Haftanın Manzarası

İftarda öldüreceklermiş

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikast sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturma tamamlanarak hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi. 609 sayfalık iddianamede, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 28 şüpheli yer aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Karlov cinayetinin Rusya ile Türkiye’yi karşı karşıya getirmek için FETÖ tarafından işlendiği ve örgütün cinayetten yaklaşık 6 ay önce de suikast planladığı ifade edildi. İddianameye göre, AK Parti Genel Merkezince 27 Haziran 2016’da düzenlenen 9. Geleneksel Büyükelçiler İftar Programı’nın davetlileri arasında dönemin Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un da bulunması üzerine FETÖ’den suikast talimatı alan tetikçi Altıntaş, programın düzenleneceği mekana yine koruma polisi olarak sızacaktı. Altıntaş’ın şüphe çekmemek için programda Başbakanlık personelinin taktığı yaka rozetini kullanacağı ancak Karlov’un o gün yurt dışında bulunması nedeniyle suikast girişiminin başarısız olduğu belirtildi.

Yeniden Erbakan ve Refah’lı günler

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan, “Yeniden Refah Partisi” adıyla parti kurduklarını açıkladı. Ankara Hacı Bayram Camisi’nde kılınan cuma namazından sonra Yeniden Refah Partisi’ni kurduklarını açıklayan Erbakan, “Artık vakit tamam, vakti geldi. Yıllardır özlemle, heyecanla beklenen Yeniden Refah Partimizi bugün resmen kurduğumuzun müjdesini veriyorum” ifadesini kullandı. Erbakan, “Bizler, kavga etmek, çatışmak, cezalandırmak, yıkmak için gelmiyoruz. Bugüne kadar yapılan bütün hayırlı hizmetlere teşekkür etmek, bu hayırlı hizmetleri yapanları tebrik etmek, yapılan hizmetleri görmek ve takdir etmek için geliyoruz. Bununla birlikte eksikleri tamamlamak, eksik yapılanları nihayete erdirmek için geliyoruz. Yine bununla birlikte yanlışları da doğrusunu ortaya koyarak düzeltmek için geliyoruz” dedi. Kurucuları arasında Sultan Abdülhamit Han’ın torunlarından Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu da yer aldığı Yeniden Refah Partisi, 16 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Refah Partisi’nin hilal içindeki başaktan oluşan amblemini ve kırmızı zeminli bayrağını kullanacak.

Soğan simsarları

Türkiye’de kuru soğan fiyatlarının marketlerde 5 liraya kadar yükselmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de kuru soğan üretimi normalde tüketimi karşılıyor. Yine TÜİK’e göre kuru soğan fiyatları bu sene enflasyonunun neredeyse üç katına yükseldi. Ekim 2018 itibariyle yıllık enflasyon yüzde 25.24 olurken kuru soğan fiyatları yüzde 72.6 arttı. Ekonomi uzmanları bu artışın nedeninin satışta olması gereken soğanların depolarda bekletilmesine bağlıyorlar. Üreticiden aldıkları soğanları stok yapan satıcıların piyasayı yükselttiğine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dikkat çekti. Erdoğan, “Depo baskınlarında nasıl stoklar yaptıklarını görüyoruz. Buralarda asla taviz yok. Öyle patates, soğan stokçuluğu, öbür tarafta birçok sebze, meyvede bu tür stoklar yapmanın bedelini ödeyecekler” dedi. Bu açıklamanın ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ekiplerince soğan fiyatlarındaki hareketlilik nedeniyle birçok şehirde toptancı hali, soğan depoları ve nakliye kamyonları denetlendi.

Mekke üzerinde Müslüman oldu

Brezilyalı bir pilot, Mekke üzerinde uçarken Kelime-i Şehadet getirip Müslüman oldu. Hangi havayolunda çalıştığı açıklanmayan pilot Amalo, Mekke semalarında Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu. Amalo’nun Müslüman olduğu anları kameraya çeken kokpitteki bir arkadaşı, “Brezilya’dan pilot Amalo ile birlikteyiz. Kendisi uçuşumuzda şahadet getirecek” dedi. 18 bin feet yükseklikte çekilen video, binlerce kişi tarafından izlendi.

Türkiye’nin ilk bağımsız askeri aracı

Albayrak Holding’in sanayi şirketi TÜMOSAN Motor ve Traktor’ün geliştirdiği zırhlı askeri aracı Pusat, MÜSIAD EXPO’da görücüye çıktı. Fuar kapsamındaki yüksek teknoloji ürünlerinin yer aldığı stantta sergilenen Pusat’ın tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilmesi ziyaretçilerden de tam not aldı. Envantere girmek için gün sayan Pusat, yerli motor, şanzıman ve aktarma organlarına sahip özelliği ile Türkiye’nin ilk bağımsız yerli ve milli askeri aracı unvanına sahip olacak. Pusat, 2019 yılında göreve hazır hale gelecek. Yeni Şafak’tan Murat Palavar’a konuşan TÜMOSAN Proje Yönetim Müdür Vekili Volkan Gün, Pusat’ın, savunma sanayiinin ilk özgün ve herhangi bir lisans kısıtlaması olmaksızın hizmet verecek bağımsız, yerli ve milli bir savunma sanayi ürünü olacağını söyledi. Gün, “Pusat balistik testlere girecek. Gerçek mühimmatlar ile test süreci başlayacak. Çeşitli mayın testlerine tabi tutulacak” dedi. Gün, savunma sanayiinde üretilen çok sayıda araç olduğuna ama motorlarının yerli olmadığına da dikkat çekti.

Benzer konular