Haftanın manzarası

85 milyon kez ‘elfaz’ı küfür’!

Türkiye işi gücü bıraktı bir YouTube fenomeninin söylediği şarkıyı ve çektiği klibi konuştu. Sosyal medyada Reynmen olarak bilinen Yusuf Aktaş isimli şahsın şarkısı, YouTube’da 24 saatte 70 milyondan fazla izlendi. Bu elbette büyük bir rakam. Aslında ses sanatçısı olmayan birinin müzik piyasalarını alt üst eden bu ‘başarı’sının arkasındaki en büyük nedenlerden biri de sonradan çalıntı olduğu ortaya çıkan klipti. Az bilinen ama önemli bir filmden esinlenen ve hatta birçok sahnesini bire bir kopyalayan Reynmen, iddiaların yayılmasıyla birlikte izleyici popülaritesini ikiye katladı. Bu bir başarı mıdır, elbette tartışılır. Ama kendinden söz ettirme konusunda hayal bile edemeyeceği bir çıta yakaladığı kesin.

Klip kadar konuşulmayan ama mutlaka konuşulması gereken bir nokta daha var aslında. 85 milyon tıklanan şarkının sözleri.. Pek fazla gündeme getirilmedi, üzerinde durulmadı. Neredeyse ülke nüfusu kadar izlenme sayısına ulaşan bu şarkıda geçen “Tanrı vurdu saza, kadehler dolsun, Azrail seyre dursun” sözleri ‘elfaz-ı küfür’dür. İman esaslarını konu edinen Akaid ilmine göre elfaz-ı küfür; insanı küfre sokan söz ve davranışlar demektir. Türkiye’de birçok şarkı sözünde böylesine sakıncalı cümleler var. Fakat bu son örnek bir hayli bariz ve çokça popüler olduğu için uyarmak da şart oldu. Çok büyük bir bölümü Müslüman olan toplumda haşa Allah’ı alkol masasına oturtan şarkının bu kadar yayılabilmesi de ciddi bir sorun.

‘Halk pazarları’ geri geliyor

Meyve ve sebze fiyatlarının fahiş derecede artması ve aradaki aracıların yüksek kâr elde ettiği gerçeği üzerine harekete geçen Hükûmet, belediyeler aracılığı ile belirlenen noktalarda tanzim satış yerleri kuracak. Belediyeler tarafından üretici hallerinden satın alınan meyve ve sebzeler düşük kârla satılacak. Tanzim satışları ile komisyoncular ve aracıların devre dışı bırakılması hedefleniyor. İlk etapta Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından uygulanmaya başlanacak tanzim satışlarında özellikle fiyatında regülasyona ihtiyaç duyulan sebze meyvelere öncelik verilecek. Hangi ürünlerin, nerelerde satılacağını büyük şehir belediyeleri duyuracak. Satışlar İstanbul’da 50, Ankara’da 30 noktada olacak. İki şehirde de hem TIR’lardan hem de özel olarak hazırlanmış çadırlar ile kamyonetlerden mobil satış yapılacak. Tanzim satışların yapılacağı noktalarda çadırların ve kamyonetlerin üzerinde “üreticiden tüketiciye doğrudan sebze”, “enflasyon ile topyekün mücadele” gibi slogan ve görseller kullanılacak.

20 bin yeni öğretmenimiz oldu

Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye genelinde 60 ile 78 alanda 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldı. Yapılan atamayla 920 bin 524 olan öğretmen sayısı 940 bin 524’e çıktı. Türkiye geneli doluluk oranımız ise yüzde 89’dan yüzde 91’e yükseldi. Atama kapsamında toplamda 53 bin 871 aday tercih yaptı. Türkiye genelinde 60 ile 78 alanda 20 bin sözleşmeli öğretmen atandı. Atamada 8 bin 470 kontenjan ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi birinci sırada, 6 bin 438 kontenjan ile Doğu Anadolu Bölgesi ikinci sırada yer aldı. Toplam kontenjanın yüzde 74,5’i bu iki bölgede illere verilmiş oldu. Çiçeği burnunda öğretmenlere seslenen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yeni atanan arkadaşlarımızın Milli Eğitim Bakanlığına geldiklerinde, dahil olduklarında, okullarına geldiklerinde başka bir sorumlulukları da var. Sizin artık ‘mezun olduk ve öğretmen olduk’ şeklinde düşünmek yerine ‘asla mezun olmayacağız, sürekli öğreneceğiz, kendimizi geliştireceğiz. Bu sisteme çok daha büyük katkılar sağlayacağız’ şeklinde bir inanç geliştirmeniz bizi çok mutlu eder” dedi.

Benzer konular