Haftanın manzarası

ABD bir kez daha paçasından yakalandı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada, saldırgan Osman Gündaş ve patronu Ersin Bayram’ın FETÖ bağlantıları deşifre oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 22 Ağustos’ta gerçekleştirilen silahlı saldırıya ilişkin önemli ayrıntılara ulaştı. Saldırganlar Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş’ın bağlantılarını mercek altına alan Başsavcılık, dikkat çeken ilişkileri ortaya çıkardı. Yeni Şafak’ta yayınlanan Osman Özgan imzalı habere göre, Osman Gündaş’ın çalıştığı restoranın sahibi olan ve tutuklanan Ersin Bayram’ın telefonu ve diğer dijital materyallerin incelenmesi sonucu FETÖ irtibatı deşifre edildi. İncelemeye ilişkin emniyetin hazırladığı raporda, Bayram’ın FETÖ uygulamaları ile haberleşme programlarını indirdiği anlatıldı. Bunlardan birinin de FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimat içerikli vaazlarının yayınlandığı “herkul.org” isimli uygulama olduğu belirtildi. İnternet trafik bilgisine göre internetten FETÖ’nün filmlerini araştıran Bayram’ın telefonundan Gülen’e ait fotoğraflar da çıktı. Şüpheli Ersin Bayram’ın, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi John Bass ile fotoğrafı da ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına giren fotoğrafın 11 Eylül 2015 tarihinde çekildiği anlaşıldı. Bayram, söz konusu fotoğrafa ilişkin ifadesinde, ABD Büyükelçiliği’nin Amerika’ya ithalat ve ihracatı olan Türk firma ve STK’lara İstanbul’da kokteyl verdiğini ve bu kokteyle kendisinin de katıldığını kaydederek, “Burada John Bass ve eski İstanbul Konsolosu ile fotoğraf çektirdim. Memleketim olan Giresun Yağlıdereli nüfusunun yarısının Amerika’da olmasından dolayı resimleri de reklam amaçlı paylaştım” iddiasında bulundu.


Yarım milyon bedelli

Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlik için 474 bin 955 kişinin başvurduğunu, başvurusunu tamamlayan yükümlü sayısının ise 125 bin 344 olduğunu bildirdi. Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bedelli askerlik uygulamasındaki ikinci celp dönemine ilişkin bilgi verildi. Bedelli askerlik ikinci celp döneminde silahaltına alınacak 41 bin 631 yükümlünün sevk tarihleri, birlik ve yoklama bilgilerinin e-devlet’ten yayımlandığına ve bedelli askerliğin ikinci celp döneminde temel askerlik eğitimi alacakların telefonlarına bilgilendirme mesajı gönderildiğine değinilen açıklamada, “Bedelli askerlik için 474 bin 955 kişi başvurdu, başvurusunu tamamlayan yükümlü sayısı ise 125 bin 344 oldu. 2’nci celp döneminde silahaltına alınacak yükümlülerin sevk tarihleri, birlik ve yoklama bilgileri e-devlet adresinden yayımlandı” ifadelerine yer verildi.

28 ülke Türkiye’ye uyacak

Türkiye’nin iki yıl önce kaldırdığı yaz saati uygulaması Avrupa Birliği’nin de gündeminde. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB’de yaz ile kış saatine dair yılda 2 kez yapılan saat değişikliği uygulamasını kaldırmak istediğini söyledi. Juncker, Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF’ye yaptığı açıklamada, yaz saati ile kış saati konusunda tartışmaların uzun zamandır devam ettiğine dikkat çekerek, bu konuda AB’de 4,6 milyon kişinin katıldığı bir anket yapıldığını anımsattı. Verilen cevaplarda sürekli yaz saati uygulamasına geçilmesinin istendiğini aktaran Juncker, “Böyle de olacak” ifadesini kullandı. Juncker, anket sonuçlarına saygı duyulması gerektiğinin altını çizerek, “İnsanlar bunu istiyor, biz de yapacağız” değerlendirmesini yaptı. AB’nin 28 üye ülkesinde 1981’de yapılan bir düzenlemeyle her yılın mart ayının son pazar günü saatler bir saat ileri alınırken, ekim ayının son pazar günü de bir saat geriye alınıyor.

T625 kanatlandı

Türkiye’nin tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği “genel maksat” helikopteri T625 ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 2021 yılında seri üretime geçecek olan helikopter VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek. En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Genel Maksat Helikopterinin sertifikasyon gereksinimleri için büyük helikopterlerin tasarım ve üretiminde referans olarak kullanılan CS-29 baz alındı. CS-29 kapsamında TUSAŞ’ın 1956 emniyet gereksinime uyum göstermesi ve 100’ün üzerinde helikopter ve sistem seviyesi testini başarıyla icra etmesi gerekiyor. Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor.

Makam aracı seferberliği

Kamu araçlarında tasarruf için düğmeye basıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tüm kamu kurumlarına bağlı kuruluşlar, KİT’ler ve belediyelerden acil olarak sahip oldukları ve kiraladıkları araç envanterlerini istedi. Araçların hem sınıflarında hem de sayılarında ciddi bir tasarrufa gidileceği öğrenildi. Hürriyet’in haberine göre;  Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın imzasıyla gönderilen yazıda kamu kuruluşlarının 14 Eylül tarihine kadar acil olarak listeyi göndermeleri istendi. Böylece ilk defa kamu ve belediyelerin sahip olduğu araçlarla ilgili net fotoğraf ortaya konulmuş olacak. 2018 yılı bütçe gerekçesine göre belediyeler dışında kamuda 110 bin 131 adet taşıt bulunuyor. Bunlardan 98 bin 852’si genel idare, 7 bin 77’si özel bütçeli, 4 bin 115’i yükseköğretim kurumları 87’si de düzenleyici ve denetleyici kuruluşlara ait.

Sağlık ocağında check-up dönemi

Aile sağlığı merkezlerinde vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemek için check-up uygulaması devreye girdi. Kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerinin sağlanacağı uygulama için aile hekimine başvurulacak. Aile sağlığı merkezlerinde hizmete girecek olan check-up uygulaması için 182’den veya internetten randevu alınacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu yıl başlatılan risk tarama programı ile aile sağlığı merkezlerinde vatandaşların sağlık durumları hakkında farkındalık oluşturmak ve muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemeyi amaçladıklarını belirtti.
‘Tosuncuk’tan 36 bin lira bahşiş

‘Çiftlik Bank’ ile 80 bin kişiden dolandırdığı 500 milyon TL’nin üzerinde parayla yurtdışına kaçan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın lüks yaşamına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde, Dubai’nin en lüks mekanlarından birinde görülen Aydın’ın yanında bir kadın olduğu ve garsonların kendileriyle özel olarak ilgilendiği görülüyor. Garsonların sunduğu içkiyi içen Aydın ve beraberindeki kadının oldukça keyifli oldukları görüntülere yansıyor. Aydın’ın masada toplam 90 bin TL’ye tekabül eden, 30 bin dirhem hesap ve 36 bin lira bahşiş ödemesi yaptığı öğrenildi. Ortaya çıkan bir diğer görüntü ise, şirketin paralarını kaçırdığı ilk yer olduğu düşünülen Kıbrıs’tan. Kaçtığı ilk günlere ait olduğu öğrenilen görüntülerde Mehmet Aydın, Kıbrıs’ın en büyük kumarhanelerinden birinde poker oynuyor.

Benzer konular