Haftanın Manzarası

ABD medyasına göre Trump formül alıyor: FETÖ’YÜ ELDEN ÇIKARACAKLAR

ABD, PKK’nın elebaşlarının kellerine ödül koyduktan sonra FETÖ elebaşı Gülen için de hamle yapmaya hazırlanıyor. İddiaya göre Trump, Gülen’i Türkiye’ye iade etme formülünün arayışı içinde. ABD, FETÖ vakfında yöneticilik yapan ve “çocuğa cinsel saldırı teşebbüsü” suçundan sınır dışı edilen M. Salih Gözegir’i Türkiye’ye teslim etti. Amerikan medyası, Donald Trump yönetiminin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine yönelik çalışma başlattığını ileri sürdü. NBC News kanalının haberine göre, ABD yönetimi, ‘Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayından sonra Türkiye’yi yatıştırmak’ amacıyla böyle bir çalışma başlattı. Buna göre, Türkiye ile ilişkilerde nasıl bir yol izleyeceğini değerlendiren Beyaz Saray, Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve İç Güvenlik Bakanlığına “Gülen’in yasal olarak iadesi” konusunu çalışmaları için talimat verdi. Amerikalı 2 yetkili ile konuyla ilgili bilgi sahibi 2 isme dayandırılan iddiaya göre, Trump yönetimi, Adalet Bakanlığı ile FBI’dan “Türkiye’nin iade dosyasını yeniden açması”, İç Güvenlik Bakanlığından da “Gülen’in yasal statüsü” konusunda bilgi istedi. Beyaz Saray’ın özellikle Gülen’in ABD’deki yasal statüsünü öğrenmek istediğinin belirtildiği haberde, ismi açıklanmayan 2 kaynağa dayandırılarak “Gülen’in ABD’de kalıcı oturma izni sağlayan Yeşil Kart (Green Card) sahibi olduğuna” dikkat çekildi. FETÖ’nün ABD’deki vakfında yöneticilik yapan ve “çocuğa cinsel saldırı teşebbüsü” suçundan sınır dışı edilen M. Salih Gözegir, Türkiye’ye getirildi.
Türkiye, ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için, bugüne kadar 8 ayrı talepname gönderdi. 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrasında bütün iade talepleri ve belgeleriyle toplam 86 klasör, ABD Adalet Bakanlığı’na verildi.

İmajı yerle bir oldu

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluk binasında vahşice katledilmesi olayında, Suud yönetimi inkar etse de tüm oklar tek bir kişiyi gösteriyor. Batı tarafından yapılan imaj çalışmalarıyla sadece Suudi Arabistan için değil Arap coğrafyası için ‘kurtarıcı’ olarak lanse edilen veliaht Prens Selman, bugün gelinen noktada işbirlikçileriyle birlikte yaklaşan ‘Arap Kışı’nın baş sorumlusu olarak öne çıkıyor. Dünya genelinde halkla ilişkiler firmalarına milyonlarca dolar ödeme yaparak kendi adını en iyi şekilde batı medyasında lanse ettiren, ABD Başkanı Trump’ın damadı Kusher ile olan ilişkilerini siyasi arenada kullanan, bir gecede hanedan üyelerini tutuklayıp, çok büyük paralar karşılığında onları serbest bırakan ve tüm bunlar üzerinden bir ‘güç’ mesajı veren Veliaht Prens Selman, Kaşıkçı olayının ardından adeta çıkmaza girdi. Reuters, CNN, BBC, El Cezire gibi küresel medya ağına sahip kuruluşlarla eksiksiz bir işbirliğine imza atan Türkiye, batı medyasında çıkan haberlerle Suudi Arabistan’ı adeta ‘itiraf’a zorladı. Suud Başsavcılığı, Kaşıkçı cinayetine ilişkin 5 kişi hakkında idam kararı isteyeceğini, Veliaht Prens Selman’ın danışmanı Kahtani’nin ise bu süreçte yurt dışına çıkamayacağını açıkladı. Bu karar, Kaşıkçı cinayetinin arkasındaki asıl isim olduğunu iddia edilen Prens Selman’ı perdelemeye yönelik olarak değerlendiriliyor.

Dördüncü dönem yok istirahat edecekler

Üç dönem kuralını yerel seçimlerde de uygulayacak olan AK Parti’de 92 belediye başkanı istirahate çekilecek. Üç dönem kuralına takılan belediye başkanları 31 Mart yerel seçimlerinde tekrar aday gösterilmeyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç dönemdir başkan olan isimlerin istirahate çekileceğini fakat bazı isimlerin istisnai olarak başka yerlerde yeniden aday gösterilebileceğini de söyledi. AK Parti’de üç dönem kuralına takılan 92 mevcut belediye başkanı bulunuyor. Bunlardan biri büyükşehir, biri il, 63’ü ilçe, 27’si ise belde belediye başkanı. Üç dönem kuralına takılan bazı belediye başkanları şöyle: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu üç dönemdir bu görevi yürüten tek AK Partili büyükşehir belediye başkanı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da 3 dönem kuralına takılıyor. İstanbul’da Arnavutköy’de Ahmet Haşim Baltacı, Bahçelievler’de Osman Develioğlu, Beyoğlu’nda Ahmet Misbah Demircan, Güngören’de Şakir Yücel Karaman, Kağıthane’de Fazlı Kılıç, Ümraniye’de Hasan Can, Şile’de Can Tabakoğlu, Zeytinburnu’nda Murat Aydın da üç dönemdir bu görevi yapıyor. Ankara’da ise başta Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki olmak üzere Kahramankazan, Akyurt, Çamlıdere, Pursaklar belediye başkanları aynı durumda.

‘Tüp bebek’ diye kandırıyorlar

Türkiye’de hapis cezası olan ‘taşıyıcı annelik’ hızla yayılıyor. Sözde ‘turizm’ ve ‘tüp bebek merkezi’ adı altında faaliyet gösteren bazı şirketler, çocukları olmayan çiftlere 31 bin euroya paket uygulama satıyor. Türk hukukuna aykırı olan ‘taşıyıcı annelik’ uygulaması, kaçak yollardan hızla yayılmaya başladı. Çocuğu olmayan çiftler, sözde ‘turizm’ ve ‘tüp bebek merkezi’ adı altında faaliyet gösteren bazı şirketler tarafından onbinlerce euro karşılığında Gürcistan, ABD ve KKTC gibi ülkelere götürülerek taşıyıcı anneler üzerinden çocuk sahibi oluyor. ‘Tüp bebek merkezi’ ya da ‘sağlık turizmi ajansı’ adıyla faaliyet gösteren şirketler müşterisiyle internet üzerinden iletişime geçiyor. Yeni Şafak’tan Ayşe Mine Alioğlu irtibata geçtiği Gürcistan merkezli sözde turizm şirketinin sahibine taşıyıcı anne hizmeti almak istediğini söyledi. Yetkili kişi “Gürcistan’da kontrat yaparken annelerle görüşüyoruz. İsterseniz vekalet verdiğiniz biri de imzaya gelebilir. Taşıyıcı anneler doğuma kadar kendi evlerinde kalıyor. Her ay kontrolleri yapılarak size raporluyoruz. 31 bin euroya paket hizmet veriyoruz.” dedi. Şirket, 13 bin 500 euro peşinat alıyor. Sözleşme imzalanıyor fakat hamilelik gerçekleşmezse peşinatı iade etmiyor. Taşıyıcı annelik uygulaması Türkiye’de yasak. Türk Ceza Kanunu’nun 231’inci maddesine göre soy bağının değiştirilmesine 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Benzer konular