek istiyorum” dedi. Sultan, İslam hukukunun, İslam’ın öğretilerine aykırı davranışları caydırma ve cezalandırmanın yanı sıra tüm bireylerin meşru haklarını korumayı amaçladığını söyledi. Daha önce zina ve eşcinselliğin yasak olduğu Brunei’de ceza olaraksa 10 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktaydı. Yeni kanunlar uyarınca Brunei’de yalnızca ilişkilerini itiraf eden eşcinseller veya zina suçlarını işleyenlerle hırsızlık yapanlar hakkında İslam hukuku kaideleri uygulanacak.

Batı ayağa kalktı

Brunei’de zina ve eşcinsellik gibi gayri ahlaki fiilleri cezalandırma girişimi batıyı ayağa kaldırdı. Batı medyasının saldırısına uğrayan Brunei Sultanı aşağılandı, İslam’a saldırıldı. Batılı siyasetçilerin yanı sıra bazı sanatçı ve sunucular da Brunei halkını isyana çağırdı, uygulamalar “acımasız yasalar” Sultansa, “diktatör” olarak tanımlandı.

Benzer konular