Haftanın manzarası

1+5 modeli ile bedelli askerlik kalıcı hale getirildi: ‘ÜCRETLİ İZİN’ DE EKLENMELİ 

Türkiye’nin en çok merak edilen konularından biri olan “Yeni askerlik sistemi”, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklandı. MSB’nin internet sitesinde yer alan yeni askerlik sisteminin detaylarının anlatıldığı şemaya göre yeni sistemde üç ayrı başlık bulunuyor. Yeni askerlik sistemi; bedelli askerlik, yükümlü er ve erbaş, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik başlıklarına ayrılıyor. Lise mezunu gençler için 1 ay temel askerlik zorunlu olacak. Bu süre sonunda belirli bir ücret ödeyenler bedelli askerliğe ayrılabilecek ve terhis olacak. Bir aylık eğitim sonrası devam etmek isteyenler 5 ay daha görev yapacak. Bu askerler görevi esnasında harçlık adı altında bir ödeme alabilecek. İstedikleri takdirde 5 ay bitiminde terhis olacaklar. Eğer 5 ay bitiminde devam etmek isterlerse 6 ay daha maaş alarak görev yapabilecekler. Bu sürenin sonunda askerler ya terhis olacak ya da “kalmak ister misiniz?” sorusuna verecekleri yanıt doğrultusunda ihtiyaca ve duruma göre sözleşmeli uzman er ve erbaş olabilecekler. Bu modelle birlikte bedelli askerlik de kalıcı hale gelmiş oldu. Yeni sistem profesyonel askerliği de işlevsel hale getiriyor. TSK’da profesyonel asker olmak isteyen gençler 1+5+6 aylık bir aşamadan geçecek. Düzenlemenin en dikkat çeken bölümü ise yüksekokul mezunlarına getirilen haklar. Meslek yüksekokulu mezunlarının temel askerlik eğitim süresi 2 ay olacak. Sonrasında yedek astsubay olarak 10 ay daha maaş alarak görev yapacaklar. Bu askerler toplam 12 aylık görev süresinin sonunda isterlerse terhis olabilecekler. Duruma göre bu askerler astsubaylığa da geçiş yapabilecek. Taslak, sosyal medyada da gündem oldu. 5 ay zorunlu askerlik yapacaklar için bazı sosyal hakların getirilmesi gündeme geldi. Örneğin zorunlu askerlikteki beş ay süresince çalışanlar için kamu ve özel sektörde iş akdinin devam etmesi teminatı ve SGK ödemelerinin devam etmesi taslağı eklenebileceği sosyal medyada paylaşılanlar arasında. Çalışan annelere verilen doğum izni modeli çalışan askerlere de uyarlanabilir. Hamileler için uygulanan 16 haftalık ücretli izin silah altına girerek, canlarını verme dahil her türlü fedakarlığı yapan gençlerimiz için de uygulanabilir. Bunlar bir talep ve öneri. Dikkate alınması da taslağa eklenmesi de gayet mümkün. Türkiye, bedelli uygulamasının yanı sıra tam teşekküllü profesyonel orduya geçişte çok büyük bir adım atmış oluyor. Vatana millete hayırlı olsun.

İDLİB DEVRİYESİ BAŞLADI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde devriye faaliyetine başladı. TSK, 14 Şubat’ta Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı Soçi Zirvesi’nde alınan karar çerçevesinde, İdlib’in kuzeyinden başlayarak Halep ilinin güneyine uzanan hatta devriye atıyor. TSK konvoyunun güzergâhı şu 6 noktayı içeriyor: İdlib’in kuzeyindeki Kefer Lusin ile Dana, Halep’in batısındaki Etarib, Halep’in güneybatısındaki Gammari, Kanatir ve Tel Eys. TSK, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde 12 ateşkes gözlem noktası bulunduruyor. Rus ordusu ise 10 noktada mevcut. Diğer yandan Beşşar Esed rejimi güçleri tüm anlaşmalara rağmen silahsızlanma bölgesi de dahil olmak üzere İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde saldırılar düzenlemeye devam ediyor. Bu yılın başından itibaren rejimin saldırılarında en az 111 sivil hayatını kaybetti, 335’ten fazla sivil yaralandı.

Trump FETÖ ile temasta

Teröristbaşı Fetullah Gülen’in sağ kolu olarak bilinen Mevlüt Hilmi Çınar, ABD Başkanı Donald Trump’ın inzivaya çekildiği ve ‘Kış Beyaz Saray’ı’ olarak adlandırılan ‘Mar-a-Lago’da ağırlandı. FETÖ lideri Gülen’in ‘sağ kolu’ olarak bilinen Mevlüt Hilmi Çınar, ziyaretine ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşıp konukseverlikleri için Trump’ın ekibine teşekkür etti. ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi First Lady Melania Trump ise geçtiğimiz hafta Oklahama eyaletindeki DOVE School isimli okulu ziyaret etti. Melania Trump’ın övgüler dizdiği okul ise ABD’deki FETÖ’ye ait sözleşmeli (charter) okullardan biriydi.

Hollywood’un tek rakibi Türkiye

Türkiye, ihraç ettiği dizi filmlerde büyük rakamlara ulaştı. Sektörde 350 milyon dolar gibi bir bütçeye sahip olan Türkiye, dizi film ihracatında ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, TBMM’de kabul edilen Sinema Yasası’nın en önemli maddesinin, Türkiye’nin tanıtımına fayda sağlayan yabancı filmleri ve yerli yapım dizileri de içeren yurt dışında gösterilmiş ve reyting alan dizilerin Türkiye’de yapmış oldukları harcamaların yüzde 30’una kadar kısmının devlet tarafından karşılanması olduğunu aktardı. “Türkiye, ihraç ettiği dizi filmlerde çok büyük rakamlara ulaşmış durumda. 350 milyon dolar gibi bir bütçeye sahip olan dizi film ihracatı Amerika’dan sonra ikinci sırada. Biz bunun amacına uygun şekilde artmasını ve Türkiye’nin gösterildiği yerlerde doğru tanıtılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullanan Ersoy, bu sektörde hedeflere uygun yapılan çalışmaları Bakanlık olarak destekleme kararı aldıklarını anlattı.

Selfie artık iç güvenlik sorunu

Rusya’da kabul edilen bir yasayla Rus ordusuna bağlı tüm personele internetten paylaşım yasağı getirilmesi, “Türkiye’de durumlar nasıl?” sorusuna neden oldu. Uzmanlara göre TSK, geçen yıl 21 maddelik bir bildirge yayınladı ancak burada yer alan hususların uygulanması ve ceza işletim sisteminde yaşanan sorunlar konunun yeterince kavranamaması sorununu da beraberinde getirdi. Yenisafak.com’da Sertaç Aksan imzalı “Selfie iç güvenlik tehdidi haline geldi” başlığıyla yayımlanan haberde Dr. Levent Eraslan’ın görüşlerine yer verildi. Yasaklara rağmen askerlerin paylaşımlarda bulunmaya devam ettiğine dikkat çeken Eraslan, “Bu ciddi bir problem. Sadece bizim için değil. Tüm dünya bu konuda kritik bir dönemeçten geçiyor” dedi. Eraslan, rütbeli-rütbesiz askerlerin o anın büyüsüne kapılıp çekildikleri selfiler dahil tüm fotoğrafların askerleri bölgenin/birliğin konumu, silahların durumu ve benzer konularda çok ciddi bilgiler içerdiğini de belirtti.

Sisi’nin darağacına ABD ilmeği

Sisi’nin Mısır’daki siyasi idam cezalarına uluslararası kamuoyundan bir yaptırım beklenirken ABD’den tam aksi bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır’daki idamları destekleyen bir açıklama yayınladı. “Uluslararası hukukun idam cezasına izin verdiğine” vurgu yapan ABD, söz konusu cezanın “meşru” olduğunu savundu. Açıklamada; “Bir ülkedeki iç hukuka ve uluslararası yükümlülüklere uygun yapıldığı sürece uluslararası hukuk idam cezasına izin vermektedir” ifadeleri kullanıldı. Mısır’da 2013’te yapılan kanlı darbeyi de destekleyen ABD’nin bu tutumu, Sisi’nin muhaliflerini idam etme sürecine meşruiyet kazandıracağı şeklinde yorumladı.

Türkiye düşmanlığı ile oy topluyor
Avrupa Parlamentosu Hristiyan Demokrat Grup Başkanı Alman siyasetçi Manfred Weber, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olamayacağını ileri sürdü. Yaklaşan Avrupa seçimlerinde Komisyon Başkanlığı için en muhtemel aday olan Weber, Komisyon başkanı olması halinde Türkiye müzakerelerini sona erdireceğini ifade etti. Almanya’nın Bavyera eyaletinde konuşan Weber, “Herkes Türkiye ile daha yakın işbirliği ve daha iyi ilişkiler kurulması gerektiğini söyleyip duruyor ancak ben komisyon başkanı seçilirsem Brüksel’deki birimlerime üyelik müzakerelerini kesmeleri talimatını vereceğim” dedi ve bu sözleri dinleyicilerden yoğun alkış aldı.

‘Trudeau’nun trajedisi

Kanada’nın eski Adalet Bakanı ve Başsavcısı Jody Wilson-Raybould’un bir yolsuzluk kovuşturmasını sonlandırması için hükümetin üst düzey isimleri tarafından baskıya uğradığı suçlamasını dile getirmesinin ardından Başbakan Justin Trudeau en zor günlerini yaşıyor. Ekim ayında ülkede yapılacak seçimlerden önce muhalefetteki Muhfazakar Parti, Justin Trudeau’nun göreve geldiği 2015’ten beri ilk kez Liberal Parti’nin önüne geçerken, Trudeau’ya istifa çağrıları yükseliyor. Şu ana kadar hükümetten üç üst düzey isim istifasını verdi. Son olarak Hazine Bakanı Jane Philpott hükümete güveni kalmadığını belirterek istifa mektubunu Başbakan Trudeau’ya sundu.

Bezos yine zirvede Zuckerberg batıyor

Amerikan ekonomi dergisi Forbes tarafından her yıl geleneksel olarak hazırlanan, “Dünyanın en zenginleri“ listesinin zirvesinde, geçen yıl olduğu gibi bu sene de Amazon’un patronu Jeff Bezos yer aldı. 55 yaşındaki Bezos, geçen yıldan bu yana servetini 19 milyar dolar arttırarak 131 milyar dolara yükseltti. Listenin ikinci sırasında ise yine geçen yıl olduğu gibi Microsoft’un kurucusu Bill Gates yer alıyor. Üçüncü sırada 82,5 milyar dolarlık servetiyle bir başka ABD’li girişimci Warren Buffett, dördüncü sırada Fransız LVMH şirketinin sahibi Bernard Arnault var. Söz konusu listenin ilk on sırasında en büyük düşüşü ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yaşadı. Serveti bir yıl içinde 9 milyar dolar azalarak 62,3 milyar dolara inen Zuckerberg, beşincilikten sekizinciliğe düştü. Listenin ilk 20 sırasında yer alan isimlerden 14’ü ABD vatandaşı.

Benzer konular