Haftanın Manzarası

Kışlalarda şafak 270’e düşüyor: ZORUNLU 9 BEDELLİ 3 AY

Şu anda 12 ay olan zorunlu askerlik 9 aya düşürülüyor, 21 gün olan bedelli askerlik ise 3 aya çıkarılıyor. Öğretmen, hakim, doktor ve bazı akademik alanlarda görev yapanlar ile sporcular esnek zamanlarda silah altına alınacak.

Bedelli askerlik yasasıyla bakaya sorununu çözen hükümet ve Genelkurmay, şimdi de zorunlu askerliği kısaltmaya hazırlanıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK’nın komuta kademesinin gerçekleştirdiği toplantıların ardından gündeme gelen yeni askerlik sistemi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da değerlendirildi. Erdoğan, Akar ve TSK arasındaki görüşmeler ve yapılan çalışmaların ardından kendisine yapılacak sunumun ardından nihai kararın verileceğini açıkladı. Yeni askerlik sistemi ve askerlik süresinin kısalacağı konusunda bazı detaylar kulislerde yer bulmaya devam ediyor. İddialara göre bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesine yönelik alternatif üzerinde çalışılıyor. Şu anda 12 ay olan zorunlu askerliğin 9 aya düşürülmesi ve üç aylık temel askerlik eğitiminin ardından yükümlülerin belli bir bedel karşılığında geri kalan süreyi yapmamaları öngörülüyor. 1990’lı yıllarda 18 ay olan zorunlu askerlik, 2003 yılında 15 aya, 1 Ocak 2014’te ise 12 aya düşürülmüştü. Hürriyet’te yayınlanan habere göre yeni askerlik sisteminde, öğretmen, hakim, doktor ve bazı akademik alanlarda görev yapanlar ile sporcular için esneklik getirilebileceği dile getiriliyor. Bu meslek gruplarına üye yükümlülerin mesleki yaşamlarının ve kariyerlerinin etkilenmemesi için uygun zaman dilimlerinde askerlik hizmetinin yerine getirilmesi sağlanacak. Örneğin öğretmenlerin askerlik yükümlülüğünü yaz aylarında yerine getirmelerine ağırlık verilecek.

65 yaşa 1000 lira maaş kiraya yüzde 15 zam

AK Parti’nin bazı kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını içeren kanun teklifi Meclis Plan Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Teklifle birlikte yaşlılık, malüllük ve ölüm aylığında alt sınır 1000 lira olacak. İşsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma şartı hizmet akdine tabi olma haline dönüşecek. Kira bedellerinde ise ÜFE yerine TÜFE’nin artış oranı baz alınacak. Buna göre ev kiralarına yapılacak zamlar 2019 yılında TÜFE üzerinden hesaplanacak. En son açıklanan Kasım ayı enflasyon verilere göre ev sahipleri 12 aylık TÜFE ortalaması olan yüzde 15,63 zam yapılacak. Aylık kira bedeli bin TL olan bir dairenin zammı TÜFE ile en fazla bin 160 TL olacak.
Teklifteki dikkat çeken bazı yenilikler şöyle:
– Konut hesabına katılanlara devlet katkısı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılacak.
– Bebek devam sütünde ve şalgamda ÖTV kaldırılacak.
– Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla büyük ve küçükbaş hayvan satışından ve sütün satın alınma bedeli üzerinden alınan pay kaldırılacak.

– Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotların maaşlarının yüzde 70’i gelir vergisinden muaf olacak.

Keçi paraları yedi sahibi de keçiyi

Sırbistan’ın Arandjelovac şehrinde yaşayan çiftçi bir ailenin toprak almak için biriktirdiği paralar, besledikleri keçi tarafından yendi. 10 hektarlık toprak satın almak için 20 bin euro toplayan aile, satıcıyla gerçekleştirecekleri görüşme öncesi parayı sayıp masaya bıraktı. Milena Simic, olayın, kayınpederinin hayvanlara yem vermek için dışarı çıktığında kapıyı açık unutması üzerine keçinin içeri girerek paraları yemesiyle gerçekleştiğini anlattı. Olayı gözyaşları içinde anlatan Milena, biriktirdikleri paradan yalnızca 300 euro kaldığını ve kocasının o an neredeyse kalp krizi geçirdiğini söyleyerek “Kocam o andan itibaren konuşmuyor, sadece oturup tek bir noktaya bakıyor” dedi. Milena, talihsiz olaya sebep olan keçinin akşam yemeği olduğunu söyledi. Haber yapmaya gelen gazeteciler de akşam yemeğine davet edildi.

250 Türk kadın idamdan kurtarıldı

Türkiye’den Irak’a geçip DEAŞ saflarında yer alanların büyük bölümü çatışmalarda öldü. Ancak geride korkunç bir insani dram kaldı. Bu kişilerin eşleri olan 250 kadın tutuklanarak idama mahkum edildi. Kandırılan kadınların cezaları Türkiye’nin girişimleriyle müebbet hapse çevrildi. Sahipsiz kalan 350’yi aşkın çocuk ise Bağdat’ta yetimhanelerde kurtarılmayı bekliyor. Yeni Şafak’tan Fatih Özer’in haberine göre Bağdat’ta bir yılı aşkın süren ve geçtiğimiz günlerde biten yargılamalar sonucunda kadınların tamamı idam cezasına çarptırıldı. Bu kararın ardından Türkiye, Bağdat Büyükelçiliği ve avukatlar aracılığı ile yoğun bir çalışma başlattı. Girişimler sonunda Türk vatandaşı kadınların hayatı kurtarıldı, temyiz sürecinde Türkiye’nin hukuki desteğiyle idam cezaları müebbet hapis cezasına çevrildi. Türkiye diğer bir koldan da bu kadınların çocukları için çalışmalar yürüttü. Yetimhanelerde bulunan 20 çocuk yakınlarına teslim edilmek üzere Türkiye’ye getirildi. Cezaevlerindeki kötü şartlarda annelerinin yanında tutulan 350’yi aşkın çocuğun da yetimhanelere nakledilmesi sağlandı. Ankara şimdi Bağdat’ta yetimhanelerde tutulan bu çocukların Türkiye getirilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor.

KAHRAMAN CUNEYDİ GEÇİM DERDİNE DÜŞTÜ

Yirmiyi aşkın İsrail askeri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğrafıyla tüm dünyanın tanıdığı ve Kudüs direnişinin sembol ismi haline gelen 16 yaşındaki Fevzi El-Cuneydi’nin yaşadıklarının üzerinden tam bir yıl geçti. Cuneydi’nin fabrika işçisi olan babası geçirdiği kaza sebebiyle çalışamaz halde. Annesi hasta. 6 kardeşi var. Evin en büyük çocuğu olan Cuneydi, ailesinin geçimini sağlamak için çalışıyor. Cuneydi, El Halil’in Medine-i Münevvere Caddesi’nde el arabası üzerinde ada çayı, naneli çay ve Arap kahvesi gibi sıcak içecekler satarak evine ekmek götürmeye çalışıyor.

Benzer konular