Haftanın manzarası

Pakistan Başbakanı, Erdoğan’ın devreye girmesini istedi
DURDURUN BU SAVAŞI!

Asya’nın iki nükleer gücü Pakistan ve Hindistan sıcak savaşın eşiğine geldi. Keşmir’in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat’ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırı ile iki ülke arasında başlayan gerilim, Pakistan’ın Hindistan’a ait iki savaş uçağını düşürüp pilotlarını esir alması ile savaş boyutuna yükseldi. Dünya, Asya’da yeni bir savaşın eşiğine gelirken, Türkiye, Avrupa Birliği, Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya taraflara itidal çağrısı yaptı. Pakistan Başbakanı İmran Han ise Türkiye’nin ve Erdoğan’ın devreye girmesini istedi. İmran Han, “Dostlarımızla temas halinde olacağız ve gerilimin azaltılmasında rol oynamalarını isteyeceğiz. Türkiye Cumhurbaşkanını bunun için arayacağım” açıklamasını yaptı. İmran Han daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü. İmran Han görüşmeden sonra mecliste konuştu. Önce Hindistan’ı uyardı. Ardından da “Bu işi uzatmayalım, bunun için Hint pilotu serbest bırakacağız” dedi. Krizin başından beri sessiz kalan Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise meydan okumaya devam ederek, “Ülkemizin cesur askerleri sınırda ve ötesinde tüm güçlerini gösteriyor. Ülkemiz bugün tek vücuttur. Askerlerimizle birlikteyiz. Ordumuzun yeteneklerine güveniyoruz. Cevap olarak bütün Hindistan dağ gibi durmalıdır. Düşmana bizi durduramayacağını göstermeliyiz” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise iki ülke arasında son günlerde yaşanan gerilimin azaltılması ve diyalog süreci için “çok çalıştıklarını” ifade ederek, “Hindistan ile Pakistan arasındaki meseleyle çok yakından ilgileniyoruz ve ilgilenmeyi sürdüreceğiz” dedi.

‘Kırım’ın Hafızası’na yakışan anma

Türkiye’de 30 şehirde 2 bine yakın öğrencisiyle “yazar okumaları” yapan Anadolu Mektebi, Trabzon’da ‘Kırım’ın Hafızası’ olarak bilinen merhum Cengiz Dağcı’yı anma programı düzenledi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü İl Millî Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Genç, Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı Süleyman Bayraktar ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü katıldı. Programın selamlama konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, Trabzon’da bu faaliyeti düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirirken, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun ise “Hayatımda en çok ağladığı zaman, Cengiz Dağcı’nın kitaplarını okuduğum zamandır. Cengiz Dağcı’yı anlamayan, bizden değildir. Tarih, edebiyat, sosyoloji; birbiriyle dosttur. Bu dostluğu bilmeliyiz. Coğrafyaya hâkim olmalıyız. Gerçekleri bilmeden Cengiz Dağcı’nın emanetine sahip olamayız. Cengiz Dağcı’nın davası, bizim davamızdır” dedi. Cengiz Dağcı’yı anma etkinlikleri çerçevesinde Selma Agat “Kırım Müzikleri” isimli bir konser verirken, yazar-okur buluşmaları ve kültür gezileri de düzenlendi.

Savcı öğretmenlerin topunu kesti!

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde, kendileriyle aynı saat diliminde arkadaşlarıyla halı sahada futbol oynamak isteyen Cumhuriyet Savcısı’na itiraz eden 14 öğretmen, öfkelenen savcının talimatıyla gözaltına alındı. Polis merkezine götürülen öğretmenler resmi işlem yapılmadan serbest bırakılırken Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HSK’nın inceleme başlattığını ve konunun yakın takipçisi olduğunu açıkladı. Saha işletmecisi de yaşananları doğrulayarak, öğretmenlere maç esnasında sahaya gelen polislerce GBT yapıldığını ardından da polis merkezine götürüldüklerini söyledi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mehmet Safran, sosyal medya hesabından öğretmenlerin gözaltına aldırılmasına tepki göstererek, ‘Öğretmenler bu ülkenin üvey evlatları değildir, sahipsiz hiç değildir. Diyarbakır Çermik ilçesinde 14 öğretmenin gözaltına alınması bizleri derinden üzmüştür’ paylaşımında bulundu.

İkinci Güneş devri

Türkiye Futbol Federasyonu A Milli Takım Teknik Direktörlüğü koltuğuna, 1 Haziran’dan itibaren 4 yıllığına Şenol Güneş’in getirildiğini açıkladı. Tecrübeli çalıştırıcı mart ayında oynanacak Arnavutluk ve Moldova maçlarında da ay-yıldızlı takımın başında çıkabilecek ve bunun için Beşiktaş’ın iznine gerek olmayacak. TFF’nin acil ve gerekli gördüğü hallerde yapacağı değerlendirmeye göre seçtiği teknik adamı Milli Takımlarda belli bir süre için görevlendirme yetkisine sahip olduğu belirtildi. Beşiktaş yöneticisi Ahmet Kavalcı, konuyla ilgili TRT Spor’a yaptığı açıklamada, “TFF, mart ayındaki maçlarda Şenol Güneş’in Milli Takım’ın başında olmasını isterse, kurallara göre biz zaten buna izin vermeye mecburuz” dedi.

Benzer konular