Haftanın manzarası

Bakan Albayrak Türkiye’nin yeni ekonomi modelini açıkladı: Kamuda tasarruf başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi yönetiminin yol haritasını ortaya koyacak yeni ekonomi modelini açıkladı. 35 milyar TL boyutundaki tasarruf ve gelir arttırıcı önlemlerin yer aldığı yeni ekonomi modeli 2018 sonuna kadar devreye alınacak.
Bakan Albayrak’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle;

-Kamuda yüzde 30 tasarruf sağlanacak
-Vergi sistemi dönüşecek
– Enflasyon ve cari açıkta etkin mücadele
– Para politikaları bağımsız olacak
– Daha adaletli paylaşım süreci
– Sermaye piyasalarının pastadan payı artırılacak
– Yapısal reformlar hayata geçirilecek
– Büyümede stratejik adımlar atılacak

Kılıçdaroğlu partiyi değiştirdi

Kurultay krizinin yaşandığı CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu MYK’yı yenileme yoluna gitti. A takımını değiştiren Kılıçdaroğlu, seçim sürecinde tasfiye edilen isimlerin hedefi olan Bülent Tezcan’ı MYK’ya almazken, CHP’nin Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi oldu. CHP’nin Parti Sözcüsü ise Faik Öztrak oldu. Rezidanslar kraliçesi olarak anılan Gamze İlgezdi de Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı yapıldı. Yeni MYK’da 6 yeni isim yer aldı: Yıldırım Kaya, Yunus Emre, Bülent Kuşoğlu, Gökçe Gökçen, Oğuz Kaan Salıcı, Orhan Sarıbal. CHP’nin yeni yönetimde olmayan isimler ise şöyle: Haluk Koç, Bülent Tezcan, Öztürk Yılmaz, Tekin Bingöl, Çetin Osman Budak.

Haydar Baş’a ‘yağma’ suçlaması

Eski ortağı Mustafa Eraslan’ın parasına el koymakla suçlanan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Başkanı Haydar Baş’ın, 3 milyon liralık malvarlığına el konuldu ve yurtdışına çıkışı yasaklandı. Soruşturma Eraslan’ın eşi Meral Eraslan’ın 2014’te Bakırköy Başsavcılığı’na şikayetiyle başladı. Eraslan tehditle boş senede imza attıklarını ve mülklerine zorla en konulduğunu söyledi. Mustafa Eraslan da uğradığı saldırıda ayağının kırıldığını söyledi. 2016 yılında “yağma” suçundan dava açılırken Baş’a 10 yıl hapis cezası istendi. Dava sürecinde hem Mustafa Eraslan hem de eşi ve kızı, ölüm tehditleri aldıklarını iddia etti. Geçtiğimiz gün görülen duruşmada Baş’a yurtdışı yasağı getirilirken malvarlığına da el konuldu.

İsrail’den BBC’ye müdahale

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında, bir kadın ve çocuğunu katletmesini haberleştiren BBC, gelen uyarı üzerine başlık değiştirdi. Haberi, ‘İsrail öldürdü’ başlığı ile veren BBC’yi, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tweet atarak ikaz etti. İsrailli Sözcü Emmanuel Nahshon, BBC’ye “Bu başlık, gerçeğin kasıtlı bir şekilde çarpıtıldığının göstergesidir. Eğer anlamadıysanız ‘Bu bir yalan haberdir’ demenin kibar bir şekilde ifade edilişi. Bu başlığı acil olarak değiştirin!” ifadeleriyle tweet attı. BBC de gelen uyarı üzerine başlığı silerek ‘Gazze’de bir kadın ve çocuğu öldürüldü’ ifadelerini kullandı.

Almanların ırkçılık CV’si

Almanya’da yapılan sosyal deneyde ülkedeki ırkçılık ve ayrımcılık bir kez daha ortaya çıktı. Birebir aynı fotoğraf, aynı özgeçmiş ile fakat farklı isimler ve kıyafetlerle aynı yere iş başvurusunda bulunan bir kadına yapılan ayrımcılık tescillendi. Eleman arayan bir şirkete, Alman ismi Sandra Bauer ile başvuran kadına insan kaynaklarından 18.8. oranında olumlu not verildi. Daha sonra aynı özgeçmiş ancak Müslüman ismi ile başvuru yapıldı. Başı açık fotoğraflı özgeçmişe sahip ‘Meryem Öztürk’le yapılan iş başvurusuna olumlu yanıt ise yüzde 13.5 oldu. Yine aynı isim fakat başı örtülü fotoğrafın yer aldığı özgeçmiş ile yapılan başvuruya ise sadece yüzde 4.2 olumlu cevap verildi.

Esma Esed kanser oldu

Beşşar Esed’in eşi Esma Esed’in meme kanseri olduğu öne sürüldü. Esed rejiminin haber ajansı SANA’daki haberde, Esma Esed’in meme kanserine yakalandığı iddia edildi. Haberde, Esma Esed’in meme kanserinin ilk evresinde olduğu ve kemoterapiye başlandığı belirtildi.

Darbe bildirisinde ilginç imza: John!

15 Temmuz’da darbecilerin “sıkıyönetim direktifi”ni Word dosyasında hazırlayan kişinin “John” isimli kişi olduğu ortaya çıktı. FETÖ’cülere yakın olan ve darbe sonrası Türkiye’deki görevleri sona eren iki John öne çıkıyor. Biri ABD elçisi John Bass, diğeri İncirlik üs komutanı John Walker. Şüpheler Walker üzerinde yoğunlaşıyor. Yeni Şafak’ta Osman Özgan imzasıyla yayınlanan habere göre, TSK’nın evrak dağıtım sistemi MEDAS’tan birliklere gönderilen bildirinin ham hali astsubay Hüseyin Ömür’ün mailinden çıktı. Dosyanın 7 Temmuz 2016’da oluşturulduğu tespit edildi. Word belgesi üzerindeki son değişikliğin ise 15 Temmuz saat 22.45’te yapıldığı anlaşıldı. Word belgesinin meta/data bilgilerinin incelenmesi sonucunda da dikkat çekici bir bulguya ulaşıldı. Yazarlar bölümünde “John” isminin yazılı olduğu görüldü. Buna göre, söz konusu belgenin “John” isimli bilgisayar kullanıcısı tarafından hazırlandığı belirlendi. Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılan araştırmalarda “John” isminde bir bilgisayar kullanıcısı tespit edilemezken, bu da darbe direktiflerinin Genelkurmay Başkanlığı dışındaki bir bilgisayarda hazırlandığını ortaya koydu. Darbe girişimi döneminde Türkiye’de bulunan tüm John’ların mercek altına alındığı öğrenildi. O dönemde Türkiye’de bilinen “John”lardan birisi İncirlik’te üs komutanı olan Albay John Walker’dı. Bir diğeri o dönem ülkesinin Türkiye’deki en üst düzey temsilcisi konumunda olan ABD Büyükelçisi John Bass. Her ikisinin de Türkiye’deki görevi darbe girişiminin ardından son buldu. Mesaj içeriklerinde darbe direktiflerinin olması nedeniyle belgeyi hazırlayan kişinin daha çok asker şahıs olabileceği değerlendiriliyor. Bu da okları Walker’a çeviriyor. İncirlik’teki en üst düzey ABD’li askeri yetkili olan Walker’ın adı o dönem İncirlik Üssü Komutanı olan darbeci general Bekir Ercan Van ile görüşmesi sonrası gündeme gelmişti. Van’ın darbenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Walker’ı ziyaret ettiği ortaya çıkmıştı.

Ordu’nun dereleri yıkıp geçti

Ordu’da meydana gelen şiddetli yağış Fatsa, Ünye ve Çaybaşı ilçelerinde sele neden oldu. Ünye’de taşkın sonucu 8 köprü yıkıldı. Karadeniz Sahil Yolu’nda ulaşım çift taraflı durduruldu. Sabah saatlerinde başlayan yağmurla metrekareye 80 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Uzun süre aksayan trafik, kilometrelerce araç kuyruğu oluşturdu. Ünye’de sular altında kalan bir tekstil işletmesinde 165 işçi, Fatsa’da da 650 mevsimlik tarım işçisi mahsur kaldı. İşçilerin imdadına belediye ve AFAD ekipleri yetişti. Kurtarılan işçiler, güvenli alanlara taşınırken sel sularına kapılan bir kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, sel felaketinde zarara uğrayanların tüm maddi kayıplarının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Benzer konular